FB TW PIN NWS
BioRank 7354

Şef Mehmet Ak

Doğum tarihi : ??.??.1959
Şef Mehmet Ak kaç yaşında : 65
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Aşçı
Şef Mehmet Ak doğum yeri : Kartepe, Kocaeli

Şef Mehmet Ak Biyografisi

Çiğ beslenme uzmanı Şef Mehmet Ak. Dünyada bir trend haline gelen ‘çiğ beslenme’ (Raw Food) akımının Türkiye’deki öncüsü.

Şef Mehmet Ak, 1959 yılında Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde doğmuştur. İlkokulu bitirdikten sonra ortaokul ikinci sınıfta iken tahsil hayatına son vermiştir. İzmit'teki bir dönercide 3 yıl çıraklık yapmıştır.

Şef Mehmet Ak, 7 yaşında annesine yardım etmek için mutfağa girmiş ve mutfak sanatını ilk olarak annesiyle keşfetmiştir. Askerlik görevini yaptıktan sonra Dünya mutfaklarını keşfetmek isteyen Şef Mehmet Ak, uluslararası gemilerde aşçılık görevi yaparak uzun seyahatler yapmış çeşitli ülkelerin mutfaklarını öğrenme şansına sahip olmuştur. Daha sonrada 1982 yılında ABD’ye yerleşmiş orada kendi mesleği üzerinde eğitimler almıştır. Chicago hospitality, Food and Beverage instutisinin Gordon Blue felsefesiyle Dünya mutfakları eğitimini tamamlamıştır.

1990 yılında ilk restoranını Chicago’da açtı. 3 yılda restoran sayısını 4 yapmıştır. Türk mutfağını en iyi şekilde temsil ederek 2002 ve 2003 yıllarında 8 milyon insanın katıldığı Dünyanın en büyük yemek içmek Festivali olan TASTE OF CHİCAGO festivallerinde iki yıl üst üste 65 ulusal mutfaklar arasında birincilik ödülü almıştır.

Şef Mehmet Ak, bu süre zarfında 2002 yılında 70 kilodan 125 kiloya çıkmış ve 55 kiloyu vererek 2004 yılında tekrar 9 ayda 70 kiloya inmiştir. Devam eden süreçte pişirme konusunu hayatından çıkaran bir aşçı haline gelen Mehmet Ak, ‘çiğ beslenme’ tarzını hem iş hem de yaşam tarzı haline getirdi.

Çok şişmanlayan Şef Mehmet Ak, 2004 yılında zayıflamaya karar verdiğinde bir arkadaşından duyduğu DETOX programını uyguladı. 28 günlük program boyunca şef Ak 9 kilo vermiş bu çiğ beslenme mutfağını da keşfetmeye karar vermişti. Daha sonra Chicago’dan Kaliforniya’ya giderek en büyük üstatlardan ve okullardan bu çiğ beslenme eğitimini aldı.

İlk 3 haftalık eğitimini, Living Lite Culinary Art İnstutisinden tamamlamış. Ve orada profesyonel şef olduğu için okulunu birincilikle bitirerek Şef eğitmen olarak sertifikalandırılmıştır. Daha sonra ABD’deki kanseri çiğ beslenme tedavisiyle tedavi eden Hipocrates Welness Center / Dr Brain Clemtin özel misafir şefi olarak konferanslara katılmış ve oradan da eğitimler almış olan şef Mehmet Ak Chigago’ya gelerek Raw gourmets İnternatinonal Culinary Art and Hospitality Akademisini 2005 yılında kurmuştur.

Çiğ beslenmeyi keşfeden Şef Mehmet Ak, ayrıca kendini eğitmek için 5 yıl boyunca aşağıdaki dersleri de aldı :
- David Wolfe’s Raw Nutrition Certification
- BodyMind Nutrition Certification
- Deepak Chopra – The Future of Wellbeing
- Genesis – Eating Healthy Professional
- Genesis – A Taste of Genesis Nutrition
- Self Hypnosis & Self Awareness Intensive
- Life Skills for Kids Healthy Eating Education
- Herbology 1with: Dr Terry Willard
- Wellness Olympiad

Sertifikalı Çiğ beslenme Uzmanı olan Şef Mehmet Ak, 2010 yılından beridir de zamanının büyük bir bölümünü Türkiye’de geçirmekte ve Kocaeli’nin Kartepe bölgesinde kendi organik çiftliğinde Dünya’nın her yerinden gelen talebelere Çiğ beslenme alanında eğitimler vermektedir.

2006 yılının ocak ayından beri tamamen çiğ beslenen Şef Mehmet Ak, dünya çapında 3400 öğrenciye sertifikalı raw vegan mutfak eğitimi vermiştir.

Şef Mehmet Ak, evlidir ve 5 çocuğu vardır.

Kaynak:Biyografi.info

Şef Mehmet Ak videoları

Tüm Şef Mehmet Ak videoları

Şef Mehmet Ak için yapılan aramalar

Şef Mehmet Ak, Şef Mehmet Ak biyografi, Şef Mehmet Ak hayatı, Şef Mehmet Ak özgeçmişi, Şef Mehmet Ak hakkında, Şef Mehmet Ak doğum yeri, Şef Mehmet Ak fotoğraf, Şef Mehmet Ak video, Şef Mehmet Ak resim, Şef Mehmet Ak kimdir?, Şef Mehmet Ak kaç yaşında?, Şef Mehmet Ak nereli, Şef Mehmet Ak memleketi