FB TW PIN NWS
BioRank 2772

Rocky Marciano

Doğum tarihi : 01.Eylül.1923 Ölüm tarihi : 31.Ağustos.1969
Rocky Marciano kaç yaşında öldü : 46
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Meslek : Boksör
Rocky Marciano doğum yeri : Massachusetts, Amerika
Ölüm yeri : Iowa, Amerika

Rocky Marciano Biyografisi

Rocky Marciano, 1923 doğumlu İtalyan asıllı Amerika’lı, ağır sıklet boks şampiyonu. Gerçek adı Rocco Frencis Marchegiano olan boksör, the Brockton Blockbuster (Brockton Bombası) olarak anılırdı.
1 Eylül 1923 tarihinde Brockton, Massachusetts, Amerika’da dünyaya gelen Rocky önceleri profesyonel beyzbola ilgi duyuyodu. II. Dünya Savaşı sırasında ABD Kara Kuvvetleri’nde görevliyken boksa başlayan ve ilk profesyonel karşılaşmasına 17 Mart 1947 tarihinde çıkan Rocky ard arda Rex Layne, Joe Louis, Lee Suvold ve Harry Matthews’u nakavt etti.

Menajer All Weill ve antrenör Charlie Goodman tarafından keşfedilen Rocky'nin, profesyonelliğe geçmesinde ve böylesine büyük bir efsane hale gelmesinde bu ikilinin oynadığı rol büyüktü.

1947’de, dünya orta sıklet boks sampiyonluğunu elde eden Rocky, Tony Zale ile yaptığı üç ünvan maçıyla ününe ün kattı.

25 Haziran 1948'de Rocky Marciano, Brown Bomber lakabıyla anılan ve 1908'den o güne kadar dünya ağır sıklet boks şampiyonluğunu kazanan ilk siyah olan 23 yaşındaki Louis’i yenerek, Louis’in, James J. Braddock'tan aldığı ve 25 kez koruduğu şampiyonluğuna son verdi.

23 Eylül 1952 tarihinde, Philadelphia’da Dünya Şampiyonu Jersey Joe Walcott karşısında çıktığı ünvan maçının ilk raundunda yere düşmesine ve puan olarak geri düşmesine rağmen 13. rauntta tek yumrukla şampiyonu mağlup ederek maçı kazanan Rocky ağır sıklette peşpeşe aldığı galibiyetlerle, tüm ilgiyi üzerine çekti.

1956 senesinde Archie Moore ile dövüşen Rocky’nin, bu zorlu maçı da kazandıktan sonra, beklenmedik bir anda ringlere ve boks kariyerine vedasını açıklamasının ardından, ikna edilme çabaları işe yaramadı.

Rocky Marciano, 1952'den, boksu bıraktığı 1956 yılına kadar, çıktığı ve 43 tanesini nakavtla kazandığı 49 profesyonel karşılaşmanın hepsinde, ringden galip ayrılarak, dünya ağır sıklet şampiyonları arasında hiç yenilmeyen tek şampiyon olarak adını tarihe yazdırdı. Teknik zayıflığına rağmen, sert yumrukları ve dayanıklılığıyla tanınan Marciano, boks hayatını 32 yaşında noktalamasının ardından, ringdeki ününden yararlanarak yöneldiği komedi oyunculuğu alanında da başarılı oldu.

Ünlü boksör, 31 Ağustos 1969 tarihinde, Newton Iowa yakınlarında meydana gelen uçak kazasında hayatını kaybetti.

Marciano’nun hayatı ve başarıları, Hollywood’un da en önemli malzemelerinden birini oluşturdu. İlki 1976'da çekilen ve altı filmden oluşan bir sinema filmi serisi olarak çekilen "Rocky", başrolde oynayan ve filmin senaryosunu da yazan Sylvester Stallone'yi üne kavuşturdu. Marciano’nun, Everett Skehan tarafından yazılan hayat öyküsü, 1977 senesinde yayımlandı.

Kaynak:Biyografi.info

Rocky Marciano için yapılan aramalar

Rocky Marciano, Rocky Marciano biyografi, Rocky Marciano hayatı, Rocky Marciano özgeçmişi, Rocky Marciano hakkında, Rocky Marciano doğum yeri, Rocky Marciano fotoğraf, Rocky Marciano video, Rocky Marciano resim, Rocky Marciano kimdir?, Rocky Marciano kaç yaşında?, Rocky Marciano nereli, Rocky Marciano memleketi