FB TW PIN NWS
BioRank 7323

Sima Sarıkaya

Doğum tarihi : 10.Mart.1975
Sima Sarıkaya kaç yaşında : 49
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Meslek : Şarkıcı
Sima Sarıkaya doğum yeri : Fatih, İstanbul

Sima Sarıkaya Biyografisi

Şarkıcı, şarkı yazarı, radyo diskjokeyi, tv sunucusu, oyuncu
Sima Sarıkaya, 10 Mart 1975 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Anne tarafı İzmir'li, baba tarafı Tunceli'lidir.

Daha Lise öğrencisi iken Rıza Silahlıpoda, Erol Büyükburç gibi müziğin tanınmış isimlerinin jürisinde yer aldığı "Gülhane Etkinlikleri" kapsamında düzenlenen bir ses yarışmasında dereceye girerek profesyonel müzik yaşamına başladı.

Erol Büyükburç, Ali Kocatepe -Aysun Kocatepe gibi sanatçıların yanında vokalist olarak çalıştı.

"Metropol FM", "Radyo Mega" gibi radyo istasyonlarında DJ'lik ile Number One TV'de program sunuculuğu yaptı.

1994 yılında Büyük Tarabaya Otelinde çalışan Çetin İnöntepe orkestrasının solistliğini yaptı.

1994 ile 1995 yılları arasında Cenk Koray’ın hazırladığı, Kanal D’ de canlı yayınlanan “Süper Pazar” adlı eğlence programının,orkestra solistliğini yaptı.

Başrollerin de Metin Akpınar’ın oynadığı, “eve giden yol” adlı filminin, tüm müzik vokallerini yaptı.

İlk profosyonel albümü 1996 yılında "Aziz Plak" etiketiyle çıkardığı Herşeye Rağmen albüme ismini veren Herşeye Rağmen için Abdullah Oğuz'un çektiği klipte bir buz pistinde piyano üzerinde söylediği slow çalışma beğeni kazandı. Bir kısmı Newyork Central Park buz pistinde, bir kısmı da İstanbul İstiklal caddesinde çekilen, palyaçolar ve çocuk oyuncuların oynadığı bu klipte Albano Carrisi ve Meltem Hakarar gibi ünlü sanatçılar da rol aldı.

Sonra da aynı mekanda yönetmen Abdullah Oğuz'un çektiği; Albano Carrisi’nin “Ela Mıa Vıta” adlı şarkısının klibi çekildi, bu klipte Sima Sarıkaya’nın görüntüleri de yer almıştır.

Gece kulübü ve yazlık mekanlarda sahne alarak müzik yaşamına devam etti.

Sima Sarıkaya, bir çok tv programları, festivallere katıldı, yurt içi ve yurt dışında bir çok konserler verdi. O dönemlerde Londra’dan aldığı bir teklifle uzun süre orada ikamet ederek, sahne programlarına devam etti.

Sima Sarıkaya, yurt dışından döndükten sonra, ikinci albüm çalışmalarına başlayarak 2007 yılında ikinci albümü “Bul Beni”yi çıkarttı. Oyunculuk eğitimi de alarak, bir çok dizi, film ve reklam filmlerinde oynadı.

Albümleri :
1996 - Herşeye Rağmen 2007 - Bul Beni 2010 - Gitme 2013 - 5 artı 1

Kaynak:Biyografi.info

Sima Sarıkaya için yapılan aramalar

Sima Sarıkaya, Sima Sarıkaya biyografi, Sima Sarıkaya hayatı, Sima Sarıkaya özgeçmişi, Sima Sarıkaya hakkında, Sima Sarıkaya doğum yeri, Sima Sarıkaya fotoğraf, Sima Sarıkaya video, Sima Sarıkaya resim, Sima Sarıkaya kimdir?, Sima Sarıkaya kaç yaşında?, Sima Sarıkaya nereli, Sima Sarıkaya memleketi