FB TW PIN NWS
BioRank 827

Şansın Tüzün

Doğum tarihi : ??.??.1980
Şansın Tüzün kaç yaşında : 44
Kilo & Boy :
Burcu :
Şansın Tüzün doğum yeri : İstanbul

Şansın Tüzün Biyografisi

Prof. Dr. Şansın Tüzün, tıp alanındaki çalışmalarının yanı sıra müzikal alandaki başarısıyla dikkat çekiyor.

Şansın Tüzün, 1980 yılında İstanbul'da doğmuştur. Aslen Hataylıdır. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden 2003 yılında mezun olmuştur. 2006 yılından beri Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde görev yapmaktadır.

Şansın Tüzün, üniversite döneminde birçok dergi ve gazetede yazıları ve öykülerini yayınlandı. Daha sonra bu yazılarını İstanbul'un Azizeleri adı altında derledi ve bir öykü kitabı olarak yayınladı. Bu kitabı 2011 yılında “Saint of İstanbul” adıyla İngilizceye çevrildi ve Los Angeles'da bir imza günü yapıldı. 1999 yılında ''Konuş Benimle''de topladığı öykülerden sonra, 2003'te ''Havanalı İsa'' adlı kitabı Cumhuriyet Kitapları'ndan çıktı. 2005 yılında ''Cumhuriyet Çiçeği'' adlı öyküsüyle Ömer Seyfettin Öykü Yarışması'nda birinci oldu.

Yine üniversite döneminde kurduğu özgün müzik grubunun solisti olarak müzik dünyasına adım attı. 2007 yılından sonra da hikâye yazarlığı müzik yazarlığına dönüştü. Bu dönüşüm sonucunda da müziğe daha fazla emek vermeye, sözlerini kendi yazdığı parçaları bestelemeye başladı.

Sanat dünyasında ChanCe mahlasını kullanan Tüzün, yaptığı proje parçaları ile adını daha çok yurt dışında duyurdu.

Ortadoğu barışı için yazıp bestelediği ‘Middle East’ (Ortadoğu) şarkısını 2014 yılında Medeniyetler Korosu’yla seslendiren Şansın Tüzün, yönetmen Mustafa Altıoklar ile birlikte bu çalışmaya bir klip de çekti.

Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekleştirdiği VOICES of TURKEY (Türkiye'nin sesi) projesi kapsamında 2014 yılının Ekim ayında kendisi birlikte 10 müzisyenden oluşan bir grupla İngilizce özgün şarkıların yanı sıra Türkiye'nin farklı bölgelerinin müzikal zenginliğini ortaya koyan parçaları 8 şehirde (Washington DC, New York, Dallas, Houston, Chicago, Los Angeles, San Francisco ve Seattle) söyledi.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şansın Tüzün, 2015 yılının Mart ayında ‘Gelibolu-Gallipoli’ projesini hayata geçirdi. 2015 yılında Avustralyalı müzisyen Adam Dunning ile ortaklaşa gerçekleşen çalışmayla ortaya çıkan ‘Gelibolu’ ağıdı, Türkçe ve İngilizce seslendirildi. Ayrıca Adam Dunning'le birlikte Ordinary”diye İngilizce bir şarkı yaptı.

Şansın Tüzün, 2015 yılının yazında Çeşme Konseri'nde dünyaca ünlü müzisyen Goran Bregoviç ile Ederlezi şarkısını seslendiren Şansın Tüzün, 2005 yılında ”Cumhuriyet Çiçeği” adlı öyküsüyle Ömer Seyfettin Öykü Ödülünü kazanmıştır. Bir süre sonra öykü yazma şarkı yazmaya dönüşmüş. Goran Bregoviç ile birlikte sanatçının Düğün ve Cenaze filmi için yazdığı ünlü parçası Ederlezi’yi, Tüzün’ün sözlerini yazdığı şekliyle “Hıdırellez” olarak birlikte seslendirdiler.

Prof. Dr. Şansın Tüzün İstanbul Üniversitesi Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı’dır.

Fizik alanındaki tedavi yöntemleriyle adından söz ettiren Prof. Dr. Şansın Tüzün, müzik dünyasında da başarılarıyla göz dolduruyor. Hastalarını su ile tedavi ederek tıp dünyasında adından bahsettiriyor. Müzik dünyasında ise sesiyle beğeni topluyor. Hastalarıyla ilgilendiği zaman dilimi dışında kendini müziğe adayan Prof.Dr. Şansın Tüzün; söz yazıyor, şarkı söylüyor, beste yapıyor.

Şansın Tüzün’ün ‘’Avare’’ isimli ilk albümü 2017 yılında müzikseverlerle buluştu. İçerisinde 4 parça bulunan albüme adını veren ‘Avare’ parçasında Tüzün’ün yazdığı sözlere müziğiyle Goran Bregoviç eşlik etti.

Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olan Tüzün, aynı zamanda Osteoporoz Hasta Derneği’nin de Genel Sekreteri. Uluslararası kuruluşlarda çalışmalar yapan Tüzün Uluslararası Osteoporoz Vakfı’nın da ülke temsilciliğini üstleniyor.

Dünyada kadınların ve erkeklerin en önemli problemlerinden biri olan kemik erimesinin önlenmesi, tedavilerin topluma ulaştırılması konusunda çalışmalar yapan Uluslararası Osteoporoz Vakfı, 2015 yılında Prof. Dr. Tüzün’ü ödüle layık gördü. Dünyanın 7 bölgesinden 7 bilim insanının ödüllendirildiği organizasyonda Türkiye ilk defa ödül aldı.

Albümleri :
2017 - Avare
2019 - I love Jello (Single)

Kitapları :
2009 - İstanbul'un Azizesi
2003 - Havanalı İsa


Kaynak:Biyografi.info

Şansın Tüzün kitapları

 • İstanbul'un Azizesi İstanbul'un Azizesi

  Yarın tarihi : 2009-11-11


  Yayınevi : CİNİUS YAYINLARI


  Edebiyat » Roman (yerli)

 • Havanalı İsa Havanalı İsa

  Yarın tarihi : 2003-04-03


  Yayınevi : CUMHURİYET KİTAPLARI


  İstanbul Kitapları » İnceleme

Tüm Şansın Tüzün kitapları

Şansın Tüzün için yapılan aramalar

Şansın Tüzün, Şansın Tüzün biyografi, Şansın Tüzün hayatı, Şansın Tüzün özgeçmişi, Şansın Tüzün hakkında, Şansın Tüzün doğum yeri, Şansın Tüzün fotoğraf, Şansın Tüzün video, Şansın Tüzün resim, Şansın Tüzün kimdir?, Şansın Tüzün kaç yaşında?, Şansın Tüzün nereli, Şansın Tüzün memleketi