FB TW PIN NWS
BioRank 8276

Muhammed Mursi

Doğum tarihi : 08.Ağustos.1951 Ölüm tarihi : 17.Haziran.2019
Muhammed Mursi kaç yaşında öldü : 68
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Muhammed Mursi doğum yeri : Şarkiye, Mısır
Ölüm yeri : Mısır

Muhammed Mursi Biyografisi

Mısır'ın 2012 yılında seçimle ilk defa başa gelen, 5. Cumhurbaşkanı, 3 Temmuz 2013 tarihinde Mısır Silahlı Kuvvetlerinin askeri darbe yapması sonucu indirildi.


Muhammed Mursi, 8 Ağustos 1951 tarihinde Şarkiye, Mısır’da doğmuştur. Tam adı “Muhammed Muhammed Mürsî Îsa el-Eyyat”dır. Mısır'ın kuzeyindeki Nil Deltası'ndaki Şarkiye iline bağlı Eladva köyünde doğmuştur. 4 kardeşi vardır. İlk eğitimini köyünde aldıktan sonra 1975 – 1978 yılları arasında Kahire Üniversitesi'nde Mühendislik Fakültesi'nde okudu. Metalurji üzerine yüksek lisans yaptı.

Mühendislik doktorasını Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde 1982 yılında tamamladı. 1982-1985 yılları arasında Northridge Kaliforniya Eyalet Üniversitesi'nde yardımcı doçent oldu. Ardından eğitim vermek için Mısır'daki Zagazig Üniversitesi'ne gelerek öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1985 senesinden 2010 senesine kadar mühendislik fakültesi dekanı olarak görev yaptı.

İdeolojik bakımdan yakın olduğu “Müslüman Kardeşler” hareketi içerisinde siyasete atıldı. Müslüman Kardeşler'in yasal olarak seçime katılmaları mümkün olmadığından parlamentoya bağımsız siyasetçi olarak girdi. 2000 yılında bağımsız olarak milletvekili seçildi. 2005 yılına kadar Mısır Halk Meclisi üyeliği yaptı.

2011 Mısır Devrimi'ne muhalif bir lider olarak destek verdi ve 30 Nisan 2011 tarihinde Müslüman Kardeşler'in kurduğu, Özgürlük ve Adalet Partisi'nin başkanı seçildi.

30 Haziran 2012 tarihinde Mısır Cumhurbaşkanlığı seçimleri'nde seçilerek Mısır’ın 5. Cumhurbaşkanı oldu. Sonuçların açıklanmasının ardından Tahrir Meydanı'nı dolduran Müslüman Kardeşler taraftarları, Mursi'nin zaferini coşkuyla kutladılar.

Muhammed Mursi, Suriye'deki muhalif güçlerin destekçisi oldu. Beşşar Esad'in destekçilerini "Kafir" olarak nitelendirerek kınadı. Kahire'deki Suriye Konsolosluğunu kapatıp Suriye büyük elçisini sınır dışı etti.

Muhammed Mursi, 1978 yılında Necla Mahmud ile evlendi. Shaimaa, Ahmed, Osama, Omar, Abdullah adlarında 5 çocuğu vardır.

3 Temmuz 2013 tarihinde yapılan büyük gösteriler sonucu Mısır ordusu Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el Sisi'nin öncülüğünde gerçekleştirilen bir darbeyle yönetime el koydu. Mursi ise darbeyi kabul etmediğini açıkladı ve yandaşlarına direnmelerini söyledi. Muhammed Mursi gözaltına alındı, ev hapsinde tutulmaya başladı. Muhammed Mursi, İskenderiye'nin kuzeyindeki Burcu'l-Arab Hapishanesi'nde tutuldu.

Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan ve ardından hapse atılan eski cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, 16 Mayıs 2015 tarihindeki “Hamas'a istihbarat sağlamak” ve “hapishaneden firar etmek” suçlamasıyla yargılandığı davalarda idam cezasına çarptırıldı. 16 Haziran 2015 günü hakkında açılan "casusluk" davasından müebbet hapse mahkum olurken, "cezaevi baskınları" davasında ise mahkeme idam kararını onadı.

Mursi dışında Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın üst düzey 17 yöneticisine daha idam cezası verildi. Bunlar arasında İhvan lideri Muhammed Bedii de bulunuyor.

Muhammed Mursi, 17 Haziran 2019 tarihinde Mısır'da mahkeme salonunda kalp krizi geçirerek 68 yaşında öldü.

Kaynak:Biyografi.info

Muhammed Mursi hakkında haberler

Tüm Muhammed Mursi haberleri

Muhammed Mursi için yapılan aramalar

Muhammed Mursi, Muhammed Mursi biyografi, Muhammed Mursi hayatı, Muhammed Mursi özgeçmişi, Muhammed Mursi hakkında, Muhammed Mursi doğum yeri, Muhammed Mursi fotoğraf, Muhammed Mursi video, Muhammed Mursi resim, Muhammed Mursi kimdir?, Muhammed Mursi kaç yaşında?, Muhammed Mursi nereli, Muhammed Mursi memleketi