FB TW PIN NWS
BioRank 4313

Şengül Hablemitoğlu

Doğum tarihi : 25.Eylül.1965
Şengül Hablemitoğlu kaç yaşında : 58
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Meslek : Yazar, Akademisyen
Şengül Hablemitoğlu doğum yeri : Ankara

Şengül Hablemitoğlu Biyografisi

Ankara’da bir suikast sonucu öldürülen Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Necip Hablemitoğlu ile evliydi.

Şengül Hablemitoğlu, 25 Eylül 1965 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Annesi ev hanımı, babası esnaftı. İlkokul, ortaokulun ardından Ankara’da Deneme Lisesinden 1982 yılında mezun oldu. 1986 yılında Ankara Üniversitesi’nden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Aile ve Tüketici Bilimleri Anabilim Dalında “Farklı Sosyo-Ekonomik Düzeydeki Yaşlı Kadınların Ekonomiye Yönelik Tutumları ve Tüketim Davranışları” başlıklı tezi ile 1989 yılında yüksek lisansını, “Kırsal Ailede Kadının İş Modelleri ve Kararlara Katılımı” başlıklı tez çalışmasıyla da 1996 yılında doktorasını tamamladı. 1997 yılında Türkiye Bilimler Akademisi Sosyal Bilimlerde Doktora Sonrası Yurtdışı Araştırma Bursu ile gittiği ABD’de Purdue Üniversitesi Kadın Çalışmaları Programı’nda konuk öğretim üyesi olarak araştırmalar yaptı.

Şengül Hablemitoğlu, 1998 yılında Üniversite Doçenti ve 2005 yılında Profesör oldu, bu dönemde Ankara Üniversitesi’nde çeşitli yönetim görevlerinde bulundu.

Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu, Mayıs 2008 yılında Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü’nün kuruluşunda görev aldı ve Bölüm Başkanlığı’na atandı. Kasım 2008-Şubat 2015 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde Dekanlık görevi yapan Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu, son yıllarda aile danışmanlığı yapmaya başladı. Bu alanda öncelikle Utrecht Üniversitesi’nde 2010 yılında ‘’Aile İlişkileri’’, Nue Ulm Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde 2011 yılında ‘’Yasla Başa Çıkma ve Yas Danışmanlığı’’ sertifika eğitimlerini tamamladı. Ayrıca 2012 yılında Milli Eğitim Bakanlığı onaylı ‘’Aile Danışmanlığı Yetkinliği Sertifikası’’’ aldı. Ankara Üniversitesi Aile Danışmanlığı ve Sosyal Hizmet Anabilim Dallarında yüksek lisans ve doktora derslerini yürüttü.

Mayıs 2015’de bağımsız bir kuruluş olan “Hablemitoğlu Ankara Enstitüsü”’nü kurdu ve faaliyetlerini burada sürdürmeye başladı. Enstitünün çalışmaları kapsamında, çeşitli özel, kamu kurum ve kuruluşları tarafından düzenlenen aile danışmanlığı eğitim programlarını planlayarak eğitmenlik yapmaktadır. Ayrıca, özel ve kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik bireysel ve kurumsal gelişim odaklı modüler eğitim programları, workshoplar düzenlemekte, aile danışmanlığı, etkili ebeveyn uygulamaları eğitimleriyle yas danışmanlığı seminerleri vermektedir.

BETED (Bireysel ve Evlilik Terapileri Derneği) gönüllüsüdür, aile danışmanlığı programlarının hazırlanmasına ve sürdürülmesine destek olmaktadır.

Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu, TÜBİTAK, BAP ve Ankara Kalkınma Ajansı destekli gençler ve yaşlılarla ilgili çeşitli projelerde yürütücü ve araştırmacı olarak çalışmıştır. Uluslararası Sosyal Hizmet Uzmanları Federasyonu (IASSW)’na üyedir. Çok sayıda üniversitenin Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezlerinde danışma kurulu üyesidir.

Ankara Üniversitesi Yaşlılık Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezinin kurulmasını, Ankara Üniversitesi’nde Aile Danışmanlığı lisansüstü eğitim-öğretim programının açılmasını sağlamış ve 2010-2017 yılları arasında Güven Eğitim ve Sağlık Vakfı’nda Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştır.

