FB TW PIN NWS
BioRank 7942

Seyfettin Gürsel

Doğum tarihi : 06.Ağustos.1949
Seyfettin Gürsel kaç yaşında : 75
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Meslek : Akademisyen
Seyfettin Gürsel doğum yeri : Gaziantep

Seyfettin Gürsel Biyografisi

Seyfettin Gürsel, 6 ağustos 1949 tarihinde ailesinin görev yaptığı Gaziantep’de doğmuştur. Aslen Manisa Akhisar’lıdır. Annesinin adı Leyla, babasının adı Orhan Gürsel’dir. Nedim Gürsel adında yazar olan bir kardeşi vardır. Nedim dedesi balkan harbi zamanında Üsküp’ten Manisa Akhisar’a göç etmiştir. Anne ve babası öğretmen idi. Çocuklukları Gaziantep ve Balıkesir’de geçti. İstanbul Galatasaray Lisesi’nde okudu ve 1968 yılında mezun oldu. Sonra da Fransa'nın güneyinde bulunan (Faculté de Sciences Economiques, Université de Grenoble) Grenoble Üniversitesinde Ekonomi bölümünü 1973 yılında bitirdi.
Aynı üniversitenin Siyasal Bilimler Enstitüsünü 1974 yılında bitirdi. 1975 yılında da Faculté de Sciences Economiques, Université Paris’de yüksek lisansını tamamladı. 1979 yılında aynı okulda Paris- Nanterre Üniversitesi ekonomi bölümünde doktorasını tamamladı.

1980 – 1982 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde Dr. Asistanöğretim üyesi olarak çalıştı. 1982 - 1983 yılında Yar. Doç. Olarak çalıştı. 1983 yılında üniversiteden istifa etti. 1983-1986 yıllarında İletişim yayınlarında Cumhuriyet Dönemi Türkiye Ansiklopedisi’nin yayın yönetmenliğini yaptı

1994 - 1996 yılında Galatasaray Üniversitesi’nde Yar.Doç.öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı ve 1996 yılında doçentlik, 2001 yılında ise profesörlük ünvanlarını aldı.

1996-2007 yılları arasında Galatasaray Üniversitesi Ekonomi Bölümü başkanlığını yürüttü. Aynı zamanda 2004-2007 yılları arasında Galatasaray Üniversitesi rektör yardımcılığı görevini yaptı.

1998, 2001 ve 2002 yıllarında Paris, Sorbonne Üniversitesinde misafir öğretim üyeliği yapmıştır.

2007 yılından itibaren Bahçeşehir Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapmaya başladı. 2008 yılından itibaren Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin direktörlüğünü yürütmektedir.

Prof. Dr. Seyfettin Gürsel’in Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi iktisat tarihi, iktisat politikaları, politik iktisat, çalışma ekonomisi ve seçim sistemleri konularında, yurtdışında ve yurtiçinde yayınlanmış kitapları ve makaleleri bulunmaktadır.

TV24 kanalında ekonomi yorumları, Ahaber’de haftalık siyasal tartışma programı yaptı. Yazılı basında ekonomi yorumculuğuna yıllar önce Yeni Yüzyıl’da başladı Vatan’da, Referans’ta, Radikal’de devam etti, Today’s Zaman gazetelerinde sürdürmektedir.

Seyfettin Gürsel, Tülin Gürsel ile evlidir. Can ve Yaman adında iki oğlu vardır.

Kaynak:Biyografi.info

Seyfettin Gürsel kitapları

Tüm Seyfettin Gürsel kitapları

Seyfettin Gürsel için yapılan aramalar

Seyfettin Gürsel, Seyfettin Gürsel biyografi, Seyfettin Gürsel hayatı, Seyfettin Gürsel özgeçmişi, Seyfettin Gürsel hakkında, Seyfettin Gürsel doğum yeri, Seyfettin Gürsel fotoğraf, Seyfettin Gürsel video, Seyfettin Gürsel resim, Seyfettin Gürsel kimdir?, Seyfettin Gürsel kaç yaşında?, Seyfettin Gürsel nereli, Seyfettin Gürsel memleketi