FB TW PIN NWS
BioRank 6550

Rudolf Diesel

Doğum tarihi : 18.Mart.1858 Ölüm tarihi : 29.Eylül.1913
Rudolf Diesel kaç yaşında öldü : 55
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Meslek : Mucit, Mühendis
Rudolf Diesel doğum yeri : Paris, Fransa
Ölüm yeri : Manş Denizi

Rudolf Diesel Biyografisi

Dizel motorun mucidi

Rudolf Diesel, 18 Mart 1858 tarihinde Bir Alman ailenin çocuğu olarak Paris, Fransa’da doğmuştur. Tam adı Rudolf Christian Karl Diesel’dır. Gençlik yılları İngiltere’de geçti. Ausburg ve Münih’te öğrenim gördü. 1870 yılında Fransa – Prusya savaşı başlayınca 12 yaşında iken İngiltere’ye göç etmek zorunda kaldı. Savaşın bitiminden hemen sonra teyzesi ve amcasının yanına Almanya’ya gitti. Augsburg da ilkokula başladı. Amcası matematik öğretmeni idi. Ona hem almanca hem de matematik dersleri verdi. 14 yaşında ailesine mühendis olmak istediğini belirten bir mektup yazdı. 1873 yılında burslu olarak Augsburg endüstri okuluna başladı.

1879 yılında tifoya yakalandığı için okula ara vermek zorunda kaldı ve İsviçre’ye gitti. Orada mekanik konusunda pratik yapmak için bir firmada çalıştı. 1880 yılında okula geri döndü ve birincilikle mezun oldu. Ardından Paris’e geri döndü. Paris’te Profesör Karl von Linde'nin Modern soğutma ve buz tesisi kurmasına yardım etti. Bir yıl sonra tesisin yöneticisi oldu.

1890 yılında Berlin’e taşındı. Karl von Linde’ye bağlı olarak çalışmaya devam etti. İlk olarak buhar makinaları üzerinde çalışmaya başladı.

Amonyak buharı kullanan bir motor icat etti fakat motor ilk çalıştırmada patladı ve neredeyse onu öldürüyordu. Aylarca hastanede yattı. 1887 yılında Gottlieb Daimler ve Karl Friedrich Benz’in araba motorunu icat etmesinden hemen sonra Dizel Motor’un icadı ile ilgili çalışmalarına başladı.

Bir süre asistanlığını yaptığı fizikçi Karl von Linde’nin soğutma makinelerinde termodinamiğin uygulamalarını göstermek istedi. 1879 yılında bir İsviçre makine yapım firması olan Sulzar Kardeşler’e katıldı. Daha sonra 1890 yılında Karl von Linde’nin makinelerinin üretildiği Baron Maurice de Hirsch’in firmasına geçti. 1892 yılında içten yanmalı makinelerle ilgili tasarımlarının patentini aldı. 1893 yılında yayımlanan Theorie und Konstruction Eines Rationellen Wörmemotor (Rasyonel Isı Motorunun Kuramları ve Tasarımı) kitabında yüksek duyarlıklı, içten yanmalı motorların kuramsal irdelemesini yaptı; çağdaşlarının eleştirilerini çektiyse de çalışmalarını sürdürdü ve sanayici Krupp ile birlikte Nürnberg’de ilk pratik motor gerçekleştirdi.

Rudolf Diesel, . 1885 yılında Paris'te bir laboratuvar açtı, 1892 yılında ilk patentini aldı.

Kullanışlı olmayan kömür tozu yerine ağır petrol yağlarının havayla birlikte yanma hücresine püskürtülmesi yöntemine dayanan ve adını taşıyan bu motorlar büyük ilgi gördü ve geniş bir kullanım alanı buldu.

Rudolf Diesel, 1883 yılında Martha Flasche ile evlendi. Eugen Diesel (d. 3 Mayıs 1889), Heddy Diesel (d.15 Ekim 1885), Rudolf Diesel Jr. (d.26 Kasım 1884) adlarında 3 çocuğu oldu.

