FB TW PIN NWS
BioRank 5233

Sadun Boro

Doğum tarihi : ??.??.1928 Ölüm tarihi : 05.Haziran.2015
Sadun Boro kaç yaşında öldü : 87
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek :
Sadun Boro doğum yeri : Erenköy, İstanbul
Ölüm yeri : Marmaris, Muğla

Sadun Boro Biyografisi

Teknesiyle dünya turu yapan ilk Türk’dür.

Sadun Boro, 1928 yılında İstanbul, Erenköy'de doğmuştur. Çocukluk ve gençlik yılları Caddebostan ve Marmara kıyılarında geçti.

Denizcilik hayatına önce sandalla başladı, liseye geçtiği yıl ilk yelkenli teknesine sahip oldu. Galatasay Lisesi'ni bitirdikten sonra, 1948 yılında İngiltere'ye gitti, Manchester Üniversitesi'nin Tekstil Mühendisliği Bölümünden mezun oldu.

1952 yılında "Ling" adlı 11 metrelik bir yelkenli ile İngiltere'den Karayip Adaları'na kadar uzanan ilk açık deniz, Atlantik aşırı yolculuğu bir İngilizle beraber gerçekleştirdi. O zaman Cumhuriyet Gazetesi'nde tefrika olan bu gezinin anıları 2004 yılında “Bir Hayalin Peşinde” adlı eserinde neşredildi.

Bugünkü yelkenlisi, 10,5 m. boyunda ve keç armalı "Kısmet" 1963'te Salacak'ta, Athar Beşpınar'ın atölyesinde kızağa kondu. Hayatta en büyük emeli olan dünya seyahatine 1965 yılında Alman asıllı eşi Oda ile beraber çıktı. Onlara Kanarya Adaları'na kadar aldıkları ünlü kedileri "Miço" eşlik etti. Üç yıl süren bu yolculuğun anılarını önce Hürriyet Gazetesi'ne yazdı; sonra “Pupa Yelken” adlı kitabında topladı. 1965 yılında başlayıp 1968 yılında biten, 34.5 ay süren yolculuğu o yıllarda çok ses getirmişti. Teknesiyle dünya turu yapan ilk Türk olma özelliğine sahip oldu.

Sadun Boro, "Kısmetim" teknesinin yelkenlerini, Çukurova'da çalıştığı bir tekstil fabrikasında binbir emekle yapmıştı.

Boro ailesi 1977-1979 yılları arasında, o zaman 8 yaşında olan kızları Deniz'le beraber, Karayip Adaları'nı, Amerika'nın doğu sahillerini 2 yıl 3 ay gezdi. 1980'den sonra Muğla'nın Bodrum ilçesinde yaşadı. Sadun Boro, özellikle Gökova, Göcek gibi Güney Ege Koylarının korunması için çok çalıştı.

Boro, gazete ve dergilere yazdığı sayısız yazı ile genç kuşağa deniz ve doğa sevgisini aşılamayı amaç edinmiş, onlara örnek olmuş bir denizcidir. Sadun Boro, 46 yıl boyunca bindiği ve yaklaşık 150 bin deniz mili yaptığı 'Kısmet' adlı teknesini İstanbul Hasköy'deki Rahmi Koç Müzesi'ne bağışladı. Ardından 'Sonbahar' isimli katamaran tipi tekneyi satın aldı.

Sadun Boro, 1965 yılında Alman asıllı Oda ile evlendi. 1969 yılında Deniz adında kızları oldu.

Sadun Boro, 5 Haziran 2015 tarihinde Muğla, Marmaris’de mesane kanseri tedavisi gördüğü hastanede 87 yaşında vefat etti.

Kitapları :
Yeni Dünya'ya Fora Yelken
Vira Demir - İstanbul'dan İskenderun'a Denizciler İçin Rehber
Kısmet'in Dümen Suyunda
Pupa Yelken
Bir Hayalin Peşinde


Kaynak:Biyografi.info

Sadun Boro hakkında haberler

Tüm Sadun Boro haberleri

Sadun Boro kitapları

Tüm Sadun Boro kitapları

Sadun Boro için yapılan aramalar

Sadun Boro, Sadun Boro biyografi, Sadun Boro hayatı, Sadun Boro özgeçmişi, Sadun Boro hakkında, Sadun Boro doğum yeri, Sadun Boro fotoğraf, Sadun Boro video, Sadun Boro resim, Sadun Boro kimdir?, Sadun Boro kaç yaşında?, Sadun Boro nereli, Sadun Boro memleketi