FB TW PIN NWS
BioRank 8094

Sedat Nuri İleri

Doğum tarihi : ??.??.1888 Ölüm tarihi : 21.Eylül.1943
Sedat Nuri İleri kaç yaşında öldü : 55
Kilo & Boy :
Burcu :
Sedat Nuri İleri doğum yeri : Khios, Yunanistan
Ölüm yeri : Royat, Auvergne-Rhône-Alpes, Fransa

Sedat Nuri İleri Biyografisi

Karikatürist, gazeteci, radyocu Politik ve sosyal konulu karikatürleri ile bir döneme imzasını atmış bir karikatüristtir. İstanbul Radyosu’nun kurulmasını sağlayan bir girişimci ve radyonun ilk idare müdürüdür.

Sedat Nuri İleri, 1888 yılında Khios, Yunanistan’da (Sakız adası) doğmuştur. Babası Heyet-i Âyan üyesi Nuri Giridi’dir. Gazetecilik yapan Celâl Nuri İleri ve Suphi Nuri ileri adlarında abisi vardı. Sedat Nuri İleri, İlkokul ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladıktan sonra Belçika’ya giderek Gembloux’daki Yüksek Tarım Okulunda okudu.

Sedat Nuri İleri, Belçika'da mühendislik eğitimi alırken 1908-1911 yılları arasında akrabası ve arkadaşı Abidin Dino’nun abisi Ali Dino ile birlikte La Barbe (Sakal) isimli (1908) adlı bir mizah dergisi yayımladı. İlk karikatürlerini burada çizdi. Ayrıca İstanbul’da çıkmakta olan "Resimli Kitap" ve "Kalem" dergilerine karikatür gönderdi. Aynı dönemde Belçika’nın Gent kentinde öğrenciler arasında düzenlenen uluslararası bir karikatür yarışmasında birincilik aldı. Türkiye’ye döndükten sonra Hazine-i Hassa’ya memur olarak girdi; bir yandan da karikatür çizmeyi sürdürdü. Cemil Cem ile birlikte yeni karikatürün öncülüğünü yaptı.

I. Dünya Savaşı yıllarında İstanbul’da ağabeyi Suphi Nuri ile İleri gazetesini yönetti. 1918-1924 arasında ağabeyleri ile birlikte ulusal mücadelenin İstanbul’daki sözcüsü durumuna gelen İleri gazetesini yayımlamıştır. Karikatürlerini yayımlamayı Âti’de ve İleri gazetesinde sürdürdü. Suphi Nuri’nin Fransa’ya gitmesi, diğer abisi Celâl Nuri’nin de 1920 yılında İngilizlerce Malta’ya sürülmesi üzerine İleri gazetesini bir dönem tek başına yönetti. Bu arada Sedat Simavi’nin yayımladığı Diken adlı mizah dergisinde karikatürler yayımladı.

Cumhuriyet’in ilanından sonra, 1926’da 'Türk Telsiz Telefon Anonim Şirketi’ni kurarak radyoculuk konusundaki atılıma da katıldı. Bu Anonim Şirketin ortaklık yapısı da şöyle idi: İş Bankası ve Anadolu Ajansı % 70’ lik hisseye sahiptiler. Sedat Nuri İleri, Ankara Milletvekili Yazar Falih Rıfkı Atay, Gümüşhane Milletvekili Cemal Hüsnü Taray da kalan % 30’un paydaşlarıydılar. Bu şirket İstanbul ve daha sonra Ankara’da kurulan Telsiz Telgraf antenlerinin işletim hakkını 10 yıllığına devletten aldılar. Mesai saatlerinden sonra yayınları duran telgraf yerine ilk kez 6 Mayıs 1927 de Eşref Şefik Atabey’in ilk anonsuyla bu “Türkiye’nin İlk Özel Radyosu”nun yayınları başlamış oldu.

Sedat Nuri, en verimli karikatürcülük dönemini yine Sedat Simavi’nin Karikatür adlı mizah dergisinde yaşadı. 1932 yılında Avusturya’da açılan Uluslararası Türk Karikatür Sergisi’ne katıldı. II. Dünya Savaşı başlarken Fransa’ya gitti. 1939’da Paris’te kişisel bir sergi açtı. 1941 yılında İstanbul’da düzenlenen Türk Karikatür Sergisi’ne oradan yolladığı karikatürlerle katıldı.

Sedat Nuri ileri karikatürlerinde daha çok ev ve aile sorunları, kadın-erkek çatışması gibi konuları ele almıştır. Desene ağırlık vermiş, karikatürü alt yazısıyla birlikte bir bütün olarak görmüştür.

Sedat Nuri İleri, 21 Eylül 1943 tarihinde Royat, Auvergne-Rhône-Alpes, Fransa’da 55 yaşında ölmüştür.

Çok genç yaşta ölen Sedat Nuri İleri'nin eserleri, kızı Nüveyre İleri tarafından 1972'de İstanbul'da Darüşşafaka galerisi'nde sergilendi.

Kaynak:Biyografi.info

Sedat Nuri İleri için yapılan aramalar

Sedat Nuri İleri, Sedat Nuri İleri biyografi, Sedat Nuri İleri hayatı, Sedat Nuri İleri özgeçmişi, Sedat Nuri İleri hakkında, Sedat Nuri İleri doğum yeri, Sedat Nuri İleri fotoğraf, Sedat Nuri İleri video, Sedat Nuri İleri resim, Sedat Nuri İleri kimdir?, Sedat Nuri İleri kaç yaşında?, Sedat Nuri İleri nereli, Sedat Nuri İleri memleketi