FB TW PIN NWS
BioRank 5504

Prof.Dr.Pınar Okyay

Doğum tarihi : ??.??.1965
Pınar Okyay kaç yaşında : 59
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Doktor
Pınar Okyay doğum yeri : Aydın

Pınar Okyay Biyografisi

Prof. Dr. Pınar Okyay, Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesidir. Prof. Dr. Pınar Okyay, 6 Nisan 2020 tarihinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu içinde olduğu bildirildi.

Pınar Okyay, 1965 yılında Aydın’da doğmuştur. 1983 yılında Bornova Anadolu Lisesinden mezun oldu. 1989 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Halk Sağlığı Anabilim Dalında 1993-1998 yılları arasında eğitim görerek, Halk Sağlığı Doktoru unvanını elde etmiştir.

Pınar Okyay, 1989 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra İzmir ve Manisa Sağlık Ocaklarında, Bornova Sağlık Grup Başkanlığında ve İzmir İl Sağlık Müdürlüğünde on yıl çalıştıktan sonra, 2000 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalına öğretim görevlisi olarak başlamıştır. Bir yıl 2001 yılında sonra yardımcı doçent, 2006 yılında doçent ve 2011 yılında da profesör olmuştur.

Bornova Sağlık Grup Başkanlığında başkan yardımcısı olarak eğitim ve istatistik sorumlusu olarak çalışmıştır. Sağlık Bakanlığı İzmir 70. Yıl Sağlık Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü Tıbbi İstatistik ve Bilgisayar Bölümü'ne 1995-1996 Eğitim-Öğretim Yılı I. Döneminde “Örnekleme” 3 saat/hafta ve “Sağlık alanına özel ölçütler” 4 saat/hafta olmak üzere ders vermiştir. 1997 yılında Sağlık Bakanlığı bursu ile İngiltere’de London School of Hygiene and Tropical Medicine'nde üç ay süresince Epidemiyoloji ve Biyoistatistik dersleri almıştır.

1998 yıllarında İzmir İl Sağlık Müdürlüğü İstatistik Şube Müdürlüğüne, 1999 yılında da İzmir İl Kalite Güvence Koordinatörlüğü görevlerine getirilmiştir. Kalite Güvence Koordinatörlüğü döneminde, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ilk kez TSE ISO 9000 belgesi almıştır.

Prof. Dr. Pınar Okyay’ın 2000 yılından beri devam etmekte olan akademik hayatında, epidemiyoloji, biyoistatistik ve sağlık araştırmaları öncelikli alanlarından olmuştur. Tıp fakültesi dışında, Aydın Sağlık Yüksek Okulu (ASYO) ve Aydın Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulunda bu konularda ders vermiştir. ASYO'nda ayrıca öğretim üyelerine yönelik bir kursun sorumluluğunu yapmıştır. 2006-2011 yılları arasında öğretim üyeliğine ek olarak, Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi başhekim yardımcılığı görevini yürütmüş, ölüm istatistikleri başta olmak üzere veri kalitesi üzerinde çalışmış, pek çok komisyonda görev almıştır. Bugüne kadar onlarca teze, araştırma ve istatistik yöntemleri ile ilgili olarak teknik destek vermiştir.

Prof. Dr. Pınar Okyay, Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisinde 2004-2010 yıllarında Yayın Kurulu üyeliği ve İstatistik Danışmanlığı yapmıştır. Sekiz yurtdışı ve 12 yurtiçi olmak üzere 20 dergide değerlendirme süreçlerine sürekli katkı vermektedir. Çok sayıda uzmanlık, yüksek lisans ve doktora jürisinde görev almıştır. 2011 yılından beri TUBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması Sosyoloji Dalı Jüri Üyesi görevini sürdürmektedir. Uluslararası web tabanlı bir öğretim ortamı olan “Supercourse”da yazar ve tercüman olarak görev yapmaktadır. 2000 yılından beri Üniversite bünyesinde yapılan Temel Eğitim Becerileri Kursunun sürekli eğitmeni; 2013 yılından beri de Sağlıkta Araştırma Kursunun sorumlusudur.

İki uzmanlık tezi, iki adet yüksek lisans tezine danışmanlık yapmıştır. Devam etmekte olan üç adet uzmanlık tezi danışmanlığı mevcuttur. İçlerinde 3 Avrupa Birliği, 1 UNDP/Sabancı Vakfı, 1 DPT olmak üzere 17 adet projede çeşitli görevler almıştır.

Prof. Dr. Pınar Okyay’ın SCI, SCI Expanded, SSCI indekslerince taranan dergilerde yayımlanan 28 adet özgün makalesi ve ulusal indekslerde de 35 yayını bulunmaktadır. Toplam 7 adet kitapta, editör ya da bölüm yazarı olarak görev almıştır. Şubat 2015 itibari ile makaleleri toplam 288 atıf almıştır; h-indeksi 13'tür.

Prof. Dr. Pınar Okyay, evlidir ve iki çocuğu vardır.

Yurt içi ve yurt dışı gezi planlamak ve sonrasında da gezi notları yazmak hobileri arasındadır. Biyografi, otobiyografi kitapları ile şiir kitapları okumayı sevmekte, bir gün yazmayı da hayal etmektedir.

Pınar Okyay, Halk Sağlığı Uzmanları Derneği Başkanıdır.

Prof. Dr. Pınar Okyay, 6 Nisan 2020 tarihinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan koronavirüs ile mücadele kapsamında oluşturulan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu içinde olduğu bildirildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasına göre, halk sağlığı uzmanlarından oluşan bu kurul, koronavirüsün psikolojik, sosyolojik, istatistiki ve din sosyolojisi boyutunu irdeleleyeceğini açıkladı.

Üye olduğu Mesleki Kuruluşlar:
Türk Tabipleri Birliği
Halk Sağlığı Uzmanları Derneği

Prof. Dr. Pınar Okyay’ın İdari Görevleri:
2002-2005: Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi
2005-2011: Yönetim Kurulu Üyeliği Adnan Menderes Üniversitesi Aydın Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
2006-2011: Başhekim Yardımcısı Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Ve Sağlık Bilimleri Araştırma Ve Uygulama Merkezi
2016-2018: Sağlık Kurulu Başkanı Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Ve Sağlık Bilimleri Araştırma Ve Uygulama Merkezi

Prof. Dr. Pınar Okyay Akademik Ünvan Ve Görevleri:
2000-2001: ÖĞRETİM GÖREVLİSİ Adnan Menderes Üniversitesi Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Halk Sağlığı Anabilim Dalı
2001-2006: YARDIMCI DOÇENT Adnan Menderes Üniversitesi Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Halk Sağlığı Anabilim Dalı
2006-2011: DOÇENT Adnan Menderes Üniversitesi Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Halk Sağlığı Anabilim Dalı
2011-: PROFESÖR Adnan Menderes Üniversitesi Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Halk Sağlığı Anabilim Dalı Epidemiyoloji Bilim Dalı


Kaynak:Biyografi.info

Pınar Okyay için yapılan aramalar

Pınar Okyay, Pınar Okyay biyografi, Pınar Okyay hayatı, Pınar Okyay özgeçmişi, Pınar Okyay hakkında, Pınar Okyay doğum yeri, Pınar Okyay fotoğraf, Pınar Okyay video, Pınar Okyay resim, Pınar Okyay kimdir?, Pınar Okyay kaç yaşında?, Pınar Okyay nereli, Pınar Okyay memleketi