FB TW PIN NWS
BioRank 2082

Sevil Atasoy

Doğum tarihi : 25.Şubat.1949
Sevil Atasoy kaç yaşında : 75
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Sevil Atasoy doğum yeri : İstanbul

Sevil Atasoy Biyografisi

İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü öğretim üyesi görevi yaptı.

Sevil Atasoy, 25 Şubat 1949 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Tam adı Hafize Hikmet Sevil Atasoy’dur. Prof. Dr. Şemsi Gök ve Dr. Ferda Gök'ün kızıdır. 1968 yılında Alman Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesi’nden mezun oldu. Biyokimya alanında uzmanlık ve tıp bilimleri doktorası yaptı. Sevil Atasoy, 1976 yılında biyokimya uzmanı oldu.

Sevil Atasoy, Olay yeri inceleme, kriminal laboratuvarların gelişmesi ve DNA analizlerine katkısı nedeniyle ulusal ve uluslararası ödüller aldı.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde öğretim üyeliğinin yanı sıra, 1980-1993 arasında Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu Kimyasal Tahliller İhtisas Dairesi başkanlığını, İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü’nün 1987-2005 yılları arasında müdürlüğünü yürüttü ve 2009 yılına kadar öğretim üyeliğini sürdürdü.

Türkiye'de, DNA delilleri ve kriminal laboratuvarların gelişmesine katkısı nedeniyle "Yılın Bilim İnsanı Ödülü"ne lâyık görüldü

2005-2009 yılları arası, Hürriyet gazetesinde haftalık adli bilim yazıları kaleme aldı. İngilizce, Almanca ve Fransızca bilen Atasoy, Hürriyet gazetesinin Pazar ekinde "Delil Avcısı" adlı sayfada 250 kadar gerçek suç öyküsü yayınladı.

Okan Bayülgen ile birlikte yürüttüğü Muhabbet Kralı adlı talk show programıyla İsmail Cem ödülünü aldı.

Prof. Sevil Atasoy, 2005-2010 yılları arasında Birleşmiş Milletler Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu üyeliği yaptı ve kurulun başkanlığını üstlendi. Atasoy ayrıca, Mağduriyet Projesi’nin yürütücüsü, Temmuz 2010'dan itibaren Kanal D'de yayınlanan Kanıt adlı televizyon programının konsept sahibi ve hikâye danışmanlığını yaptı.

Teşvikiye Laboratuarı, IFSS (Uluslararası Adli Bilim Hizmetleri) ve S. Atasoy-Ekinci danışmanlık şirketlerinin sahibidir.

Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı görevini yaptı, aynı üniversitenin Şiddet ve Suçla Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi (ŞİDAM) Müdürlüğünü de yürüttü. Prof. Sevil Atasoy, halen Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı / Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü Müdürüdür.

İki kez DAAD Alman akademik değişim programı bursu, ayrıca NATO, EMBO ve A.B.D. Hubert H. Humphrey başkanlık bursu alan Atasoy, İstanbul Üniversitesi’nin yanı sıra, Yıldız Teknik ve Bahçeşehir Üniversitelerinde, Türkiye Uluslararası Uyuşturucu ve Organize Suçlarla Mücadele Akademisi’nde, ayrıca BM Viyana Narkotik Laboratuvarı, Almanya Federal Kriminal Kurumu (BKA), Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Kaliforniya Kriminalistik Enstitüsü, Kaliforniya Üniversitesi Berkeley Kampusu Adli Bilimler bölümü, Los Angeles Şerifliği Kriminal Laboratuvarlarında misafir eğitimci; Los Angeles RAND Corporation, Münih Ludwig-Maximilian Üniversitesi Fiziksel Biyokimya ve Adli Tıp bölümleri ile Stanford ve Emory Üniversiteleri Genetik bölümlerinde, ayrıca Bremen ve Münster Üniversiteleri Adli Tıp bölümlerinde misafir araştırıcı olarak çalıştı.

Nisan 2016 ayında 2017-2022 dönemi için Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu üyeliğine yeniden seçildi. BM Suç ve Uyuşturucu Ofisi UNODC, BM Narkotik Komisyonu CND, Avrupa Konseyi Pompidou Grubu, T.C. İçişleri ve Adalet Bakanlıklarının farklı komisyonlarında görev yaptı.

Prof. Atasoy, olay yeri inceleme, kriminal laboratuvarların gelişmesi ve DNA analizlerine katkısı nedeniyle ulusal ve uluslararası ödüller aldı.

12 Temmuz 2016 – 6 Eylül 2016 tarihleri arasında yönetmenliğini Abdullah Oğuz’un yaptığı Kanal D'de yayınlanan “Kanıt: Ateş Üstünde” adlı dizide sunucu olarak görev aldı.

22 Ekim 2016 tarihinden itibaren Prof. Dr. Sevil Atasoy ve tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, NTV’de cumartesi akşamları “Gel Zaman Git Zaman” adlı programda gündemin sıcak konularını, geçmişten günümüze suçun anatomisini ele almaya başladılar.

Evlilikleri :
1.eşi: İlk eşi Alpaslan Ataman ile 1968 yılında evlendi. Boşandı.
2.eşi: 1971 yılında Reklamcılar Derneği Başkanı Faruk Atasoy ile evlendi. 2013 yılında boşandı. Bu evliliğinden Selin Atasoy (d.1972) adında kızı vardır.
3.eşi: Sevil Atasoy, 24 Ağustos 2010 tarihinde kendisinden yirmi üç yaş küçük gazeteci Hüseyin Ekinci ile Konya’da evlendi. 5 Mart 2015 tarihinde boşandı.

Sevil Atasoy'’un, Doğan Kitap'’tan yayınlanan “Labirent”, “Bu Ayak İzi Senin Dr. Watson”, “Karanlığa Yolculuk”, “Her Çikolata Yenmez”, “Kusursuz Cinayet Yoktur” ve “Yeraltındaki Melekler – Yerüstündeki Şeytanlar adlı popüler adli bilim kitapları bulunmaktadır.

Kitapları :
2019 - Çürük Elmalar Masum Mahkumlar
2017 - Züppe Kocanın Şarkıcı Karısı ve Başka Nahoş Gerçekler
2015 - Acayip İşler
2013 - Yeraltındaki Melekler Yerüstündeki Şeytanlar
2012 - Kusursuz Cinayet Yoktur, Kusursuza Yakın Olanlar Vardır
2011 - Her Çikolata Yenmez ve Başka Tatsız Öyküler
2010 - Karanlığa Yolculuk, Gerçek Suç Öyküleri ve Başka Karanlık İşler
2007 - Bu Ayak İzi Senin Dr. Watson!, Gerçek Suç Öyküleriyle Adli Bilimler
2006 - Labirent, Adli Bilimlerin Gizemli Dünyası

Filmleri ve Dizileri :
2011- Kanıt (TV Dizisi)


Kaynak:Biyografi.info

Sevil Atasoy kitapları

Tüm Sevil Atasoy kitapları

Sevil Atasoy için yapılan aramalar

Sevil Atasoy, Sevil Atasoy biyografi, Sevil Atasoy hayatı, Sevil Atasoy özgeçmişi, Sevil Atasoy hakkında, Sevil Atasoy doğum yeri, Sevil Atasoy fotoğraf, Sevil Atasoy video, Sevil Atasoy resim, Sevil Atasoy kimdir?, Sevil Atasoy kaç yaşında?, Sevil Atasoy nereli, Sevil Atasoy memleketi