FB TW PIN NWS
BioRank 2280

Raşid el-Mektum

Doğum tarihi : 15.Temmuz.1949
Raşid el-Mektum kaç yaşında : 75
Kilo & Boy :
Burcu : Yengeç
Meslek : Başbakan
Raşid el-Mektum doğum yeri : Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

Raşid el-Mektum Biyografisi

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) devlet başkan yardımcısı ve Dubai'nin mutlak hükümdarıdır.

Raşid el-Mektum, 15 Temmuz 1949 tarihinde Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai’de doğmuştur. Tam adı Şeyh Muhammed bin Raşid el-Mektum’dur. Babasının adı Şeyh Raşid’dir. İlkokula Dubai’de El-Ahmediye'de 1955 yılında başlamış, daha sonra da Dubai Ortaokulu’nda devam etmiş. 1966 yılında 17 yaşında ise kuzeni Muhammed bin Halife El-Maktum ile beraber İngiltere, Londra’da Cambridge’teki Bell Educational Trust'da eğitimini tamamlamıştır.

Dedesi Şeyh Zayed 9 Eylül 1958’de vefat edince, babası Dubai’nin yeni valisi oldu. Babasının isteği ile 18 Şubat 1968 tarihinde İngiltere’den dönerek Birleşik Arap Emirlikleri’nin oluşmasının tarihi toplantısına katıldı. Körfez’de yeni bir dönem başlıyordu. Raşid el-Mektum da bu dönemdeki rolüne hazırlanmak için İngiltere’ye döndü ve Mons Officier Cadet’de eğitim gördü. Dubai’ye döner dönmez, 1 Kasım 1968 tarihinde babası Şeyh Raşid onu polis ve kamu güvenliği şefliğine atadı. Birleşik Arap Emirlikleri projesi 2 Aralık 1971’de gerçekleşti.

2 Aralık 1971 tarihinde 6 emirliğin liderleri Dubai’de babası Şeyh Raşid’in sarayında bir araya gelip Birleşik Arap Emirlikleri’ni kuran geçici anayasayı imzaladı. Abisi El-Maktum Birleşik Arap Emirlikleri’nin başbakanlığına getirildi, Raşid el-Mektum ise general rütbesiyle Savunma Bakanlığı’na atandı. Raşid el-Mektum böylece dünyanın en genç savunma bakanı ünvanını kazandı.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE); Abu Dabi, Dubai, Eş-Şarika, El-Fuceyra, Ummul Kayveyn, Acman ve Ras el-Hayme olmak üzere 7 emirlikten oluşuyor.

Raşid el-Mektum’un 1971 yılında başlayan savunma bakanı görevi bugün dahi devam etmektedir. Ek olarak 25 Ağustos 1977 tarihinde babası ona Dubai havaalanının yönetimini onun başkanlığındaki bir kurula verdi. Ardından Dubai’nin petrol üretim ve satış politikalarının sorumluluğunu da verdi.

Raşid el-Mektum, tüm bu görevlerini yerine getirirken çevresine topladığı uzmanların da desteğiyle Dubai’yi bir dünya kentine dönüştürmek için çalışmalar yaptı.

1985 yılının ilk günlerinde Dubai Turizm Dairesi’nin başında bulunan Maurice Flanagan’ı sarayında görüşmeye çağırdı: "Mümkün olan en kısa sürede bir havayolu şirketi kurmak istiyorum. Ne kadara malolur? Ne kadar süreye ihtiyaç var?" Flanagan onun "İzin verin, inceleyelim" türünden cevaplara tahammülü olmadığını bildiği için, kısa bir cümleyle yanıtladı: "10 milyon dolar gerekiyor." Raşid el-Mektum projeyi gerçekleştirmek için küçük bir kadro oluşturdu. Gizlice çalıştılar. Aynı yılın 25 Ekim’inde Emirates Havayolları ilk uçuşunu yaptı.

Yine 1985 yılında Cebel Ali limanı çevresinde kurulmuş olan Dubai serbest bölgesinin geliştirilmesini sağladı.

Babası Şeyh Raşid uzun süren hastalığının ardından 7 Ekim 1990 tarihinde vefat edince, yerine en büyük oğlu yani Raşid el-Mektum’un abisi Birleşik Arap Emirlikleri Başbakanı Şeyh El-Maktum geçti. Abisi de onu 4 Ocak 1995 tarihinde veliahtlığa atadı. Abisi Şeyh El-Maktum 2006 tarihinde ölünce yerine Dubai Emiri oldu. 5 Ocak 2006 tarihinde Birleşik Arap Emirlikleri Başkan Yardımcısı iken, Birleşik Arap Emirlikleri Başkanlığına aday gösterildi. BAE Federal Ulusal Konseyi üyeleri kısa bir süre sonra Başkan adaylığını kabul etti.

Birleşik Arap Emirlikleri devlet başkanı Halife Bin Zayid el-Nehyan'dır. Raşid el-Mektum, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) devlet başkan yardımcısı ve Dubai'nin mutlak hükümdarıdır.

Şeyh Raşid el-Mektum, Dubai’yi petrol kuyularının kurumasından sonraki döneme hazırlamak olan vizyonunu taş taş üstüne koyarak gerçekleştirdi: Emirates havayollarından sonra, 1995 sonunda Dubai Shopping Festival’i hayata geçirdi. Bugün Dubai dünyanın alışverişi cenneti olarak gösteriliyor. Festivale turist çekmek için Dubai World Cup at yarışlarını düzenledi.

Dünyanın en büyük harasının sahibi olan Raşid el-Mektum’un 3 bin yarış atı vardır. Hepsi de saf kan arap olan atlarına İngiltere’de uçsuz bucaksız çiftlikler kurdu. Yılın en az 3-4 ayını yanında geçirmelerini sağlamak için Dubai’de onlara özel saraylar yaptırdı. Yüzme havuzlu saraylar. Yine dünyanın en iyi, en pahalı seyislerini (sayıları 60’ı geçiyor) tuttu, en usta binicilerini ekibine aldı.

Raşid el-Mektum, Dubai’de Palm Adalarının oluşturulması ve lüks Burj Al Arab otelinin de içinde yer aldığı çok sayıda proje geliştirilmesini sağladı. Dünyanın en yüksek binası olan Burç Halife'nin yapımına teşvik etti Veliaht Prens olarak Dubai Holding'i kurdu. Halen şirketin % 99,67'sine sahiptir.

Raşid el-Mektum'un servetinin Forbes dergisi tarafından 12.3 milyar $ olduğu tahmin ediliyor.

Raşid el-Mektum’un altı eşi ve 9 oğlu 14 de kızı çocuğu var.

Eşleri :
Haya bint el Hüseyin (e. 2004),
Hind bint Maktoum bin Juma Al Maktoum (e. 1979),
Zoe Grigorakos


Kaynak:Biyografi.info

Raşid el-Mektum için yapılan aramalar

Raşid el-Mektum, Raşid el-Mektum biyografi, Raşid el-Mektum hayatı, Raşid el-Mektum özgeçmişi, Raşid el-Mektum hakkında, Raşid el-Mektum doğum yeri, Raşid el-Mektum fotoğraf, Raşid el-Mektum video, Raşid el-Mektum resim, Raşid el-Mektum kimdir?, Raşid el-Mektum kaç yaşında?, Raşid el-Mektum nereli, Raşid el-Mektum memleketi