FB TW PIN NWS
BioRank 734

Özgür Özel

Doğum tarihi : 21.Eylül.1974
Özgür Özel kaç yaşında : 50
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Meslek : Milletvekili
Özgür Özel doğum yeri : Manisa

Özgür Özel Biyografisi

Eczacı, milletvekili

4 Kasım 2023 tarihlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Olağan Kurultayında, seçilerek CHP'nin 8. Genel Başkanı oldu.

Özgür Özel, 21 Eylül 1974 tarihinde Manisa’da doğmuştur. Anne ve babası emekli öğretmen olan Özgür Özel’in babasının adı Talat, annesinin adı Rukiye Şükran’dır. İlkokulu Manisa Merkez Gazi İlkokulu'nda tamamladı. Manisa Lisesi’nde ortaokulu okuduktan sonra İzmir, Bornova Anadolu Lisesi Almanca Bölümünde okudu, lisenin son yılında Manisa Lisesi'ne geçip oradan mezun oldu. Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesini 1997 yılında bitirdi.

1999 yılında serbest eczacı olarak Manisa’da çalışmaya başladı. Manisa Eczacı Odası’nda, 2001-2007 yılları arasında bir dönem Genel Sekreterlik ve iki dönem Oda Başkanlığı görevlerinde bulundu. Aynı yıllarda Manisa Akademik Odalar Birliği Dönem Sözcülüğü ve Başkanlığı görevlerini yürüttü. Bu dönemde Manisa Cumhuriyet Mitingi’nin düzenleyiciliği ve sözcülüğünü yaptı. Eczacı Özgür Özel, Oda Başkanlığı döneminde hayata geçirdiği sosyal ve çevre projeleri ile çeşitli ödüller aldı.

Özgür Özel, Manisa Eczacı Odasında sırasıyla Yönetim Kurulu Üyesi, Veznedarı, Genel Sekreteri ve Başkanlığı görevlerini yürüttü. 2007 yılında Türk Eczacıları Birliği (TEB) Merkez Heyeti üyeliğine seçildi. TEB’de Saymanlık ve 2 dönemde Genel Sekreterlik görevinde bulundu. Kongre ve konferanslara çok sayıda bildiri sundu. Uluslararası Eczacılık Federasyonu, Avrupa Birliği Eczacılık Grubu ile Avrupa Eczacılık Forumu’na üyelikleri bulunmaktadır.

163 tane kongre ve konferansta yazılı ve sözlü bildiri, sunum ve panel yöneticiliği yapmıştır.

İyi düzeyde Almanca ve İngilizce bilen Özgür Özel, 1998 yılında Didem Özel ile evlendi. İpek adında bir kızları vardır.

29 Mart 2009 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Manisa Belediye Başkan adayı olan Özgür Özel, 33. Olağan Kurultay’da ve 15. Olağanüstü Kurultay’da Cumhuriyet Halk Partisi Manisa İli Delegesi olarak görev yaptı.

10 Mart 2011 tarihinde Milletvekili Adayı olmak üzere Türk Eczacıları Birliği’ndeki görevinden istifa etti. 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan Milletvekili Genel Seçimlerinde TBMM 24.dönem Cumhuriyet Halk Partisi Manisa milletvekili olarak seçildi.

2014 yerel seçimlerinde CHP’den Manisa Büyükşehir belediye başkan adayı oldu fakat yine seçilemedi.

5 Eylül 2014 – 6 Eylül 2014 arasında yapılan 18. Cumhuriyet Halk Partisi Olağanüstü Kurultayı'nda CHP parti meclisi üyesi seçildi.

7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde CHP’den Manisa milletvekili olarak seçildi. Milletvekilliği döneminde Türkiye Büyük Millet Meclisi Sağlık Komisyonu ve CHP Cezaevleri İnceleme Komisyonu üyesi oldu.

Özgür Özel, 24 Haziran 2015 tarihinden beri (CHP) Cumhuriyet Halk Partisi grup başkanvekilliği görevini sürdürmektedir.

4 Kasım 2023 tarihlerinde Ankara Spor Salonu'nda yapılan ve Ekrem İmamoğlu'nın divan başkanlığını yaptığı 38. Cumhuriyet Halk Partisi Olağan Kurultayında, Özgür Özel 812, Kemal Kılıçdaroğlu 536 oy aldı. Bu sonuçla Özgür Özel, CHP'nin 8. Genel Başkanı oldu. Öte yandan Kemal Kılıçdaroğlu, CHP tarihinde görev başındayken kurultay kaybeden ilk isim oldu.

Kaynak:Biyografi.info

Özgür Özel hakkında haberler

Tüm Özgür Özel haberleri

Özgür Özel kitapları

Tüm Özgür Özel kitapları

Özgür Özel için yapılan aramalar

Özgür Özel, Özgür Özel biyografi, Özgür Özel hayatı, Özgür Özel özgeçmişi, Özgür Özel hakkında, Özgür Özel doğum yeri, Özgür Özel fotoğraf, Özgür Özel video, Özgür Özel resim, Özgür Özel kimdir?, Özgür Özel kaç yaşında?, Özgür Özel nereli, Özgür Özel memleketi