FB TW PIN NWS
BioRank 8195

Rıfat Sait

Doğum tarihi : 06.Haziran.1966
Rıfat Sait kaç yaşında : 58
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Meslek : , Gazeteci, Politikacı
Rıfat Sait doğum yeri : İzmir

Rıfat Sait Biyografisi

Rıfat Sait, 6 Haziran 1966 tarihinde İzmir Buca'da Kosova göçmeni bir ailenin oğlu olarak doğmuştur. Babasının adı Sait, annesinin adı Sadiye'dir. Lise eğitimine kadar İzmir’de bulundu.
Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İngilizce İktisat Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını Balıkesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yaptı. Ayrıca Dokuz Eylül Üniversitesi Muhasebe Bölümü’nü de bitirmiştir.

Profesyonel iş hayatında 15 yıl, Siemens, Yaşar Holding, Işıklar Holding, Ülker ve Eczacıbaşı gibi birçok şirkette yöneticilik yapmıştır.

Sarı basın kartı sahibi olan Rıfat Sait çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. 26 Aralık 2007 tarihinde SR Basın Yayın Limited Şirketini kurdu.

Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir İl Stratejik Planlama Yürütme Kurulu Danışma Kurulu Üyeliğinde bulundu. Kosova Rumeli Derneği Başkan Yardımcılığı ile Balkan Araştırmalar Merkezi (BASAM) Başkanlığını yaptı.

Rıfat Sait, Balkanlarla ilgili birçok oluşumun kuruluşunda görev almış ve birçoğunda yöneticilik yapmıştır. Bu oluşumların içerisinde Balkan Dernekleri Federasyonu, Kosova Rumeli Derneği ve 170 sivil toplum örgütünün bir araya geldiği Ege Sivil Toplum Birliği (ESTOB) gibi konu hakkında en aktif çalışmaları yürüten sivil toplum kuruluşları da bulunmaktadır.

Balkan Günlüğü Gazetesi’nin imtiyaz sahibi olan Sait, Kanal 35 televizyonunda uzun bir süre Balkan Programlarının da yapımcılığını üstlenmiştir.

2002 yılında kurucu üyesi olduğu AK Parti’de siyasete girmiştir. AK Parti İl yöneticiliği, Seçim Koordinasyon Merkezi yöneticiliği ve İzmir Buca Belediyesi Meclis Üyeliği gibi görevlerde bulunmuştur.

2011 Yılında 24. Dönem AK Parti İzmir Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) seçilen SAİT, TBMM Dışişleri Komisyonu üyeliği ve Türkiye-Arnavutluk Dostluk Grubu Başkanlığı görevini sürdürmekte ve bu çatı altında Balkanlarla ilgili çalışmalarına devam etmektedir.

İyi düzeyde İngilizce ve Arnavutça bilen Rıfat Sait, Sevilay Sait ile evli ve 3 çocuk babasıdır.

“İzmir’in kedileri bile beni tanır” diyen Rıfat Sait,2014 yerel seçimleri için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adayı olduğunu açıkladı.

Kaynak:Biyografi.info

Rıfat Sait için yapılan aramalar

Rıfat Sait, Rıfat Sait biyografi, Rıfat Sait hayatı, Rıfat Sait özgeçmişi, Rıfat Sait hakkında, Rıfat Sait doğum yeri, Rıfat Sait fotoğraf, Rıfat Sait video, Rıfat Sait resim, Rıfat Sait kimdir?, Rıfat Sait kaç yaşında?, Rıfat Sait nereli, Rıfat Sait memleketi