FB TW PIN NWS
BioRank 5464

Pierre Curie

Doğum tarihi : 15.Mayıs.1859 Ölüm tarihi : 19.Nisan.1906
Pierre Curie kaç yaşında öldü : 47
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek : Fizikçi
Pierre Curie doğum yeri : Paris, Fransa
Ölüm yeri : Paris, Fransa

Pierre Curie Biyografisi

Manyetizma, piezoelektrik ve radyoaktivite üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Fransız bilim adamı. Karısı Marie Curie ile beraber radyasyonun keşfine yaptığı katkılardan dolayı Nobel Fizik Ödülü kazanmıştır. Pierre Curie, 1906 yılında geçirdiği bir trafik kazası sonucunda hayata gözlerini yumdu; karısı ise 1934 tarihinde, aşırı radyasyondan kaynaklanan kan kanseri nedeniyle hayatını kaybetti.
Pierre Curie, 15 Mayıs 1859 tarihinde, Paris, Fransa’da dünyaya geldi. Doktor olan babası Eugene Curie tarafından okula gönderilmeyip evde yetiştirilen Pierre Curie, kısa süre içeriside matematik ve geometriye olağandışı bir yetenek gösterdiğini kanıtladı. Henüz 16 yaşındayken üniversite eğitimine başlayan ve 18 yaşındayken master derecesinin eşdeğeri sayılan bir eğitimi tamamlayan genç fizikçi, parasızlık nedeniyle doktora çalışmalarını yarıda bırakmak zorunda kaldı.

1880 yılında, abisi Jacques Curie ile beraber piezoelektrik kavramını tanımlayan Pierre Curie, bu tarihten bir yıl sonra ise, günümüzde modern bilimin her alanında kullanılan kristal osilatörü icad etti. Doktora tezi için manyetizma, özellikle de Ferromanyetizma ve diamagnetizma kavramları üzerine araştırmalar yapan Pierre Curie, bu çalışmaları sonucunda kendi adıyla anılan Curie Sabiti adlı kavramı bilime kazandırdı.

25 Temmuz 1895 tarihinde kendisi gibi bilim insanı olan Marie Curie ile evlenen Pierre Curie, bu evlilikten 1897 ve 1904 yıllarında iki kız çocuğu sahibi oldu. Karısı Marie Curie ile beraber radyasyonun keşfine yaptığı katkılardan dolayı Nobel Fizik Ödülü’nü kazanan Pierre Curie, 1904 yılında Sorbonne’da profesör ünvanı kazandı ve aynı yıl Fransız Bilimler Akademisi’ne kabul edildi.

Pierre Curie, 19 Nisan 1906 tarihinde geçirdiği bir trafik kazası sonucunda hayata gözlerini yumdu. Yağmurlu havada karşıdan karşıya geçmek için yolda ilerlerken ayağı kayan ve yere düşen Currie, kendisine çarpan bir at arabası nedeniyle hayatını kaybetti.

Ödülleri

Fizik dalında Nobel Ödülü, 1903

Davy Madalyası, 1903

Matteucci Madalyası, 1904

Elliot Cresson Madalyası, 1909

Kaynak:Biyografi.info

Pierre Curie için yapılan aramalar

Pierre Curie, Pierre Curie biyografi, Pierre Curie hayatı, Pierre Curie özgeçmişi, Pierre Curie hakkında, Pierre Curie doğum yeri, Pierre Curie fotoğraf, Pierre Curie video, Pierre Curie resim, Pierre Curie kimdir?, Pierre Curie kaç yaşında?, Pierre Curie nereli, Pierre Curie memleketi