FB TW PIN NWS
BioRank 7126

Ronnie James Dio

Doğum tarihi : 10.Temmuz.1942 Ölüm tarihi : 16.Mayıs.2010
Ronnie James Dio kaç yaşında öldü : 68
Kilo & Boy :
Burcu : Yengeç
Ronnie James Dio doğum yeri : Portsmoth, New Hampshire, A.B.D.
Ölüm yeri : Texas, A.B.D.

Ronnie James Dio Biyografisi

Elf, Rainbow, Black Sabbath, Dio ve Heaven & Hell gruplarıyla beraber 1957-2010 yılları arasında aktif olarak müzik kariyerini sürdürmüş olan Amerika’lı heavy metal vokalisti ve şarkı sözü yazarı. Heavy metal müzik türünün en etkili isimlerinden birisi olarak göterilen Dio, bu müziğe kattığı popülerliğin yanı sıra 1980’li yıllarda hayata geçirdiği ve Afrika’daki aç çocuklar için yardım toplayan Hear’n Aid konserleri ile de tanınmaktadır. Metal müziğin sembolü haline gelmiş olan devils horns sembolünü ilk kullanan isim de olan Dio, 16 Mayıs 2010 tarihinde, mide kanseri nedeniyle hayata gözlerini yumdu.
Ronnie James Dio, 10 Temmuz 1942 tarihinde, Portsmoth, New Hampshire, A.B.D.’de dünyaya geldi. Doğum adı Ronald James Padavona olan Dio, İtalyan asıllı bir ailenin tek çocuğu olarak Cortland, New York’da büyüdü.

Müzikle genç yaşlarda tanışan Dio, liseye devam ettiği yıllarda, rock müzikle tanışmadan önce trompet ve korno çalıyordu. Lise yıllarında katıldığı The Vegas Kings adlı grupta bas gitar çalan genç sanatçı, kısa sürede grubun lideri konumuna geldi ve de grubu Ronnie And The Red Caps olarak yeniden adlandırdı. Ronnie And The Red Caps, 1958 yılında, Rob Records’dan ilk plağını çıkarttı.

Cortland City School’dan 1960 yılında mezun olan Dio, hayatının yönünü tamamen müziğe çevirmeye karar verdi. Grubunun adını bir kez daha değiştiren genç sanatçı, 1961-1967 yılları arasında, yeni adıyla Ronnie Dio and The Prophets olan grubuyla beraber pek çok single ve bir albüme imzasını attı. İtalyanca Tanrı anlamına gelen Dio lakabını da, bu grupla beraber çalıştığı yıllarda kullanmaya başlayan genç sanatçı, daha sonra bu lakabı isim olarak benimsedi.

1967 yılında Ronnie Dio and the Prophets’in dağılmasının ardından, ilk olarak Electric Elves, daha sonra ise Elf olarak adlandırdığı yeni grubunu kuran Dio, 1969 yılında açılış grubu olarak katıldığı Deep Purple konserinin sonucunda, Deep Purple’ın gitaristi olan Ritchie Blackmore’un ilgisini çekmeyi başardı. Kendi gruplarından ayrılan ikili, Rainbow adını verdikleri yeni bir metal grubu kurdular. İlk albümünü 1975 yılında çıkartan Rainbow, kısa sürede büyük bir hayran kitlesine kavuştu, fakat Blackmore’un grubu daha popüler yapmak için finansal arzularını öne çıkartmak istemesi üzerinde Dio grubu terketti.

1975 yılında, eski vokalleri Ozzy Osbourne’un gruptan ayrılmasının ardından Black Sabbath’a geçen Dio, bu grupla beraber çıktığı konserlerde, ileriki yıllarda metal müziğin simgesi haline gelecek olan devils horn simgesini kullanmaya başladı. Daha sonraki yıllarda yaptığı açıklamalarda büyükannesinin kötülüğe karşı yaptığı bir koruma işareti olarak tanımladığı devils horn, Dio’nun simgesi haline geldi. Dio, Black Sabbath ile beraber Heaven and Hell, Mob Rules ve Dehumanizer adlı üç albüme imza attı.

1982 yılında, Black Sabbath’dan ayrılmasının ardından kendi grubunu kuran başarılı müzisyen, gruba da kendi adını verdi; DIO. Bu grupla beraber 1982-2010 yılları arasında toplam on stüdyo albümüne imza atan Dio, aynı zamanda grubun devamlı olarak görev alan tek elemanı oldu. DIO grubunda geçen yıllar içerisinde Vivian Campbell, Vinny Appice, Jimy Bain ve de Simon Wright’ın da aralarında bulunduğu pek çok ünlü müzisyen yer aldı.

2009 yılında, Black Sabbath’da beraber çalıştığı arkadaşları Tony Iommi, Geezer Butler ve Vinny Appice ile beraber Heaven & Hell grubunu kuran Dio, bu grupla beraber tek albümü olan The Devil You Know’u 28 Mart 2009 yılında piyasaya çıkarttı.

Ronnie James Dio, 16 Mayıs 2010 tarihinde, uzun süredir mücadele etmekte olduğu mide kanseri nedeniyle hayata gözlerini yumdu. Karısı ve menejeri olan Wendy Galaxiola tarafından basına duyurulan ölüm haberi, milyonlarca hayranını üzüntüye boğdu.

Kaynak:Biyografi.info

Ronnie James Dio için yapılan aramalar

Ronnie James Dio, Ronnie James Dio biyografi, Ronnie James Dio hayatı, Ronnie James Dio özgeçmişi, Ronnie James Dio hakkında, Ronnie James Dio doğum yeri, Ronnie James Dio fotoğraf, Ronnie James Dio video, Ronnie James Dio resim, Ronnie James Dio kimdir?, Ronnie James Dio kaç yaşında?, Ronnie James Dio nereli, Ronnie James Dio memleketi