FB TW PIN NWS
BioRank 659

Sadettin Teksoy

Doğum tarihi : 20.Mart.1952
Sadettin Teksoy kaç yaşında : 72
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Sadettin Teksoy doğum yeri : İstanbul

Sadettin Teksoy Biyografisi

Sunucu, gazeteci ve program yapımcısı

Sadettin Teksoy, 20 Mart 1952 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Tam adı Mustafa Sadettin Teksoy’dur. Babası Trabzonlu, annesi İstanbulludur. Vefa Lisesi'nde okuyarak mezun oldu.

1972 yılında Haftasonu gazetesinde magazin muhabiri olarak gazeteciliğe başladı. 2 yıl sonra Hürriyet gazetesine geçerek savaş muhabirliği, polis muhabirliği gibi görevlerde 16 yıl çalıştı. Irak-İran Savaşı'nı iki taraftan da izledi. Bağdat'ta İran savaş uçaklarının bombaladığı petrol rafinerisinde sırtından yaralandı.

Irak-İran Savaşı'ndan sonra 1980 yılında Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ile röportaj yapan ilk gazeteci oldu. Bundan başka birçok yazı dizisi hazırladı.

1990 yılında televizyonculuğa başladı. Uğur Dündar'ın hazırlayıp sunduğu Hodri Meydan programında özel haber muhabiri olarak görev yaptı.
1992 yılında Hürriyet Gazetesi'nden emekli olduktan sonra Star TV haber merkezinde işe başladı ve burada 2 yıl özel haber muhabirliği yaptı.

1994 yılında Star TV'de “Teksoy Görevde” programını hazırlayıp sunmaya başladı. Yurt içinden ve dışından ilginç, sıradışı ve gizemli kişileri ya da mekânları kendine özgü sunumuyla izleyicilere tanıttı. Bu program 1999 yılına kadar devam etti.

1999 yılından 2002 yılına kadar Show TV haber merkezinde çalıştı. Burada da “Teksoy Görevde” programını hazırlayıp sundu. 2002 yılından 2006 yılına kadar tekrar Star TV'de çalıştı ve arar ara “Teksoy Görevde” programını yaptı. Sırlara Yolculuk adlı programı da sunan Teksoy daha sonra yapımcı ve sunuculuğunu üstlendiği Sırların Efendisi adlı büyük beğeni toplayan programı hazırladı.

Teksoy Yapım şirketinin sahibidir. Sadettin Teksoy her programında parmağını ekrana doğru uzatarak "Ben Sadettin Teksoy..." söylemiyle akıllarda yer etmiş, mizah programlarında sayısız defa taklit edilmiştir. Gardrobunda her zaman en az üç adet sarı renkli mont bulunuyor. Ayrıca, mevsime göre giydiği sarı, gri, yeşil, siyah ve kırmızı montları da var. Bunların tamamı yurt dışı gezilerinde alınma ve marka giysilerdir. En büyük hayâlî uzaya çıkmak. Bunun için de atmosfer dışına yapılan uçuşların ucuzlamasını bekliyor.

İngilizce ve Arapça bilen Sadettin Teksoy, 1987 yılından beri Müge Teksoy ile evlidir. Efe adında bir oğlu vardır. Çatalca’da bir çiftlikte dört köpeği, koyunları ve ailesi ile birlikte yaşamaktadır.

Bir dönem yaptığı reality showlarla ekranları kasıp kavuran Sadettin Teksoy şu ana aktif olarak bir projenin içinde yer almamaktadır.

'Ben Sadettin Teksoy' anonsu ve sarı yağmurluğu ile hafızalarda yer edinen Sadettin Teksoy Haziran 2015 ayında n11.com'un reklam filmi için kamera karşısına geçti.

14 Ekim 2017 tarihinde Teve2'de yeniden "Sadettin Teksoy ile Zaman Tüneli" adlı program ile ekranlarda olmaya başladı. Ocak 2018 ayında program sonlandırıldı.

Sadettin Teksoy, 2019 yılınınTemmuz ayında Netflix Türkiye ekibinin, Stranger Things dizisinin 3. sezonu için hazırladığı bir tanıtım filminde oynadı.Kaynak:Biyografi.info

Sadettin Teksoy için yapılan aramalar

Sadettin Teksoy, Sadettin Teksoy biyografi, Sadettin Teksoy hayatı, Sadettin Teksoy özgeçmişi, Sadettin Teksoy hakkında, Sadettin Teksoy doğum yeri, Sadettin Teksoy fotoğraf, Sadettin Teksoy video, Sadettin Teksoy resim, Sadettin Teksoy kimdir?, Sadettin Teksoy kaç yaşında?, Sadettin Teksoy nereli, Sadettin Teksoy memleketi