FB TW PIN NWS
BioRank 6360

Paul Allen

Doğum tarihi : 21.Ocak.1953 Ölüm tarihi : 15.Ekim.2018
Paul Allen kaç yaşında öldü : 65
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Meslek : İş adamı
Paul Allen doğum yeri : Seattle, Washington
Ölüm yeri : Seattle, ABD

Paul Allen Biyografisi

Paul Gardner Allen, 1953 doğumlu Amerikalı ünlü iş adamı. Servetini, Bill Gates ile birlikte Microsoft'un kurucusu olmaya borçlu. Forbes Dergisi'nin 2006 "Milyarderler Listesi"ne göre 22.7 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin altıncı insanı.

Servetinin 5 milyar doları Microsoft hisseleri olan Allen, aynı zamanda Charter Communications'da yönetici ve Dreamworks Animation'da da ortak yönetim görevlerinde bulunuyor. Paul Allen'ın iki de profösyönel spor takımı var: Seattle Seahawks ve Portland Trail Blazers.


Paul Gardner Allen, Kenneth S. Allen ve Faye G. Allen'ın çocukları olarak 21 Ocak 1953 de Seattle, Washington'da dünyaya geldi.

Allen, Bill Gates'le tanışıp arkadaş olacağı Seattle'ın saygın özel okullarından biri olan Lakeside School'a başladı. Gates, Allen'dan 2 sınıf alttaydı ancak bilgisayar üzerine olan ortak duyguları, tanışıp sıkı birer dost olmalarını sağlamakta gecikmiyordu.

Okulun ufak bilgisayarını birlikte, aralıksız meşgul ediyorlardı. Ancak daha güçlü ve çok yönlü bir bilgisayar olan ihtiyaçları onları Washington Üniversitesi bilgisayar laboratuvarlarına çekiyordu. Laboratuvarlara gizlice giren Allen ve Gates'in yakalanması uzun sürmedi. Ancak üniversite yönetimiyle yaptıkları "öğrencilere ücretsiz bilgisayar desteği" anlaşması sayesinde laboratuvarlara girişlerine izin verildi.

Mezuniyetlerinin ardından Allen Washington State University'e, Bill Gates ise Harvard College'e girdi. Ancak Allen iki seneyi henüz tamamlamıştı ki eğitimine devam etmek istemedi. Eğitimini yarım bırakmasındaki sebep belliydi: Kişisel bilgisayarlar (Personal Computers) için yazılım üretmek. Çok geçmeden Bill Gates'i de okulunu bırakması ve kendisiyle birlikte çalışması için ikna etti.

1975 yılında Gates ile birlikte, Albuquerque, New Mexico'da, Microsoft'u ( Micro-soft ) kurdu ve Basic Interpreter satmaya başladı. 1980 senesinde Allen, Microsoft'un, QDOS adı verilen işletim sistemini satın alması için öncülük etti.

Microsoft'un QDOS'u 59.000 dolara almasından sonra Bill Gates ve Allen, QDOS üzerinde tekrar çalışarak, işletim sistemini IBM'in ihtiyaçlarına göre düzenledi. IBM ile yapılan kontrat, Microsfot'un IBM'in yeni PC'lerinin işletim sistemlerini üreteceği üzerineydi. Bu gelişme Microsoft için büyük tırmanışın ilk adımıydı.

1983'te kendisine kan kanseri teşhisi konmasının ardından şirketten ayrıldı. Daha sonra ise 1986'da kurduğu medya ve iletişim yatırım şirketi Vulcan ile iş hayatındaki başarısını tekrarladı.

Servetini, Bill Gates ile birlikte Microsoft'un kurucusu olmaya borçlu. Forbes Dergisi'nin 2006 "Milyarderler Listesi"ne göre 22.7 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin altıncı insanı. Servetinin 5 milyar doları Microsoft hisseleri olan Allen, aynı zamanda Charter Communications‘da yönetici ve Dreamworks Animation‘da da ortak yönetim görevlerinde bulundu. Paul Allen’ın iki de profösyönel spor takımı var: Seattle Seahawks ve Portland Trail Blazers.

Allen'in sahibi olduğu yatırım firması Vulcan İkinci Dünya Savaşı'nda batırılan ABD uçak gemisini buldu.

Paul Allen, tüm hayatı boyunca bekâr yaşadı. 2005'te New York Daily News gazetesinin haberine göre Mulholland Drive filminin aktrist'i Laura Harring ile 6 aydır süren bir birlikteliği vardı.

Paul Allen'ın bugüne dek bilim, eğitim ve doğal yaşamı koruma alanlarında faaliyet gösteren yardım kuruluşlarına 2 milyar dolardan fazla bağış yaptı. Allen 2010 yılında da, ölümünden sonra servetinin yarıdan fazlasını yardım kuruluşlarına bağışlama sözü verdi. O dönem serveti 13,5 milyar dolar olan Allen, 2018 yılındaki serveti Forbes dergisinin tahminine göre 21,7 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 44. kişisiydi.

Paul Allen, 15 Ekim 2018 tarihinde ABD'nin Seattle kentinde lenf kanseri nedeniyle 65 yaşında öldü.

Kaynak:Biyografi.info

Paul Allen hakkında haberler

Tüm Paul Allen haberleri

Paul Allen için yapılan aramalar

Paul Allen, Paul Allen biyografi, Paul Allen hayatı, Paul Allen özgeçmişi, Paul Allen hakkında, Paul Allen doğum yeri, Paul Allen fotoğraf, Paul Allen video, Paul Allen resim, Paul Allen kimdir?, Paul Allen kaç yaşında?, Paul Allen nereli, Paul Allen memleketi