FB TW PIN NWS
BioRank 1071

Orhan Cemal Kalyoncu

Doğum tarihi : ??.??.1960
Orhan Cemal Kalyoncu kaç yaşında : 64
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : İş adamı
Orhan Cemal Kalyoncu doğum yeri : Tatvan, Bitlis

Orhan Cemal Kalyoncu Biyografisi

Kalyon Grup Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Orhan Cemal Kalyoncu, 1960 yılında babası Mehmet Kalyoncu'nun yerleştiği Bitlis Tatvan'da yedi çocuğun en küçüğü olarak doğmuştur. Aslen Trabzon Çaykara’lıdır. Müteahhitlik yapan babası Mehmet Kalyoncu, askerliğini yaptığı Bitlis’in Tatvan ilçesine 1944 yılında giderek yerleşmiştir. 1970’lerin başında babasının başlattığı inşaat işlerinden dolayı Gaziantep’e taşındılar. Liseyi bitirdikten sonra Lisans eğitimimi İngiltere’de tamamladı.

İngiltere’den geldikten sonra şirketlerinde çeşitli görevler aldı. 1993 yılında İstanbul’a yerleştiler.

Kalpen markasıyla PVC pencere ve plastik boru üretti.

1974 yılında Kalyon Grup’u kuran dört kardeşten biri. Cemal Kalyoncu'nun kardeşleri; Ahmet Kalyoncu, Turan Kalyoncu ve Hasan Kalyoncu. Bu ortaklık 12 Eylül 1980’e kadar devam etti. Kardeşlerinden Turan Kalyoncu, Ankara’ya yerleşerek ayrı bir firma kurdu.

Abisi Hasan Kalyoncu’nun 2008 yılında sağlığında başlattığı, Gaziantep’deki Gazikent Üniversitesi inşaatını bitirip 2009-2010 eğitim-öğretim yılında faaliyete geçmesini sağladı. Okulun adı daha sonra “Hasan Kalyoncu Üniversitesi ” oldu.

Ciner Grubu tarafından Dinç Bilgin’den satın alınan Sabah Gazetesi ve ATV’ye TMSF 2007 yılında el koymuş, daha sonra da grup 22 Nisan 2008′de 1.1 milyar dolar karşılığında Çalık Grubu’na satılmıştı. Çalık Grubu’ndan da 2013 yılında Kalyon Grup satın aldı.

1974 yılında inşaat sektöründe faaliyete başlayan Kalyon Grup, İstanbul’da Bakırköy Adalet Sarayı, metrobüs hattı, Taksim Yayalaştırma Projelerini yürüttü ve 3'üncü havaalanı projesinde yer aldı. Şirket konut üretimlerinin yanı sıra, yol-köprü ve altyapı projelerinde de bulundu.

Kalyon Grup Yönetim Kurulu Başkanı olan Orhan Cemal Kalyoncu, Türkiye'nin en büyük su projelerine imza attı. Grup bünyesine 1989 yılında Kalyon Plastik katıldı.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün yürüttüğü ve Kuzey Kıbrıs’ın içme suyu sorununu çözecek olan Akdeniz Geçişi Boru Hattı İnşaatı İhalesini 2012 yılında Kalyon kazandı. İhalede en düşük teklifi Sigur Ros Sdn Bhd- Kalyon- Kutay İnşaat firması 630 milyon TL olarak verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 8 Ocak 2013 tarihinde gerçekleştirdiği “Başakşehir Stadyumu İnşaatı” ihalesinde de kazanan isim Kalyon oldu.

2013 yılı Aralık ayında Orhan Cemal Kalyoncu tarafından Ahmet Çalık' tan Turkuvaz Medya Grubu satın alındı.

Orhan Cemal Kalyoncu, Reyhan Kalyoncu ile evlidir.

Orhan Cemal Kalyoncu’nun oğlu Mehmet Kalyoncu 1 Şubat 2014 tarihinde evlendi. Nikâh şahitliğini ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ve Devlet Bakanı Bülent Arınç yaptı.

13 Nisan 2018 tarihinde Aydın Doğan'ın sahibi olduğu Doğan Holding, medya kuruluşlarının ardından D&R'ı da satma kararı aldı. KAP'a gönderilen açıklamaya göre D&R'ın 440 milyon liraya satışı konusunda Orhan Cemal Kalyoncu'nun sahibi olduğu Turkuvaz TK Kitap ve Kırtasiye ile ön protokol imzalandı.

Bünyesinde Sabah ve Takvim gazeteleri ile ATV, A Haber gibi televizyon kanallarını da bulunduran Turkuvaz grubunun yönetim kurulu başkanlığını, Orhan Cemal Kalyoncu'nun yeğeni ve abisi Hasan Kalyoncu’nun oğlu iş adamı Ömer Faruk Kalyoncu yürütüyor.

Kaynak:Biyografi.info

Orhan Cemal Kalyoncu için yapılan aramalar

Orhan Cemal Kalyoncu, Orhan Cemal Kalyoncu biyografi, Orhan Cemal Kalyoncu hayatı, Orhan Cemal Kalyoncu özgeçmişi, Orhan Cemal Kalyoncu hakkında, Orhan Cemal Kalyoncu doğum yeri, Orhan Cemal Kalyoncu fotoğraf, Orhan Cemal Kalyoncu video, Orhan Cemal Kalyoncu resim, Orhan Cemal Kalyoncu kimdir?, Orhan Cemal Kalyoncu kaç yaşında?, Orhan Cemal Kalyoncu nereli, Orhan Cemal Kalyoncu memleketi