FB TW PIN NWS
BioRank 6615

Gottlieb Daimler

Doğum tarihi : 17.Mart.1834 Ölüm tarihi : 06.Mart.1900
Gottlieb Daimler kaç yaşında öldü : 66
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Meslek : Mühendis, Mucit
Gottlieb Daimler doğum yeri : Schorndorf, Almanya
Ölüm yeri : Stuttgart, Almanya

Gottlieb Daimler Biyografisi

Gottlieb Daimler, İçten yanmalı motorlar ve Otomobil geliştirme konusunda çığır açmıştır. Motorlu bisiklet ve benzinle çalışan ilk otomobilin mucidir.

Gottlieb Daimler, 17 Mart 1834 tarihinde Almanya’da Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletindeki Schorndorf kasabasında bir fırıncının oğlu olarak doğmuştur. Babası Johannes Däumler, annesi Frederika Däumler’dir. Gottlieb Daimler, 18 yaşına geldiğinde 1852 yılında mühendislik eğitimi almak için doğduğu kasabayı terk ederek üniversite eğitimi için Stuttgart’a gitti. 1857-1859 yılları arasında Stuttgart’taki Politeknik Okulu’nu bitirdi.

Gottlieb Daimler, Fransa’da bir tabanca fabrikasında stajer olarak çalıştı. Üniversiteden mühendis olarak mezun oldu. Fransa ve İngiltere’de çeşitli mekanik ve teknik etkinlerde görev aldıktan sonra 1862’de Geislingen’de makine üzerine teknik ressam olarak çalışmaya başla çalıştı. 1863 yılı sonunda, Reutlingen’de Otto gaz motorları fabrikasında atölye müdürü olarak çalıştığı sırada 1865 yılında Wilhelm Maybach ile tanıştı. 1883’ten sonra Wilhelm Maybach en yakın iş arkadaşı oldu.

Gottlieb Daimler, 1883'ten başlayarak Wilhelm Maybach ile birlikte verimli bir içten yanmalı motor geliştirmek üzere çalışmalara girişti; iki mucitin ilk önemli ürünleri, 1885 yılında patentini aldıkları oldukça hafif dört zamanlı bir motordur. 1885 yılında ürettikleri petrolle çalışan bu motor, tek silindirli, hava soğutmalı ve yarım beygir gücündeydi.

1885 yılında, belki de dünyanın ilk motorsikletini üretmek için motoru önce bir bisikletin üzerine monte ettiler ve yaklaşık bir yıl sonra motoru modifiye edilmiş bir at arabasında kullandılar.

1890 yılında Gottlieb Daimler ve Wilhelm Maybach Stuttgart yakınlarındaki Cannstatt ilçesinde otomobil üretmek amacıyla Daimler-Motoren-Gesellschaft'ı kurdular. İlk otomobillerini 1892'de sattılar. Gottlieb Daimler daha sonra hastalığa yakalanarak şirketten 1893 yılında ayrıldı fakat deneyimlerini paylaşmak üzere hisse sahiplerinin ısrarlarıyla; 1893'te ayrıldığı şirkete 1894'te geri döndü. Maybach de şirketten ayrılmıştı fakat o da Daimler ile aynı zamanda işe geri döndü. 1895 yılında da Wilhelm Maybach şirketin teknik yöneticisi oldu.

Paul Daimler (d. 1869-ö.1945) ve Adolf Daimler (d. 1871-ö.1913) adlı iki oğlu vardı.

Gottlieb Daimler, 6 Mart 1900 tarihinde Stuttgart, Almanya’da 66 yaşında ölmüştür.

1926 yılında “Daimler-Motoren-Gesellschaft” şirketi Karl Friedrich Benz’in şirketiyle birleşerek Daimler-Benz adıyla devam etti.

1993 yılında Almanya'nın köklü takımı Stuttgart'ın stadına Gottlieb Daimler ismi verildi.

Kaynak:Biyografi.info

Gottlieb Daimler için yapılan aramalar

Gottlieb Daimler, Gottlieb Daimler biyografi, Gottlieb Daimler hayatı, Gottlieb Daimler özgeçmişi, Gottlieb Daimler hakkında, Gottlieb Daimler doğum yeri, Gottlieb Daimler fotoğraf, Gottlieb Daimler video, Gottlieb Daimler resim, Gottlieb Daimler kimdir?, Gottlieb Daimler kaç yaşında?, Gottlieb Daimler nereli, Gottlieb Daimler memleketi