FB TW PIN NWS
BioRank 1166

Özkan Pektaş

Doğum tarihi : ??.??.1960
Özkan Pektaş kaç yaşında : 64
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Psikanalist
Özkan Pektaş doğum yeri : Ankara

Özkan Pektaş Biyografisi

Psikiyatrist

Özkan Pektaş, 1960 yılında Ankara’da doğmuştur. Tam adı Mustafa Özkan Pektaş’dır. Bir kız kardeşi vardır. MTA'da (Maden Tetkik Arama) memur olarak çalışan babası; Özkan Pektaş 9 yaşında iken vefat etmiştir. Liseyi İstanbul’da Darüşşafaka Lisesinde okudu ve 1977 yılında mezun oldu.

Ardından Ankara Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 4 yıl okudu sonra da Eskişehir Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne geçerek oradan doktor olarak 1984 yılında mezun oldu. Zorunlu devlet hizmetini 1984-1986 yılları arasında Balıkesir Beden Terbiyesi İl Müdürlüğü'nde yaptı. Uzmanlık eğitimine Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde başladı. "Alkol ve Madde Bağımlılığında Aleksitimi" başlıklı tez çalışmasını tamamlayarak aynı hastanede uzman, başasistan ve sonra başhekim muavini oldu. 1986-2002 yılları arasında ayrıca Fransız Lapaix Hastanesi'nde görev yaptı.

1994 yılında Prof. Dr. Mansur Beyazyürek ve Prof. Dr. Ö. Ayhan Kalyoncu ile birlikte Balıklı Rum Hastanesi içinde Anatolia Klinikleri'ni kurdu. Klinik şef yardımcısı olarak 2009 yılına kadar burada görev yaptı. Bünyesinde Türkiye’nin tek özel uyuşturucu tedavi kliniğini barındıran Balıklı Rum Hastanesi anatolia servisinin başında görev aldı. Hafta sonları İngilizce, matematik dersleri verdi.

Ayrıca 2001-2005 yılları arasında İstanbul Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yardımcı doçent olarak öğretim üyeliği yaptı.

Klinik ve bilimsel çalışmalarının yanı sıra 1999 yılında Kanal 6 televizyonunda ve BRT televizyonlarında Ayhan Kalyoncu ve Mansur Beyazyürek ile birlikte tamamen halk eğitimini amaçlayan psikiyatrik ve psiko-sosyal konuları ele alan “Derinlikler” programını yaptı. Bunun yanı sıra Takvim gazetesinde ve Gülümse dergisinde köşe yazdı.

2011 yılına kadar Balıklı Rum Hastanesi Vakfı Anatolia Klinikleri'nin şef yardımcılığını yaptıktan sonra 2011 yılından sonra Haliç Üniversitesi'nde Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü'nde Psikopatoloji dersi verdi.

Bağımlılık Psikiyatri Derneği'nin kurucu üyesi olan Pektaş, 2000 yılında yayın hayatına başlayan ve kısa sürede büyük başarı elde ederek yurtiçi ve yurtdışı indekslerde yer alan Bağımlılık dergisinde önce yayın yönetmen yardımcısı, ardından yayın yönetmeni oldu. 2004 yılında "Alkol Bağımlılığında Suçluluk ve Utanç Duyguları" başlıklı ekip çalışmasıyla Bağımlılık dergisi, Araştırma İkincilik Ödülü'nü, 2006 yılında Kıbrıs'ta düzenlenen 10. Gazi Psikiyatri Günleri'nde "Psikozu ve Mega Sisterna Magnası Olan Bir Olgu Sunumu" başlıklı ekip çalışmasıyla da Şizofreni Alanında Yapılmış En İyi Poster Ödülü'nü kazandı.

Kasım 2005 tarihinde psikiyatri doçenti oldu. Yurtdışı ve yurtiçinde yayımlanmış 30 kadar makalesi, yine yurtdışı ve yurtiçi kongrelerde sunulmuş 45 kadar poster ve sözel bildirisi bulunmaktadır.

Özkan Pektaş, 3 kez evlendi ve 3 kere boşandı. İlk evliliğinden Aras (d.1983) ve Fırat (d. 1985) adlarında 2 oğlu vardır. İlk evliliğinin 1991 yılında bitmesinin ardından, asistanı Arzugül Hanım ile ikinci evliliğini 1993 yılında yaptı. Alaz (d. 1996) adında bir oğlu da bu evliliğinden oldu. Boşandıktan sonra da üçüncü evliliğini Sibel Hanım ile yaptı. Bu evliliği de boşanma ile sonuçlandı.

Kitapları :
2013 - Şan Şöhret ve Paranın Bedeli


Kaynak:Biyografi.info

Özkan Pektaş videoları

Tüm Özkan Pektaş videoları

Özkan Pektaş kitapları

Tüm Özkan Pektaş kitapları

Özkan Pektaş için yapılan aramalar

Özkan Pektaş, Özkan Pektaş biyografi, Özkan Pektaş hayatı, Özkan Pektaş özgeçmişi, Özkan Pektaş hakkında, Özkan Pektaş doğum yeri, Özkan Pektaş fotoğraf, Özkan Pektaş video, Özkan Pektaş resim, Özkan Pektaş kimdir?, Özkan Pektaş kaç yaşında?, Özkan Pektaş nereli, Özkan Pektaş memleketi