FB TW PIN NWS
BioRank 5720

Ragıp Gümüşpala

Doğum tarihi : ??.??.1897 Ölüm tarihi : 06.Haziran.1964
Ragıp Gümüşpala kaç yaşında öldü : 67
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Asker, Siyasetçi
Ragıp Gümüşpala doğum yeri : Edirne
Ölüm yeri : Ortaköy, istanbul

Ragıp Gümüşpala Biyografisi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 11. Genelkurmay Başkanıdır.

Ragıp Gümüşpala, 1897 yılında Edirne’de doğmuştur. Kuleli Askerî lisesinde okudu. Harp Okulu öğrencisi iken, 1917 yılında orduya katıldı ve asteğmen rütbesine terfi etti. I. Dünya Savaşında 63. Alay 12. Bölük Komutan Vekili iken 2 Ekim 1918 tarihinde Sina ve Filistin Cephesi'nde Nablus Muharebesi sırasında İngilizlere esir düştü, 6 Ekim 1920 tarihine kadar esarette kaldı. Esaret dönüşü İstanbul'dan Ankara'ya geçerek, 13 Aralık 1920 tarihinde Millî Orduya katıldı.

Cumhuriyetin ilânından sonra Şeyh Said ve Tunceli ayaklanmalarının bastırılmasında vazife aldı. Ragıp Gümüşpala, Millî Mücadele'ye katkılarından dolayı Kırmızı şeritli İstiklâl Madalyası ile taltif edildi. 1931 yılına kadar çeşitli birlik ve kurumlarda Takım ve Bölük Komutanlığı görevlerinde bulunduktan sonra girdiği Harp Akademisini 1934 yılında kurmay subay olarak bitirdi.

Ragıp Gümüşpala, Çeşitli karargâh ve birliklerde görev yaptı. 23. Tümen 68. Alayda Bölük Komutanlığı, Genelkurmay Karargâhında Karargâh Subaylığı, İzmir Müstahkem Mevki Komutanlığında Şube Müdürlüğü, 3. Tümen 11'inci Alayda Tabur Komutanlığı, Tunceli Vali ve Kumandan İstihbarat Şefliği, 18. Kolorduda Şube Müdürlüğü, Karadeniz Boğazı Askerî Nakliyat Komutanlığı, 24. Tümen 5. Alay Komutan Yardımcılığı, 261. Alay Komutanlığı, 12. Kolordu Kurmay Başkanlığı, 2. Kolordu 422. Tanksavar Topçu Alay Komutanlığı ve 2. Ordu Kurmay Yarbaşkanlığı görevlerini yürüttü.

1948 yılında tuğgeneral, 1951 yılında tümgeneral, 1955 yılında korgeneral ve 1959 yılında orgeneral rütbesine terfi etti. Tuğgeneral rütbesi ile 65. Tümen Piyade Tugay Komutanlığı, Motorlu Birlikler Okul Komutanlığı, 9. Tümen Komutan Yardımcılığı ve 3. Ordu Kurmay Başkanlığı, Tümgeneral rütbesi ile 65. Tümen Komutanlığı ve 2. Kolordu Komutan Vekilliği, Korgeneral rütbesi ile 7. Kolordu Komutanlığı ve 3. Ordu Komutan Vekilliği görevlerinde bulundu.

1960 yılında orgeneral rütbesinde 3. Ordu Komutanı iken 27 Mayıs 1960 Darbesi oldu. Ankara'da darbe yapan Millî Birlik Komitesi'ne liderlerinin kim olduğunu sordu ve eğer liderleri kendisinden daha kıdemli bir orgeneral değilse emrindeki 3. Ordu ile Ankara'ya yürüyüp isyana son vereceğini bildirdi. Bunun üzerine cuntacılar, emekli orgeneral Cemal Gürsel'i askeri uçakla İzmir'den Ankara'ya getirip, darbenin en kıdemlisi olan tümgeneral Cemal Madanoğlu'nun yerine lider gösterdiler.

Ragıp Gümüşpala, 3 Haziran 1960 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı'na atandı. 2 Ağustos 1960 tarihinde, daha sonra Emekli İnkılap Subaylar Derneği'ni (EMİNSU) oluşturacak olan yaklaşık 5000 subayla birlikte Millî Birlik Komitesi tarafından re'sen emekliye sevk edildi.

Askerlik sonrası siyasete giren Ragıp Gümüşpala, 29 Eylül 1960 tarihinde Demokrat Parti'nin (DP) kapatılmasından sonra, bu partinin seçmen kitlesini toplayacak bir siyasal partinin kurulması çalışmalarına katıldı. 11 Şubat 1961 tarihinde kurulan Adalet Partisi'nin (AP) ilk genel başkanlığına seçildi. Bu partinin ilk genel başkanı olarak 11 Şubat 1961 genel seçimleri'nde İzmir milletvekili seçildi. 20 Kasım 1961 tarihinde İsmet İnönü başkanlığında kurulan CHP-AP koalisyon hükümetinde görev almadı.

1962 yılında toplanan Adalet Partisi'nin (AP) I. Kongresi'nde yeniden genel başkan seçildi. Ölümünden sonra AP genel başkanlığına Süleyman Demirel seçildi. AP, 1965 seçimlerinde %52 oy oranıyla tek başına iktidara geldi.

Hanife Gümüşpala ile evli olan Ragıp Gümüşpala’nın 6 çocuğu vardı.

Ragıp Gümüşpala, 6 Haziran 1964 tarihinde Ortaköy, İstanbul’da 67 yaşında kalp krizinden ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Ragıp Gümüşpala için yapılan aramalar

Ragıp Gümüşpala, Ragıp Gümüşpala biyografi, Ragıp Gümüşpala hayatı, Ragıp Gümüşpala özgeçmişi, Ragıp Gümüşpala hakkında, Ragıp Gümüşpala doğum yeri, Ragıp Gümüşpala fotoğraf, Ragıp Gümüşpala video, Ragıp Gümüşpala resim, Ragıp Gümüşpala kimdir?, Ragıp Gümüşpala kaç yaşında?, Ragıp Gümüşpala nereli, Ragıp Gümüşpala memleketi