FB TW PIN NWS
BioRank 8619

Robert Adam

Doğum tarihi : 03.Temmuz.1728 Ölüm tarihi : 03.Mart.1792
Robert Adam kaç yaşında öldü : 64
Kilo & Boy :
Burcu : Yengeç
Meslek : Mimar
Robert Adam doğum yeri : Fife, İskoçya
Ölüm yeri : Londra, İngiltere

Robert Adam Biyografisi

Mimar ve tasarımcı olan Adam, Palladiyan üslubun yeni-klasikçi tavrını hafif, ferah ve ince bir biçime dönüştürerek kendi adıyla anılan üslubu oluşturmuştur.
1728 yılında İskoçya'nın Fife şehrinde o dönemin önemli mimarlarından William Adam 'ın oğlu olarak dünyaya geldi.

Öğrenimi için 1743'te Edinburgh College'a (bugün Edinburgh üniversitesine) girdi fakat öğrenimi yarıda bırakarak babasının bürosunda çalışmaya başladı.

1754'te Avrupa'ya giderek mimarlık konusunda kendisini geliştirdi ve orada geniş bir çevre edindi.Floransa'da tanıştığı ve çok etkilendiği genç fransız mimarı Charles-Lours Clerisseay 'dan perspektif ve çizim kosunda bilgiler aldı.

Eski Yunan ve Roma üsluplarını yerinde incelemek amacıyla çeşitli ülkeleri gezdi.Özellikle 1755-1757 yılları arasında Fransa, İtalya ve Dalmaçya kıyılarındaki eski anıtları inceleyerek değerlendirdi.

1758'in başında Londra'ya döndü.İngiltere'de egemen olan Palladiyan üslubu önemini yitirdi, mimarları yeni üslup arayışına girdi.Adam kardeşi James'le birlikte çalışarak klasik mimarlık öğelerinin hafif biçim ve özgür dekorasyon niteliği ağır basan yeni uslüp yarattı.

Londra'daki ilk çalışması 1758 yılında Admiralty Screen'di.1761 kasımında kraliyet mimarlığına atandı ve birçok önemli binalar, şatolar yaptı.

Bunlardan biri 1762 yılında Middlesex'teki Syon Malikanesi'nin iç mekan düzenlemesiydi.Ayrıca İngiliz şatoları olan Harewood, Kedleston, Osterley, Syon House, Nostell Priory'yu ince çalışmalarla yeniden düzenledi.

1770'lerin başında iyice olgunlaşan Adam kardeşler üsluplarının örneği olan Sir Watkin Williams-Wynn için St.James Meydanı No:20'deki (1772-74), Home kontesi için Portman Meydanı No:20'deki (1775-77) iki evle Derby kontu için Grosvenor Meydan'ındaki "Derby Konağı"nı (1773-74) yaptı.

1778'de yazdığı "Mimarlık Yapıtları" adlı kitabı büyük yankı uyandırdı ve İngiliz konut yapımına uyarlayan yeni-klasikçiliğin yaygınlaşmasına katkıda bulundu.1780'lerde Robert Adam'ın ünü yavaş yavaş azalmaya başladı.

Bu dönemdeki başlıca yapıtlarının en başarılı dış düzenlemelerinden biri 1789'da Edinburg Üniversitesi giriş cephesi tasarımı ve 1790'da Londra'da Fitzroy Meydanı'yla, 1791 Edinburg Charlotte Meydanı son çalışmaları arasında yer aldı.

1728 yılında Fife İskoçya'da öldü.

Kaynak:Biyografi.info

Robert Adam için yapılan aramalar

Robert Adam, Robert Adam biyografi, Robert Adam hayatı, Robert Adam özgeçmişi, Robert Adam hakkında, Robert Adam doğum yeri, Robert Adam fotoğraf, Robert Adam video, Robert Adam resim, Robert Adam kimdir?, Robert Adam kaç yaşında?, Robert Adam nereli, Robert Adam memleketi