FB TW PIN NWS
BioRank 7552

Süleyman Edip Balkır

Doğum tarihi : ??.??.1902 Ölüm tarihi : ??.Ocak.1978
Süleyman Edip Balkır kaç yaşında öldü : 76
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Öğretmen, Yazar
Süleyman Edip Balkır doğum yeri : Mustafakemalpaşa, Bursa
Ölüm yeri : İstanbul

Süleyman Edip Balkır Biyografisi

Kastamonu - Gölköy Köy Öğretmen Okulu’nun kurucusu ve müdür olarak çalıştı.

Süleyman Edip Balkır, 1902 yılında Bursa’nın eski adı Kirmasti olan Mustafakemalpaşa ilçesinde doğmuştur. Bursa Öğretmen Okulunu 1920 yılında bitirdi. Bir süre 1921 - 1928 yıllarında öğretmenlik yaptı. İstanbul’da 1928 - 1940 yıllarında ilköğretim müfettişliği yaptı. Daha sonra Eskişehir - Mahmudiye eğitmen kursunda eğitim şefi ve Kastamonu - Gölköy Köy Öğretmen Okulu’nun kurucusu ve müdür olarak çalıştı.

Süleyman Edip Balkır, 1940-1946 yılları arasında Arifiye Köy Enstitütüsünü kurup yönetti. İsmail Hakkı Tonguç ile beraber Köy Enstitütüsünden ayrıldıktan sonra 1967 yılında emekli olana kadar İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğretim ve özlük işleri müdürlüklerinde bulundu. İlköğretim seferberliğini, eğitim çalışmalarını anlatan kitaplar yazdı.

Süleyman Edip Balkır, Ocak 1978 yılında 76 yaşında ölmüştür.

Eserleri:
1939 - Yeni Hızla Köye Doğru
1968 - Eski Bir Öğretmenin Anıları
1969 - İki Anıt: Yücel-Tonguç
1974 - Sisten Gelen Ses: Ariye Köy Enstitüsü


Kaynak:Biyografi.info

Süleyman Edip Balkır için yapılan aramalar

Süleyman Edip Balkır, Süleyman Edip Balkır biyografi, Süleyman Edip Balkır hayatı, Süleyman Edip Balkır özgeçmişi, Süleyman Edip Balkır hakkında, Süleyman Edip Balkır doğum yeri, Süleyman Edip Balkır fotoğraf, Süleyman Edip Balkır video, Süleyman Edip Balkır resim, Süleyman Edip Balkır kimdir?, Süleyman Edip Balkır kaç yaşında?, Süleyman Edip Balkır nereli, Süleyman Edip Balkır memleketi