FB TW PIN NWS
BioRank 758

Şeyh Temim bin Hamad El Sani

Doğum tarihi : 03.Haziran.1980
Şeyh Temim bin Hamad El Sani kaç yaşında : 44
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Şeyh Temim bin Hamad El Sani doğum yeri : Doha, Katar

Şeyh Temim bin Hamad El Sani Biyografisi

Katar Emiri

Tamim bin Hamad el Sani, Katar Emiridir. Babası Hamad bin Halife es-Sani'nin istifasının ardından 25 Haziran 2013 tarihinde Katar Emiri oldu.

Şeyh Temim bin Hamad El Sani, 3 Haziran 1980 tarihinde Katar’ın başşehri Doha’da Katar Emiri Hamad bin Halife el-Sani ve Şeyha Moza’nın ikinci oğlu olarak doğmuştur. İngiltere’deki Middlesex Harrow School'dan ve Sandhurst Kraliyet Askeri Akademisinden 1998 yılında mezun oldu.

1998 yılında Katar Silahlı Kuvvetleri'nde teğmen olarak görev yaptı.

Eşleri:
1.eşi: Şeyh Temim bin Hamad El Sani, 18 Ocak 2005 tarihinde ikinci kuşaktan kuzeni Jawaher bint Hamad bin Suhaim Al-Thani ile evlendi. Almayassa, Hamad, Aisha, Jassim adında 4 çocuğu var.
2.eşi: 3 Mart 2009 tarihinde ikinci eşi Anoud bint Mana Al-Hajri (d.1990) ile evlendi. Nayla, Abdullah, Rodha ve El-Kaas adında 4 çocuğu var.
3.eşi: 3 Mart 2014 tarihinde Noora bin Hathal Al Dosari ile evlendi. Joa'an adında bir çocuğu var.

Tamim bin Hamad el Sani’nin çocukları:
Birinci eşinden : Almayassa bint Tamim Al Thani (d. 2006) Kızı, Hamad bin Tamim Al Thani (d. 2008) Oğlu. Joaan bin Tamim Al Thani (d. 2009) Oğlu, Aisha bint Tamim Al Thani (d. 2010) Kızı, Jassim bin Tamim Al Thani (d. 2012) Oğlu,
İkinci eşinden: Nayla bin Tamim Al Thani (d. 2010) Kızı, Abdullah bin Tamim Al Thani (d. 2012) Oğlu, Rodha bint Tamim Al Thani (d. 2014) Kızı, . El-Kaas bin Tamim bin Hamad ath-Thani (d. 2015) Oğlu.
Üçüncü eşinden : Joa'an bin Tamim bin Hamad ath-Thani (d. 2015) Oğlu.

Bir petrol ve doğal gaz ülkesi olan Katar 2 milyon 100 binlik nüfüsa sahip ve ülkede kişi başına düşen yıllık gelir 100 bin doların üzerinde. Bu özelliğiyle Katar dünyanın en zengin ülkesi konumunda. Ancak Katar'ın zenginliği doğal kaynaklarla sınırlı değil. Büyük yatırımları da var. Üstelik bu yatırımlar Avrupa'da. Örneğin Almanya'nın otomobil devi Volkswagen hisselerinin yüzde 15,6'sına, inşaat sektörünün önemli markası Hochtief'in de yüzde onuna sahip. Aynı şekilde Siemens ve Deutsche Bank bünyesinde de yatırımları mevcut.

Babası Hamad bin Halife el-Sani'nin döneminde dışa açılma politikası başladı. Arap Baharı sırasında da Müslüman Kardeşler'e (İhvan’ı Müslimin) destek verdi. Mısır'da Muhammed Mursi devlet başkanı seçildiğinde Kahire hükümetine milyarlarca euroluk krediler açtı. Bu durum sadece Arap dünyasında değil, Batı'da da rahatsızlık yarattı.

Katar, bölgedeki en geniş Amerikan hava üssüne ev sahipliği yapıyor.

1 Kasım 1996 tarihinde babası tarafından Doha, Katar’da kurulan “Al Jazeera” adlı televizyon şirketinin de sahibidir.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyesi de olan Şeyh Temim bin Hamad El Sani, 2006 yılında Mısır'da yayımlanan El Ahram gazetesi tarafından “Arap dünyasındaki en iyi spor kişiliği” seçildi.

3-7 Aralık 2014 tarihleri arasında Katar’ın Doha şehrinde yapılan Uluslararası Yüzme Şampiyonası’na ve 2022 yılında yapılacak olan Dünya Futbol Kupası'na ev sahipliği yapması için gayret sarfetti.

Tamim bin Hamad el Sani, Lübnan’dan Yemen’e, Darfur’dan Filistin sorununa pek çok çatışmada arabuluculuk yaptı. Şeyh Tamim aynı zamanda Kabil ile ilişkilerin iyileştirilmesi için Taliban’ın Katar’da bir siyasi büro açmasına izin verdi.

2015 yılında Tamim bin Hamad el Sani, Türkiye’ye gelerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü.

Tamim bin Hamad el Sani 12 Mart 2015 tarihinde İstanbul’a gelişleri sırasında ikinci eşi Anoud bint Mana Al-Hajri’nin boğazda görüp beğendiği Erbilgin Yalısını 100 milyon Euro ödeyip satın aldı.

Kaynak:Biyografi.info

Şeyh Temim bin Hamad El Sani hakkında haberler

Tüm Şeyh Temim bin Hamad El Sani haberleri

Şeyh Temim bin Hamad El Sani için yapılan aramalar

Şeyh Temim bin Hamad El Sani, Şeyh Temim bin Hamad El Sani biyografi, Şeyh Temim bin Hamad El Sani hayatı, Şeyh Temim bin Hamad El Sani özgeçmişi, Şeyh Temim bin Hamad El Sani hakkında, Şeyh Temim bin Hamad El Sani doğum yeri, Şeyh Temim bin Hamad El Sani fotoğraf, Şeyh Temim bin Hamad El Sani video, Şeyh Temim bin Hamad El Sani resim, Şeyh Temim bin Hamad El Sani kimdir?, Şeyh Temim bin Hamad El Sani kaç yaşında?, Şeyh Temim bin Hamad El Sani nereli, Şeyh Temim bin Hamad El Sani memleketi