FB TW PIN NWS
BioRank 8830

Shigechiyo Izumi

Doğum tarihi : 29.Haziran.1865 Ölüm tarihi : 21.Şubat.1986
Shigechiyo Izumi kaç yaşında öldü : 121
Kilo & Boy :
Burcu : Yengeç
Meslek :
Shigechiyo Izumi doğum yeri : Tokunoshima, Amami Adaları, Ryukyu, Japonya
Ölüm yeri : Tokunoshima, Japonya

Shigechiyo Izumi Biyografisi

Dünnya’nın en uzun süre yaşayan ikinci insanı ve resmi kayıtlara göre en uzun süre yaşayan erkek olan Japon centenarian*. 21 Şubat 1986 tarihinde vefat eden Izumi, ayrıca Guinness Rekorlar Kitabı’na en uzun süre “en yaşlı yaşayan insan” rekorunu elinde tutan insan olarak geçmiştir.
Shigechiyo Izumi, 29 Haziran 1865 tarihinde, Tokunoshima, Amami Adaları, Ryukyu, Japonya’da dünyaya geldi. İş hayatına 1872 yılında, şeker elde edilen bir değirmende hayvanları sürerek başlayan Izumi, 1970 yılında, yani 105 yaşındayken şeker kamışı tarlalarında çalışan bir işçi olarak emekli olana kadar aktif iş hayatına devam etti.

70 yaşına kadar siyah şeker rakısı (shöchü) ve sigara tüketen Izumi, karısının 90 yıllık uzun bir ömürden sonra hayata veda etmesinin ardından bir süre daha iş hayatına devam etti. Uzun ömrünün nedenlerini soranlara ise verdiği yanıt hep aynıydı “Tanrılar, Buda ve Güneş (Japon Güneş Tanrıçası) benim yanımdaydı”.

Shigechiyo Izumi, 21 Şubat 1986 tarihinde, saat 21.15’de doğduğu kasaba olan Tokunoshima’da hayata gözlerini yumdu. Yaşamının son zamanlarını hastanede geçiren Izumi’nin ölüm sebebi, akciğer iltihabı olarak belirlendi. Guinness Rekorlar Kitabı’na en uzun süre “en yaşlı yaşayan insan” ünvanını taşıyan kişi, tarihte en uzun süre yaşamış erkek ve de en uzun süre yaşamış olan ikinci insan olarak geçen Izumi’nin ardından bu ünvanı, kendisinden kısa bir süre sonra vefat edecek olan Mamie Eva Keith aldı.

Guinness Rekorlar Kitabı’na göre tarihte en uzun süre yaşamış olan insan, Jeanne Calment adındaki Fransız kadındır.

• = Centenarian, yüz yaşını aştığı resmi olarak kaydedilen insanlara verilen isimdir.

Kaynak:Biyografi.info

Shigechiyo Izumi için yapılan aramalar

Shigechiyo Izumi, Shigechiyo Izumi biyografi, Shigechiyo Izumi hayatı, Shigechiyo Izumi özgeçmişi, Shigechiyo Izumi hakkında, Shigechiyo Izumi doğum yeri, Shigechiyo Izumi fotoğraf, Shigechiyo Izumi video, Shigechiyo Izumi resim, Shigechiyo Izumi kimdir?, Shigechiyo Izumi kaç yaşında?, Shigechiyo Izumi nereli, Shigechiyo Izumi memleketi