FB TW PIN NWS
BioRank 3479

Patricia Carli

Doğum tarihi : 12.Mart.1938
Patricia Carli kaç yaşında : 86
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Patricia Carli doğum yeri : Taranto, İtalya

Patricia Carli Biyografisi

Patricia Carli, İtalyan asıllı Fransız pop şarkıcısı, besteci ve şarkı sözü yazarı.

Patricia Carli, 12 Mart 1938 tarihinde İtalya'nın Taranto şehrinde doğmuştur. Asıl adı Rosetta Ardito’dur. Ebeveynleri iş için Belçika'ya göç eden Patricia Carli de Belçika'da büyüdü. Müzik ve şarkı söyleme kariyerine Belçika'da başladı. Fransız müzik çevrelerinin dikkatini çekerek Paris’e davet edildi.

1963 yılında yerleştiği Fransa'da Bel-Air plak şirketi ile uzun süreli bir kontrat imzaladı ve ikinci EP (Extended Play) 45'lik plağı 'Demain Tu Te Maries' bir hit oldu. (Türkçe: Yarın evleniyorsun) 1963 tarihli bu şarkının bestesi de Patricia Carli'ye aitti. Şarkının diğer bir adı ise "Arrête, arrête, ne me touche pas" (Türkçe: Dur, dur dokunma bana) idi. Uzun süre listelerde kalan şarkının siyah beyaz klipleri (Avrupa'da henüz TV yayınları renkli değildi) sürekli olarak televizyonlarda gösterildi.

Patricia Carli, Paris'teki prestijli Olympia müzik salonunda sahne aldı Belçika ve Fransa'da tanındı.

1963 yılında yaptığı 'Les Mal-aimés'ile başarıyı sürdürdü. Bu parçayı Sezen Cumhur Önal'ın yazdığı sözlerle Türkiye'de de plak yaptı, parçanın adı 'Boğaziçi' (veya Özlerim İstanbul'u) olmuştu. Patricia Carli'nin aynı parçasının başka bir aranjmanını da Fecri Ebcioğlu, Ajda Pekkan için yapmıştı, bu parçanın adı da 'İlkokulda Tanışmıştık' olmuştu. Sezen Cumhur Önal, Patricia Carli'nin 'Encore Une Fois' adlı parçasına da Türkçe sözler yazdı ve yine Carli'ye 'Bir Gün Sana Döneceğim' adıyla plak yaptırttı. Bu Türkçe plaklara birkaç tane daha eklendi.

1964 yılında Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da yapılan 9. Eurovision Şarkı Yarışması'nda bestesini yaptığı "Non Ho L'Età (per amarti)" (Türkçesi: "Yaşım tutmuyor, yeterince büyük değilim") adlı parçayı İtalya adına Gigliola Cinquetti seslendirdi ve parça yarışmanın birincisi oldu. Aynı yıl San Remo Müzik Festivali'nde aynı parçayı bu kez Patricia Carli ve Gigliola Cinquetti birlikte seslendirdiler ve bu festivalin de büyük ödülünü kazandılar. (Parçanın diğer bir adı da "Je suis à toi" idi).

Sözlerini Teoman Alpay'ın yazdığı ve bestesi Metin Bükey'e ait olan Türkiye'de Berkant'ın seslendirdiği ve onunla özdeşleşen "Samanyolu" adlı şarkı, 1969 yılında Hollandalı pop şarkıcısı David Alexander Winter tarafından "Oh Lady Mary" adıyla seslendirildi ve Batı dünyasında tanındı. Parçayı tüm dünyada tanıtan şarkıcı ise Patricia Carli olmuştur. Şarkının plağı 1968 yılında 100.000'in üzerinde satarak Türkiye'de platin plak alan ilk plak olmuştur.

Patricia Carli baştan beri kendi şarkılarının çoğunun sözlerini de yazıyordu. Bir süre sonra şarkı söylemeyi bırakarak Nicoletta, Dalida, Claude François ve Annabel Buffet gibi şarkıcılara söz yazmaya devam etti. 1978 yılında 'L'Homme De La Plage' adlı parçasıyla bir dönüş yapmayı denedi.

Yé-Yé tarzı müziğin önde gelen temsilcilerinden olan Patricia Carli ününün doruğunda olduğu 1960’lı yıllarda Türkiye’ye de defalarca konserler vermeye geldi ve Sezen Cumhur Önal’ın sözlerini yazdığı kendi parçalarının Türkçe aranjman plaklarını doldurdu.

Plakları :
- Je suis à toi (45,lik single)
- Le roseau et la riviere (45'lik EP)
- Demain tu te maries (45'lik EP)
- Les mal-aimés (45'lik EP)
- Nous on s'aime (45'lik EP)
- C'est difficile (45'lik EP)
- Nous sommes là (45'lik EP)
- Hier, j'ai rencontré ma mère (45'lik EP)
- J'ai besoin de toi (33 1/3'lük LP)
- Le Temps s'enva / Attends (45'lik single)
- Demain tu te maries (CD albüm)

Patricia Carli'nin Türkiye'de aranjmanı yapılan şarkıları :
Les Mal Aimés - Boğaziçi (Özlerim İstanbul'u) - Patricia Carli - Sezen Cumhur Önal
Les Mal Aimés - İlkokulda Tanışmıştık - Ajda Pekkan - Fecri Ebcioğlu
Toi - Ben Senden Gencim - Lale Belkıs
Le lion - Bilmezdim Evvelce - Patricia Carli
Le lion - Bilmezdim Evvelce - Selma Güneri
Encore Une Fois - Bir Gün Sana Döneceğim - Patricia Carli - Sezen Cumhur Önal
Le Petit Chien - Gölgen Yeter - Rüçhan Çamay
Les Histoires D'Amour - İncinen Hatıralar - Rüçhan Çamay
La marguerite et le bleuet - Mektup - Patricia Carli
Que C'est Triste - Üç Kalp - Ajda Pekkan - Fecri Ebcioğlu
Que C'est Triste - Üç Kalp - Hepsi
Que C'est Triste - Üç Kalp - Candan Erçetin


Kaynak:Biyografi.info

Patricia Carli videoları

Tüm Patricia Carli videoları

Patricia Carli için yapılan aramalar

Patricia Carli, Patricia Carli biyografi, Patricia Carli hayatı, Patricia Carli özgeçmişi, Patricia Carli hakkında, Patricia Carli doğum yeri, Patricia Carli fotoğraf, Patricia Carli video, Patricia Carli resim, Patricia Carli kimdir?, Patricia Carli kaç yaşında?, Patricia Carli nereli, Patricia Carli memleketi