FB TW PIN NWS
BioRank 7585

Satya Nadella

Doğum tarihi : 19.Ağustos.1967
Satya Nadella kaç yaşında : 57
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Satya Nadella doğum yeri : Haydarabad, Hindistan

Satya Nadella Biyografisi

Satya Nadella, 4 Şubat 2014 tarihinden itibaren Microsoft (CEO) İcra Kurulu Başkanı’dır. Hindistan doğumlu olan Satya Nadella şirketin Amerikalı olmayan ilk CEO'sudur.
Satya Nadella, 19 Ağustos 1967 tarihinde Haydarabad, Hindistan’da Bukkapuram Nadella Yugandhar, Prabhavati Yugandhar çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Tam adı Satya Narayana Nadella’dır. Eğitimini Haydarabad Devlet Okulunda tamamlayan Satya Nadella, Hindistan'ın Karnataka eyaletinin Udupi şehirinde Manipal Üniversitesi'nde elektronik ve iletişim mühendisliği okudu. 1988 yılında mezun olduktan sonra, bilgisayar bilimi alanındaki yüksek lisansını ABD’nin Wisconsin eyaletinde, Milwaukee şehrindeki Wisconsin-Milwaukee Üniversitesi'nde sürdürmek için ABD'ye taşındı. Üniversiteden bilgisayar bilimi alanında yüksek lisansını bitirip 1990 yılında mezun olunca 1994-1996 yılları arasında okuduğu Chicago Üniversitesi Booth İşletme Fakültesi'nden işletme alanında MBA derecesini de 1996 yılında aldı.

Satya Nadella, üniversite öğrenciliği zamanından 1992 yılına kadar da Microsoft'a katılmadan önce Sun Microsystems'de (şimdi Oracle Corporation) çalıştı. 1992 yılında Microsoft'da çalışmaya başladığında uzun süre şirketin Bing bölümünde de önemli bir sorumluluk üstlendi. Bing'in geliştirilmesine katkı sağladı. Ayrıca Microsoft'un veritabanı, Windows sunucusu ve geliştirici araçları gibi en popüler teknolojilerinden bazılarını ve Microsoft'un bulut bilişim uygulamalarının geleneksel müşteri odaklı hizmetlerden Windows Azure'a dönüşümünü sağlaması ise Nadella'nın kariyerinde dönüm noktası oldu.

Satya Nadella, Çevrimiçi Hizmetler Bölümü için Araştırma ve Geliştirmeden (Ar-Ge) sorumlu kıdemli başkan yardımcısı ve Microsoft İş Bölümü başkan yardımcısı olarak çalıştı.

Microsoft’un 14 yıldır CEO'su olan Steve Ballmer'ın emekli olması üzerine, yerine 4 Şubat 2014 tarihinden itibaren Satya Nadella CEO olarak göreve devam etti.

Satya Nadella, 1992 yılında okul arkadaşı Anupama Nadella ile evlendi. Zain Nadella, Tara Nadella, Divya Nadella adlarında 3 çocuğu vardır. Washington, Bellevue'de yaşıyor.

Satya Nadella, 2019 yılında Financial Times dergisi tarafından Yılın Kişisi ve Fortune dergisi tarafından da Yılın İş Adamı seçildi.

Satya Nadella, ayrıca Fred Hutchinson Kanser Araştırma Merkezi'nde ve mezun olduğu University of Chicago'da ve Starbucks yönetim kurulunda mütevelli heyetinde hizmet vermektedir.

Kitapları :
2018 - Aperte o F5
2018 - Faça Refresh: A Redescoberta da Alma da Microsoft e a Criação de Um Futuro Melhor (Yazarları: Satya Nadella, Jill Tracie Nichols, Greg Shaw)
2017 - Oprime refrescar: La aventura de redescubrir el alma de Microsoft y concebir un futuro mejor para todos
2017 - Hit Refresh (Yazarları: Satya Nadella, Jill Tracie Nichols, Greg Shaw)


Kaynak:Biyografi.info

Satya Nadella için yapılan aramalar

Satya Nadella, Satya Nadella biyografi, Satya Nadella hayatı, Satya Nadella özgeçmişi, Satya Nadella hakkında, Satya Nadella doğum yeri, Satya Nadella fotoğraf, Satya Nadella video, Satya Nadella resim, Satya Nadella kimdir?, Satya Nadella kaç yaşında?, Satya Nadella nereli, Satya Nadella memleketi