FB TW PIN NWS
BioRank 8390

Peter Singer

Doğum tarihi : 06.Temmuz.1946
Peter Singer kaç yaşında : 78
Kilo & Boy :
Burcu : Yengeç
Meslek : Filozof
Peter Singer doğum yeri : Melbourne, Avustralya

Peter Singer Biyografisi

Avustralyalı filozof ve önde gelen bir hayvan hakları savunucusudur.

Peter Singer, 6 Temmuz 1946 tarihinde Melbourne, Avustralya’da doğmuştur. Tam adı Peter Albert David Singer’dır. Avusturya Yahudilerinden olan ailesi 1938 yılında nazi Almanyasından kaçarak Avustralya’ya gelmiştir. Felsefe eğitimini Melbourne ve Oxford Üniversitelerinde tamamladı. Oxford'da ve ABD'deki çeşitli üniversitelerde görev yaptıktan sonra 1977 yılında Melborune'deki Monash Üniversitesi'nde 'İnsan Biyoetiği' bölümünün başına getirildi.

Peter Singer, 1999 yılından bu yana ABD’de bulunan Princeton Üniversitesi Biyoetik bölümünde görev yapıyor. Etik alanında otuz kadar kitap yazan ve derleyen Singer'in dünya genelinde en çok tanınan kitabı ''Hayvan Özgürleşmesi''dir.

Yayınlandığı yıldan bu yana büyük tartışmalara yol açan ''Pracical Ethics'', üniversitelerde uygulamalı etik alanında en yaygın olarak okutulan kitaplardan biridir. Encyclopaedia Britannica'nın ''Macropedia'' bölümündeki ''etik'' maddesini de Singer kaleme almıştır. Singer, felsefenin soyut ve akademik bir çalışma alanından ibaret olmadığını ve herkesi yakından ilgilendiren konularda önemli katkılarda bulunulabileceğini öne sürenlerin sıkça gönderme yaptıkları bir felsefecidir.

Etik çalışmalarının uzun vadede ahlaksal düşünme biçimimiz üzerinde önemli bir etkisinin olacağına inandığını belirtmiş ve ''Hayvan Özgürleşmesi'' (Animal Liberation) başta olmak üzere, birçok kitabını herkesin anlayabildiği dilde yazmayı tercih etmiş. Peter Singer, 2003 yılında İstanbul'da yapılan ''Dünya Felsefe Kongresi''nde Irak Savaşı'nın ahlâksal gerekçelerini çürütmeye yönelik tebliğiyle de büyük ilgi toplamıştır.

Türkiye Hayvan Hakları Platformu'nun konuğu olarak, 2005 yılında İstanbul'da bir konferans veren Peter Singer, ''bizim asıl ilgi duyduğumuz şeyin acı ve mutsuzluğu sona erdirmek olduğunu, ayrımcılığa karşı olduğumuzu, kendi türümüzün üyesi olmasa bile başka bir varlığa karşı gereksiz yere acı çektirmenin yanlış olduğunu düşündüğümüzü, hayvanların insanlar tarafından acımasızca ve gadddarca sömürülmekte olduğuna inandığımızı ve bu durumun değişmesini istediğimizi anlatmak istiyorum'' dedi.

Peter Singer, 1968 yılında Renata Singer ile evlendi. Esther Singer, Ruth Singer, Marion Singer adlarında 3 çocuğu vardır.
Peter Singer, kendini bir vejetaryen ve "esnek bir vegan" olarak tanımlamaktadır.

Dünyaca ünlü Amerikan haber portalı Huffington Post'un haberine göre Orhan Pamuk, 2015'de dünyanın en etkili kanaat liderleri arasında dördüncü sırada yer alırken Peter Singer 16. Sırada yer aldı.

Kitapları :
1973 - Demokrasi ve İtaatsizlik
1975 - Hayvan Özgürleşmesi
1979 - Pratik Etik
1980 - Marx (Kültür Kitaplığı 125)
1980 - Hayvan Fabrikaları 1981 - Genişleyen Çember: Etik ve Sosyobiyoloji
1982 - Hegel Düşüncenin Ustaları
1994 - Yeniden Düşünmek Yaşam ve Ölüm


Kaynak:Biyografi.info

Peter Singer kitapları

 • Pratik Etik Pratik Etik

  Yarın tarihi : 2015-10-16


  Yayınevi : İTHAKİ YAYINLARI


  Felsefe-Düşünce » Etik-Ahlak
  Orijinal Dil » İngilizce

 • Marx (Kültür Kitaplığıı 125) Marx (Kültür Kitaplığıı 125)

  Yarın tarihi : 2013-05-03


  Yayınevi : DOST KİTABEVİ


  Siyaset » Biyografi-Otobiyografi
  Felsefe-Düşünce » Filozoflar-Düşünürler

 • Hayvan Özgürleşmesi Hayvan Özgürleşmesi

  Yarın tarihi : 2005-03-11


  Yayınevi : AYRINTI YAYINLARI


  Sosyoloji » İnceleme-Araştırma

Tüm Peter Singer kitapları

Peter Singer için yapılan aramalar

Peter Singer, Peter Singer biyografi, Peter Singer hayatı, Peter Singer özgeçmişi, Peter Singer hakkında, Peter Singer doğum yeri, Peter Singer fotoğraf, Peter Singer video, Peter Singer resim, Peter Singer kimdir?, Peter Singer kaç yaşında?, Peter Singer nereli, Peter Singer memleketi