FB TW PIN NWS
BioRank 3589

Sedat Peker

Doğum tarihi : 26.Haziran.1971
Sedat Peker kaç yaşında : 53
Kilo & Boy :
Burcu : Yengeç
Meslek :
Sedat Peker doğum yeri : Sakarya

Sedat Peker Biyografisi

Reis lakaplı mafya babası

Sedat Peker, 26 Haziran 1971 tarihinde Sakarya'da Kafkas asıllı Rizeli bir Türk ailesinin çocuğu olarak doğmuştur. Almanya'da büyüdü. Annesinin adı Meryem Peker, babasının adı Ahmet Peker’dir. Vedat Peker ve Atilla Peker adlarında iki erkek kardeşi vardır.

90'lı yıllarda Türkiye'de ortaya çıkan mafya oluşumlarının içerisinde yer aldığı iddia edilerek yargılandı. 1997 ve 1998 yıllarında çete kurmak suçlaması ile yargılandığı davalardan savcı tarafından suçsuz bulundu.

Tehditle tahsilat yapmak, zorla alıkoymak, adam öldürmeye azmettirmek ve benzeri suçlardan yedi ay boyunca aranan Peker, teslim olacağını bildirerek 19 Ağustos 1998'de Romanya'dan Türkiye'ye getirildi. Eylül 1998'de Peker ve adamları hakkında 7,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. 12 sanıkla birlikte çete oluşturmak suçundan yargılandığı davada, 24 Mayıs 1999'da tahliye edildi. Sekiz ay 29 gün cezaevinde kaldı.

12 Mart 2005 tarihinde İstanbul Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü tarafından yapılan Kelebek Operasyonu kapsamında tutuklandı. Sedat Peker, Kelebek Operasyonu kapsamında 31 Ocak 2007 tarihinde İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen dava sonucunda ve organize suç örgütü liderliği suçundan 14 yıl 5 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Peker ayrıca örgüt kurmak, tehdit, iş yeri kurşunlama, yaralama, hürriyeti tahdit, yağma ve sahte kimlik kullanma iddiasıyla İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandı. Ergenekon davasında silahlı terör örgütü kurma suçuyla yargılandı. Sedat Peker'e 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Böylece hükümlü olduğu süreye 1 yıl 3 ay daha eklenmiştir. 5 Ağustos 2013'te İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon davasında Sedat Peker'e 10 yıl hapis cezası verildi.

Sedat Peker, Ergenekon Davası sebebiyle Kandıra F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve 10 Mart 2014 tarihinde Özel yetkili mahkemelerin kararlarına ilişkin yasa değişikliği ve 5 yılı aşkın tutukluluk hali göz önünde bulundurularak 2014 yılı Mart ayında tahliye edildi.

Sedat Peker, 2008 yılında cezaevinde avukat Özge Yılmaz ile evlendi. Serdar Han Peker, Celal Han Peker, Boğaçhan Talha Peker, Filiz Lina Peker adlarında 4 çocuğu vardır.

Sedat Peker, Kocaeli Spastik Engelliler Derneği ve Erken Doğan Çocukları Yaşatma Derneği gibi kuruluşlara yaptığı yardımlarla gündeme gelmiştir. 9 Mart 2015'te Zihinsel Engelliler Rehabilitasyon ve Eğitim Vakfı'nın (ZEREV) TİM Center'da organize ettiği Yılın En İyileri Ödül Töreni'nde Sedat Peker'e yaptığı yardımlardan dolayı "En Hayırsever İş Adamı" ve "Yaşam Boyu Onur Ödülü" verildi.

4 Nisan 2015 tarihinde Memleketçi Sanayici ve İş Adamları Derneği (MİSİAD) İzmir şubesinin açılışına onursal başkan sıfatıyla katıldı.

Sedat Peker, 7 Ekim 2019 ayında Türkiye'den ayrılarak Balkanlar'da bir ülke olan Karadağ'a gitti yerleşti daha sonra Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'nde Üsküp'e yerleşti. 18 Ocak 2021 tarihinde ise kısa süreli kalış amacına aykırı davranması ve belirlenen ikametgahını kötüye kullanımı sebebi ile sınır dışı edildi. Sedat Peker, Kosova üzerinden Türkiye'ye sınır dışı edildi. Ancak Türkiye'ye gelmeyip önce Fas'a sonra Dubai'ye kaçtı. Peker 2 Mayıs 2021 açıklamalarında sınır dışı edilmediğini, vize süresi dolduğu için balkan ülkelerini terk ettiğini söyledi.

9 Mayıs 2021 tarihinde Sedat Peker, kendisine yönelik operasyonlar sonrası başlattığı video serisinin üçüncüsünü yayınlayarak Dubai'de bulunduğunu ifşa etti ve Türkiye'ye dönmeyeceğini söyledi.

26 Mayıs 2021 tarihinde Sedat Peker hakkında Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliği 26/05/2021 tarih ve 2021/6114 sayılı kararıyla derhal yakalanmasına karar vererek yakalama emri düzenlendi.

Hakkında Yazılan Kitaplar :
Aynadaki Reis
Babalar Koğuşu
Jitem'i Ben Kurdum
Kafkasyalı Kayıp Ülkenin, Kayıp İnsanları
Kayıp Bozkurtlar
Kirli Kramponlar
Mafya İmparatorluğu
Sedat Peker
Sedat Peker Kimdir ?
Son Babalar (Yeraltı Dünyasında Değişen Yapı, Değişen Kimlikler)
Derin Abiler (Abdullah Çatlı, Korkut Eken, Mehmet Eymür, Yeşil, S. Peker ve Diğerleri Hakkında Bilmediklerimiz)


Kaynak:Biyografi.info

Sedat Peker kitapları

  • Ben Asla Unutmam Ben Asla Unutmam

    Yarın tarihi : 2014-03-24


    Yayınevi : ANDAÇ YAYINLARI


    Siyaset » Araştırma-İnceleme

Tüm Sedat Peker kitapları

Sedat Peker için yapılan aramalar

Sedat Peker, Sedat Peker biyografi, Sedat Peker hayatı, Sedat Peker özgeçmişi, Sedat Peker hakkında, Sedat Peker doğum yeri, Sedat Peker fotoğraf, Sedat Peker video, Sedat Peker resim, Sedat Peker kimdir?, Sedat Peker kaç yaşında?, Sedat Peker nereli, Sedat Peker memleketi