FB TW PIN NWS
BioRank 3118

Sabih Kanadoğlu

Doğum tarihi : 20.Mayıs.1938 Ölüm tarihi : 28.Şubat.2023
Sabih Kanadoğlu kaç yaşında öldü : 85
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek : Hukuk Adamı
Sabih Kanadoğlu doğum yeri : Menemen, İzmir
Ölüm yeri :  Ankara

Sabih Kanadoğlu Biyografisi

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı.
Sabih Kanadoğlu, 20 Mayıs 1938'de Rumeli göçmeni bir ailenin çocuğu olarak Menemen'de doğdu. Ayvalık Cumhuriyet İlkokulundan mezun oldu. İstanbul Kabataş Erkek Lisesi'ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine girdi. 1959 yılında buradan mezun olduktan sonra, askerliğini Çubuk'ta yedeksubay piyade asteğmen ve teğmen olarak yaptı.

Burhaniye Hakim Adayı olarak mesleğe başlayan Kanadoğlu, sırasıyla Orhaneli ve Erzurum Cumhuriyet Savcılığı, Bingöl Sulh Hakimliği, Tokat ve Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, İzmir Ceza Hakimliği ve Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi ile Adli Yargı Adalet Komisyonu görevlerinde bulundu.

"Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Hukuku" adlı eserinin yanısıra çeşitli yerlerde yayınlanmış makaleleri bulunan ve 19 Temmuz 1984 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Sabih Kadanoğlu, Yargıtay Büyük Genel Kurulunca 1994 ve 1998 yıllarında iki kez Yargıtay Onbirinci Ceza Dairesi Başkanlığına seçildi.

Yargıtay Onbirinci Ceza Dairesi Başkanı iken, Yargıtay Büyük Genel Kurulunca gösterilen adaylar arasından 21 Ocak 2001 tarihinde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına seçildi. 20 Mayıs 2003 tarihinde yaş haddinden emekliye ayrıldı.

26 Mayıs 2012 tarihinde Türk Hukuk Kurumu Başkanlığına seçilmiştir.

Sabih Kanadoğlu, Bilge Kanadoğlu ile evlidir ve Prof. Dr. Füsun Ardıç adında bir kızı ile Sinan ve Prof. Dr. Osman Korkut adında iki oğlu olmak üzere toplam 5 çocuğu vardır.

Sabih Kanadoğlu, 28 Şubat 2023 tarihinde Ankara'da bir süredir tedavi gördüğü Başkent Hastanesinde 85 yaşında öldü.

Kitapları :
Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Hukuku
Alaturka Demokrasi
Unuttuk


Kaynak:Biyografi.info

Sabih Kanadoğlu kitapları

 • Unuttuk Unuttuk

  Yarın tarihi : 2009-03-05


  Yayınevi : DOĞAN KİTAP


  Siyaset » Araştırma-İnceleme

 • Alaturka Demokrasi Alaturka Demokrasi

  Yarın tarihi : 2007-03-01


  Yayınevi : ARKADAŞ YAYINLARI


  Siyaset » Siyasal Hayat (Türkiye)

Tüm Sabih Kanadoğlu kitapları

Sabih Kanadoğlu için yapılan aramalar

Sabih Kanadoğlu, Sabih Kanadoğlu biyografi, Sabih Kanadoğlu hayatı, Sabih Kanadoğlu özgeçmişi, Sabih Kanadoğlu hakkında, Sabih Kanadoğlu doğum yeri, Sabih Kanadoğlu fotoğraf, Sabih Kanadoğlu video, Sabih Kanadoğlu resim, Sabih Kanadoğlu kimdir?, Sabih Kanadoğlu kaç yaşında?, Sabih Kanadoğlu nereli, Sabih Kanadoğlu memleketi