1893 yılının Ağustos ayında Almanya'nın Augsburg kasabasına geldi ve MAN A.G. (Maschinenfabrik Augsburg-Nürnberg)'de 3 metrelik demir silindirli, pistonlu bir düzenteker oluşturdu. Buhar motoru yavaş yavaş yerini termodinamik motora bırakmaya başlıyordu. Rudolf Diesel buna Atmosferik Gaz Motoru adını verdi. 1896'da yeni motor sistemini tanıttı.

Rudolf Diesel'in motorlarına tüm dünyadan talep gelmeye başlamıştı. Onun motorları artık gemilerin, elektrik santrallerinin, pompaların ve rafinerilerin standart motorları haline gelmişti. 1908 yılında Diesel ve Saurer firmasından İsviçreli bir teknisyen 800 devir/dakika hızla çalışan motoru çalıştırdılar.

Rudolf Diesel, 29 Eylül 1913 tarihinde 55 yaşında iken deniz kuvvetlerinin çağrılısı olarak İngiltere'ye gitmek için Hamburg limanında bindiği Dresden vapurunda Manş Denizi geçilirken intihar etti. Ölüm tarihini, bir gün öncesinden günlüğüne yazmıştı. Ölüm nedeninin intihar mı yoksa cinayet mi olduğu hiç anlaşılamadı.

Yüksek basınçla sıkıştırılmış hava içine püskürtülen ağır ve ucuz yakıtlarla çalışan motor. İçten yanmalı motorlar sınıfına girerler. Enerji çevriminin yer aldığı silindirler, hava giriş ve çıkışım denetleyen supaplar, pistonlar, kam ve krank millerinden oluşur. 4 ve 2 zamanlı olmak üzere iki tip diesel motoru vardır.

Çalışma ilkesi: Pistonun silindirde sıkıştırarak ısıttığı hava içerisine püskürtülen yakıtın yanmasıyla oluşan enerjiyi mekanik enerjiye çevirmesine dayanır. Ucuz yakıttan yüksek yüzdeli verim sağlaması bu tip motorların hızla yayılmasına olanak sağladı. İlk örneği 1892’de Alman Rudolf Diesel’in gerçekleştirdiği diesel motoru, 1898’den sonra ABD ve Kanada’da üretilmeye başlandı. Önceleri geniş yer kaplaması özelliği yüzünden endüstride kullanılmaya başlanan dizel, sonra gemilerde, teknolojik gelişmelerle kara taşıtlarında da yaygınlaştı.

Dizel Motorun Çalışma Prensibi :
Dizel motoru içten yanmalıdır. Piston aşağı inerken, silindire hava dolar. Piston yukarı çıkınca bu hava sıkıştırılır. Sıkıştırma oranı benzininkilerden çok yüksek olup (1, 12 ile 1, 25 arası) mertebesinde olduğu için, havanın sıcaklığı 500°C’nin üstüne çıkar. Piston üst ölü noktaya yaklaşırken, silindire, üstteki bir enjektör memesinden yakıt püskürtülür. Yakıt sıkıştırma sonucu ısınmış olan havayla karışınca, kendiliğinden tutuşur. Mazot 80°C’den îtibâren tutuşmaya başladığı için yangın tehlikesi benzininkine oranla daha azdır. Dizel motorların bitkisel yağlardan, tabiî gaz ve benzinlere kadar akla gelen her yakıta uygulanabilme özelliği vardır. Fakat dünyada en çok kullanılan, ham petrolden elde edilen mazottur.

Kaynak:Biyografi.info

Rudolf Diesel için yapılan aramalar

Rudolf Diesel, Rudolf Diesel biyografi, Rudolf Diesel hayatı, Rudolf Diesel özgeçmişi, Rudolf Diesel hakkında, Rudolf Diesel doğum yeri, Rudolf Diesel fotoğraf, Rudolf Diesel video, Rudolf Diesel resim, Rudolf Diesel kimdir?, Rudolf Diesel kaç yaşında?, Rudolf Diesel nereli, Rudolf Diesel memleketi