FB TW PIN NWS
BioRank 7740

Orhan Sezener

Doğum tarihi : ??.??.1923
Orhan Sezener kaç yaşında : 101
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Müzisyen
Orhan Sezener doğum yeri : İstanbul

Orhan Sezener Biyografisi

Orkestra şefi, trompetçi, müzisyen

Orhan Sezener, 1923 yılında İstanbul’da doğmuştur. Müzik Öğretmenliği Okulu’nu (Musiki Muallim Mektebi) bitirdikten sonra Fehmi Ege Orkestrası’nda profesyonel oldu. Nihat Esengin Orkestrası’nda trompet çaldı.

1947 yılında kendi orkestrasını kuran Orhan Sezener, 1950’ li yıllarda “Orhan Sezener Tango Orkestrası”nı kurdu. Daha sonra kurduğu “Orhan Sezener Orkestrası” yeni şarkılarıyla birlikte orkestra, şef Orhan Sezener'in yönetiminde çok çalışarak ve repertuarını geliştirerek 1969, 1970 ve 1974 yıllarında ödüller kazanmış, yurtdışından gelen ünlü cazcılara başarıyla eşlik etmişti.

1961-1965 yıllarında Ankara Göl Gazinosu’nda ve 1964-1965 yıllarında Ankara Kervansaray’da çaldı. 1961 yılında Ankara'da Göl Gazinosu’nda assolistiğini Behiye Aksoy"un yaptığı, kadroda Tanju Okan’ın da olduğu ekipte Orhan Sezener Orkestrası’nda Orhan Sezener, kontrbas çalıp program bittikten sonra başlayan dans müziğinde yabancı pop şarkılarında davul çalıp solistlik yaptı. Bu orkestra ile 1973 yılında Almanya’da konserler verdiler, 1974-1975 senelerinde Ankara Maltepe’de gece kulüplerinde çaldılar.

“Orhan Sezener Orkestrası” 1969, 1970 ve 1974 yıllarında TÜRKİYE’de yılın sanatçısı ödülünü almış, ANKARA, İZMİR ve ZONGULDAK Caz Festivalleri gibi birçok festivalde başarılı konserler verdi.

Orhan Sezener Orkestrası, 1976 yılında Hey Dergisi’nin düzenlediği “Yılın Orkestrası” yarışmasında okur oylarıyla 7. sırada yer aldı. Orhan Sezener Orkestrasıyla pek çok şarkıcı çalıştı. Ajda Pekkan ilk kayıtlarını Orhan Sezener Orkestrası ile yaptı, Tanju Okan profesyonel olarak ilk defa Orhan Sezener Orkestrası ile sahneye çıktı.

1954 yılında Hafif Batı Müziği sanatçısı İlhan Feyman da Orhan Sezener Orkestrasıyla birlikte çalıştı.

Cazın Kartalları olarak da anılan, 1961 yılında Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İrfan Tansel’in emri ile Hava Kuvvetleri Bando Komutanlığı bünyesinde kurulan Hava Kuvvetleri Komutanlığı Caz Orkestrasının şefliğine Orhan Sezener getirildi. Orhan Sezener bu görevini uzun yıllar sürdürdü.

Orhan Sezener, 14 yıl Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda da çaldı. Daha sonra Ankara Radyosu Hafif Batı Müziği ve Özel Eğlence Programları şefliğini yürüttü ve bir süre Ankara Müzik Sendikası başkanlığını yaptı.

1970’lerin sonlarına dek sahnelerde kalan Orhan Sezener Orkestrası yerli müziğin birçok ismi için okul işlevi gördü. Bunlar arasında Tanju Okan, İlhan Feyman, Tuna ötenel, Feza Gökçül Çolakoğlu, Berkant Akgürgen, Sevim Emre, Tahsin Teksan, Ali Rıza Ekemen, Özkan Karayaşçın, Metin Hamurabi, Okan Akansel, Kanat Gür, Vedat Gür, Şadan İnal, Özcan Uygur, Ergun Olgaç, Naci Esen, Alper Sözmen, Vedat Oktay, Niko Degastino, Zeynep Bulat, Müfit İşgörür, Zafer Gerdanlı, Zafer Önen, Işıl German, Aslan Kartalpençe, Fevzi Alper, Aslan Öztürk, İ.Hakkı Can, Bülent Arıkman, Bilbay Özel, Mustafa Çırıka, Ömer Kuzucu, Mustafa Alphan, Behsat Şarıl, S. Kentmen, Şahin Yüzak, Ercan Kuntel, Adnan Sezer, Şükrü Ertüzün, Enver Yeralan, Haydar İldaştır, Ergun Akçay vardı.

Maalesef vefat etmiş olan Orhan Sezener’in ölüm yeri ve tarihi hakkında bilgi yoktur.

Kaynak:Biyografi.info

Orhan Sezener için yapılan aramalar

Orhan Sezener, Orhan Sezener biyografi, Orhan Sezener hayatı, Orhan Sezener özgeçmişi, Orhan Sezener hakkında, Orhan Sezener doğum yeri, Orhan Sezener fotoğraf, Orhan Sezener video, Orhan Sezener resim, Orhan Sezener kimdir?, Orhan Sezener kaç yaşında?, Orhan Sezener nereli, Orhan Sezener memleketi