Çeşitli ulusal ve uluslararası panel, kongre ve sempozyumlara katılan Prof. Hablemitoğlu, yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda konferans vermiş, çalışma ziyaretleri yapmış ve bugüne kadar 9 kitabı yayınlamıştır.

Prof. Dr. Hablemitoğlu’nun temel bilim alanına ilişkin çalışmalarının yanı sıra aile sorunları, toplumsal cinsiyet/kadın çalışmaları, gerontoloji, gençlik/ergenlik sosyal-psikolojisi alanlarında ulusal ve uluslararası bilimsel dergilerde yayınlanmış makale, bildiri ve araştırmaları bulunmaktadır. Halen Lefke Avrupa Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölüm Başkanlığı görevini sürdürmekte, çalışmalarına Kuzey Kıbrıs’ta ve Ankara’da devam etmektedir.

Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu, 14 Temmuz 1986 tarihinde Prof. Dr. Necip Hablemitoğlu ile evlendi. Kanije Hablemitoğlu (d.1991), Uyvar Hablemitoğlu (d.1992) adlarında kız çocukları vardır. (Kanije, Osmanlı devletinin en batıdaki kalesi) (Uyvar, Osmanlı'nın en kuzeydeki kalesi)

Eşi Necip Hablemitoğlu, 18 Aralık 2002 tarihinde Ankara’da evinin önünde uğradığı bir silahlı saldırı sonucunda ölmüştür. Bu suikastın failleri halen bulunamamıştır.

Şengül Hablemitoğlu, 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde İYİ Parti'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu.

Bilimsel Kuruluşlar/STK Üyelikleri :
*International Association of Schools of Social Work-IASSW Üyesi
*International Federation of Social Workers-IFSW Üyesi
*T.C. Başbakanlık Sosyal Hizmetler Danışma Kurulu YÖK Temsilcisi ve Üyesi 2009-2010)
*Ankara Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eylem Komisyonu Üyesi (2013-2015)
*Ankara Üniversitesi Ölçme ve Değerlendirme Uygulama ve Araştırma Merkezi Danışma Kurulu Üyesi (2011-2015)
*Ankara Üniversitesi Yaşlılık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Bilimsel Danışma Kurulu Üyesi (2011-2015)
*Ankara Üniversitesi Özel Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Danışma Kurulu Üyesi (2012-2015)
*Ankara Üniversitesi Yayınevi Kurulu Üyesi (2011-2015)
*Ankara Üniversitesi akademik Yapılanma Komisyonu Üyesi (2011-2015)
*Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi Bilimsel Danışma Kurulu Üyesi
*Pamukkale Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Bilimsel Danışma Kurulu Üyesi
*Politik Psikoloji Derneği Üyesi
*Toplumsal Bellek Platformu Üyesi
*Tüm Öğretim Üyeleri Derneği-TÜMÖD Üyesi
*Lions 118 Çukurca Üyesi

Kitapları :
2004 - Şefika Gaspıralı ve Rusya’da Türk Kadın Hareketi (1893-1920) (Necip Hablemitoğlu ile),
2004 - Küreselleşme: Düşlerden Gerçeklere,
2007 - Toplumsal Cinsiyet Yazıları: Kadınlara Dair Birkaç Söz, Sessiz Ağıt
2010 - Risk Çağı ve Gençler
2016 - Gri kitap – Yolculuk
2018 - Sardunyalar ve Kadınlar


Kaynak:Biyografi.info

Şengül Hablemitoğlu için yapılan aramalar

Şengül Hablemitoğlu, Şengül Hablemitoğlu biyografi, Şengül Hablemitoğlu hayatı, Şengül Hablemitoğlu özgeçmişi, Şengül Hablemitoğlu hakkında, Şengül Hablemitoğlu doğum yeri, Şengül Hablemitoğlu fotoğraf, Şengül Hablemitoğlu video, Şengül Hablemitoğlu resim, Şengül Hablemitoğlu kimdir?, Şengül Hablemitoğlu kaç yaşında?, Şengül Hablemitoğlu nereli, Şengül Hablemitoğlu memleketi