FB TW PIN NWS
BioRank 7336

Robert Delaunay

Doğum tarihi : 12.Nisan.1885 Ölüm tarihi : 25.Ekim.1941
Robert Delaunay kaç yaşında öldü : 56
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Meslek : Ressam
Robert Delaunay doğum yeri : Paris, Fransa
Ölüm yeri : Montpellier, Fransa

Robert Delaunay Biyografisi

Robert Delaunay, 1885 yılında Fransa, Paris’de zengin bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. Tam adı Robert Victor Félix Delaunay’dır. 5 yaşında iken anne- babası boşandı, amcasını yanında yetişti. 17 yaşında iken 1902 yılında liseden ayrıldı ve bir sahne dekoratörünün yanında çıraklığa başladı. Resim konusunda daha çok kendi kendini yetiştirdi.
1903 yılından sonra ilk resimlerini yapmaya başladı. 1907 yılında Fransa, Laon’da alay kütüphanecisi olarak askerliğini yaptı. Askerlik dönüşü Paris’e yerleşti ve eserleri satıcısı Alman Wilhelm Uhde ve onun eşi ressam Sonia Trek ile tanıştı.

1909 yılında Saint Séverin kilisesinin iç mekânını gösteren ilk dizi resimlerini yaptı. 1910 yılında kent resimleri denilen tablolarının çok sayıda çeşitlemesini ve kübizm etkisini daha belirgin bir biçimde ortaya koyan Eyfel Kulesi resimlerini yaptı. 1911 yılında “Mavi Atlı” adlı sanatçı topluluğunun ilk sergisine katıldı. Pencereler dizisiyle soyut stile yaklaştı.

Chevreul’ün renk teorisine dayanarak renkleri, müzikteki tonlara benzer bir biçimde, kendilerine özgü dinamik bir ritm geliştirecek biçimde düzenledi. Sanat eleştirmeni ve şair Guillaume Apollinaire bu stile orfizm adını verdi. Robert Delaunay ise, Pencere resimlerine sadece simultane renk kontrastlarından kurulmuş olup tümüyle yeni bir sanat akımının temeli gözüyle baktığından “saf resim” kavramını yeğledi.

Robert Delaunay, 1912 yılında ışık ile renk arasındaki bağlantıları açıkladığı 'Işık Hakkında' adlı manifestosunu yayınladı. Dairesel Biçimler adlı tablosuyla resim sanatını geliştirmeyi sürdürdü. Daire biçimlerini, doğal ve yapay ışık kaynaklarını gözlemleyerek türetti. 1913 yılında tamamladığı “Simultanscheibe” adlı tablosunu, salt renk ilişkilerini işleyen ilk mükemmel soyut resmi olarak niteledi. 1913 yılında şair Apollinaire ile birlikte Berlin’e gitti. Buradaki Sturm Galerisi’nde kişisel bir sergi açtı.

1. Dünya savaşı başladığında 1914 yılında İspanya’daydı, oradan Portekiz’e taşındılar. Portekiz’de 1916 yılında “Büyük Portekizli Kadın” adlı tablosu gibi ve figüratif ve somut öğeleri dairesel biçimlerle birleştirdiği tablolar yaptı. Savaş bitince de 1920 yılında önce İspanya’ya sonra da 1921 yılında Paris’e döndüler. Madrid'de Sergei Diaghilev'le tanışarak (1917), Rus Balesi yorumcularıyla birlikte çalıştılar ve Kleopatra'nın sahnelenmesine katkıda bulundular (dekorlar: Robert Delaunay; maket ve kostümler: Sonia Delaunay).

1920li yıllarda portreler üzerinde çalıştı. Eyfel Kulesi motifini yeniden ele aldı ve Koşucular adlı dizisi üzerinde çalıştı. 1930 yılında yeniden daha soyut bir üsluba geçti. Delaunay’ın sanatı Yeni izlenimcilik’in (Neo- Empresyonizm) renk anlayışı ile Paul Cézanne ve Kübistler’in biçimciliğinin etkisi altında gelişmiştir.

Robert ve Sonia Delaunay 1937 yılında Paris Dünya Sergisi için Demiryolları ve Havacılık pavyonlarına büyük duvar resimleri ve dekorlar yaptılar. İkinci Dünya Savaşı patlak verince 1939 yılında Paris’ten ayrılarak Fransa'nın merkezinin güneyinde Auvergne’e yerleştiler.

Robert Delaunay, 1910 yılında ressam Sonia Trek ile evlendi. Bir çocuğu oldu.

Robert Delaunay, 25 Ekim 1941 tarihinde Fransa, Montpellier’de 56 yaşında kanserden ölmüştür.

Özellikle 1930 yılındaki büyük yapıtlarıyla (Çokrenkli Disklerin Oyunu; Ritimler) çağdaş sanata büyük katkıda bulunmuş olan Delaunay'i bazı eleştirmenler soyut sanatın ilk temsilcilerinden biri saymaktadırlar.

Kaynak:Biyografi.info

Robert Delaunay için yapılan aramalar

Robert Delaunay, Robert Delaunay biyografi, Robert Delaunay hayatı, Robert Delaunay özgeçmişi, Robert Delaunay hakkında, Robert Delaunay doğum yeri, Robert Delaunay fotoğraf, Robert Delaunay video, Robert Delaunay resim, Robert Delaunay kimdir?, Robert Delaunay kaç yaşında?, Robert Delaunay nereli, Robert Delaunay memleketi