FB TW PIN NWS
BioRank 6266

Figen Yüksekdağ

Doğum tarihi : 19.Aralık.1971
Figen Yüksekdağ kaç yaşında : 53
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Figen Yüksekdağ doğum yeri : Ceyhan, Adana

Figen Yüksekdağ Biyografisi

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı ve 26. dönem Van milletvekilidir.

Figen Yüksekdağ, 19 Aralık 1971 tarihinde çiftçilikle uğraşan bir ailenin 10 çocuğundan dokuzuncusu olarak Adana'nın Ceyhan ilçesinde doğmuştur. Babası Mevlüt Yüksekdağ'dır. Lise çağlarında sosyalist hareketlerle ilgilendi.

18 yaşında 1 Mayıs gösterilerinde tutuklandı. Sonrasında ailesinden uzaklaşarak öğrenci evlerinde kaldı. 8 ay sonra İstanbul'a gelerek Özgür Gençlik çevresine katıldı. Atılım gazetesinde yayın kurulu üyesi olarak çalıştı. Sosyalist Kadın dergisinin editörlüğünü yaptı. İstanbul’da iken iki cezaevi deneyimi daha yaşadı; örgüt üyeliği suçundan 6,5 yıl ceza aldı ve bir yıl yattı. Bir cenaze törenine katıldığı için de beş aylık bir tutukluluk dönemi oldu.

Figen Yüksekdağ 2003 genel seçimlerinde Adana bağımsız milletvekili adayı oldu.

29 Ocak 2010 tarihinde Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) adında Marksist-Leninist bir siyasi parti kuruluşunda öncü olmuştur. Haziran 2014 tarihine kadar da başkanlığını yaptı. Halkların Demokratik Partisi ile Ezilenlerin Sosyalist Partisi birleşti.

22 Haziran 2014 tarihinden itibaren Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ Halkların Demokratik Partisi (HDP) eş başkanı olarak görev yapmaktadır.

Figen Yüksekdağ, 2004 yılında Atılım gazetesinde birlikte çalıştığı Sedat Şenoğlu ile evlendi.

7 Haziran 2015 tarihinde yapılan genel seçimlerde HDP’den 25. dönem Van milletvekili seçildi. 1 Kasım 2015 tarihindeki seçimlerde 26.dönem Van milletvekili seçildi.

4 Kasım 2016 tarihinde HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ve 9 HDP'li milletvekili ile birlikte Figen Yüksekdağ, Türkiye Anayasası'na göre "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak", "terör örgütü üyesi olmak", "silahlı terör örgütüne üye olmak", "örgüt adına suç işlemek" iddialarıyla gözaltına alındıktan sonra tutuklandı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü terör soruşturması kapsamında, daha önce çağrılmasına rağmen ifadeye gitmediği gerekçesiyle 4 Kasım 2016 tarihinde Ankara'daki evinde gözaltına alınan ve Diyarbakır'a gönderilen Figen Yüksekdağ, burada çıkarıldığı 2. Sulh Ceza Hakimliği'nce aynı gün içerisinde tutuklandı ve Kocaeli F Tipi Cezaevi'ne götürüldü.

Mahkeme heyeti yargılamanın sonunda, Figen Yüksekdağ ile birlikte Sabahattin Pişkinbaş, Dilek Keskin, Soner Geçgel, HASAN Köse, Meriç Solmaz ve Murat Akıncı'ya terör örgütü propagandası yaptıkları gerekçesiyle 10'ar ay hapis cezası verdi. Dosyayı inceleyen Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını onadı.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın hakkındaki kesinleşmiş hapis cezası gerekçe gösterilerek milletvekilliği 21 Şubat 2017 tarihinde düşürüldü.

Figen Yüksekdağ'ın ayrıca hakkında, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki bir programda, "Sırtımızı YPG'ye, YPJ'ye ve PYD'ye yaslıyoruz" sözleri üzerine Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığınca "Terör örgütü propagandası yapmak ve silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlarından 5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talebiyle iddianamesi ile Şanlıurfa 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen bir davası daha vardır.

Yüksekdağ’ın hakkında kesinleşen Yargıtay kararı gereği milletvekilliği TBMM Genel Kurulu’nda 21 Şubat 2017’de tarihinde okunan tezkereyle düşürüldü. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ise Yüksekdağ’ın HDP’yle olan ilişkisini 9 Mart 2017’de kesti.

9 Mart 2017 tarihinde, kesinleşen hapis cezası nedeniyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından siyasî partiler kanununun "terör eyleminden mahkûm olanların siyasi partilere üye olamayacaklarına" dair hükmü gereği parti üyeliği de düşürüldü.

16 Mayıs 2024 tarihinde görülen mahkemenin kararına göre; 6-8 Ekim 2014 tarihinde çıkan sokak eylemlerine ilişkin görülen Kobani Davası'nda eski HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında toplam 30 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Kaynak:Biyografi.info

Figen Yüksekdağ için yapılan aramalar

Figen Yüksekdağ, Figen Yüksekdağ biyografi, Figen Yüksekdağ hayatı, Figen Yüksekdağ özgeçmişi, Figen Yüksekdağ hakkında, Figen Yüksekdağ doğum yeri, Figen Yüksekdağ fotoğraf, Figen Yüksekdağ video, Figen Yüksekdağ resim, Figen Yüksekdağ kimdir?, Figen Yüksekdağ kaç yaşında?, Figen Yüksekdağ nereli, Figen Yüksekdağ memleketi