FB TW PIN NWS
BioRank 8694

Sera Kadıgil

Doğum tarihi : 29.Kasım.1984
Sera Kadıgil kaç yaşında : 40
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Meslek : Avukat
Sera Kadıgil doğum yeri : İstanbul

Sera Kadıgil Biyografisi

Sera Kadıgil, 29 Kasım 1984 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Tam adı Saliha Sera Kadıgil’dir. Babası Gümüşhane’nin Kelkit İlçesi Babakonağı Köyü’ndendir. Babası avukat Engin Çelik Kadıgil’dir. Annesi Sevilay Kadıgil’dir. 2003 yılında Vefa Lisesinden mezun oldu. 2007 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra avukat olarak İstanbul Barosuna kayıtlı olarak serbest avukatlık yapmaya başladı.
2007 yılında İstanbul Üniversinde Özel Hukuk alanında başladığı Yüksek Lisans eğitimini 2010 yılında "Sinema Eserleri" üzerine yazdığı tezi ile tamamladı. Aynı dönemde Londra Queen Mary Üniversitesinde fikir ve sanat eserleri ile telif hakları üzerine yüksek lisans eğitimi almıştır. İstanbul Üniversitesi Özel Hukuk alanındaki doktora eğitimi devam etmektedir.

2008 yılından bu yana İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Yürütme Kurulu Üyesi olan Sera Kadıgil, aynı zamanda “Kadıgil” Hukuk Bürosu'nun sahibidir.

Münhasıran kültür sanat alanında faaliyet gösteren Sera Kadıgil; Oyuncular Sendikası, Sinema TV Sendikası, Görüntü Yönetmenleri Derneği, Kamera Asistanları Derneği, Reji Asistanları Derneği, Prodüksiyon Amirleri Derneği ve Bağımsız Tiyatrolar Derneği Girişimi'nin kurucu avukatı olup bu kurumların yanı sıra Bakırköy Belediye Tiyatrosu Oyuncuları Girişimi ve İstanbul Şehir Tiyatrosu Çalışanları Derneği (İŞTİSAN)'ın da avukatıdır.

2014 yılından beri Cumhuriyet Halk Partisi PM üyesidir. 2016 yılında CHP Parti Meclisi Üyesi, Hukuk ve Seçimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı- Hukuk İşleri Sorumlusu olarak görev almıştır.

Sera Kadıgil, 31 Ocak 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan'a hakaret suçlamasıyla yargılandığı davada ifade vermek üzere geldiği adliyede polisler tarafından gözaltına alındı. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar nedeniyle açılan soruşturma kapsamında gözaltına alındığı, söz konusu paylaşımlarda “Cumhurbaşkanı'na hakaret” ve “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama” suçunu işlemekle suçlandığı öğrenildi. Ertesi gün serbest bırakıldı.

24 Haziran 2018 tarihinde yapılan seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisinden 27. dönem İstanbul milletvekili olarak seçildi.

Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Sera Kadıgil Sütlü, evlidir.

Saliha Sera Kadıgil Sütlü, 25 Haziran 2021 tarihinde CHP'den istifa ederek Türkiye İşçi Partisi'ne katıldığını açıkladı.

Kaynak:Biyografi.info

Sera Kadıgil için yapılan aramalar

Sera Kadıgil, Sera Kadıgil biyografi, Sera Kadıgil hayatı, Sera Kadıgil özgeçmişi, Sera Kadıgil hakkında, Sera Kadıgil doğum yeri, Sera Kadıgil fotoğraf, Sera Kadıgil video, Sera Kadıgil resim, Sera Kadıgil kimdir?, Sera Kadıgil kaç yaşında?, Sera Kadıgil nereli, Sera Kadıgil memleketi