FB TW PIN NWS
BioRank 6497

Önder Sav

Doğum tarihi : 14.Kasım.1937
Önder Sav kaç yaşında : 87
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Meslek : Siyasetçi
Önder Sav doğum yeri : Balıkesir

Önder Sav Biyografisi

Cumhuriyet Halk Partisi’nin genel sekreteri olarak görev yapmakta olan deneyimli Türk siyaset adamı. 15., 16., 20. ve 22. dönem olmak üzere dört defa Ankara Milletvekili ve bir defa Çalışma Bakanı olarak görev almış olan Sav’ın adı, CHP eski başkanı Deniz Baykalın istifasının üzerine CHP Genel Başkanlığı adayları arasında gösterilmiş, fakat Sav'ın 10 Mayıs 2010 tarihindeki kurultaydaki seçimde adaylığını koymaması üzerine bu göreve geçerli oyların tamamını alan Kemal Kılıçdaroğluseçilmiştir.
Önder Sav, 14 Kasım 1937 tarihinde, Hayrettin ve Şerife Sav çiftinin oğlu olarak, Işıklar Köyü, Balıkesir’de dünyaya geldi. Liseyi bitirmesinin ardından hukuk eğitimi almak için Ankara’ya taşındı.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden başarıyla mezun olmasının ardından bir müddet serbest avukat olarak çalışan Sav, ayrıca Ankara Hukuk Barosu Başkanlığı ve 28 Mayıs 198931 Ekim 1995 tarihleri arasında, Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Siyaset ile genç yaşlarında tanışan Sav, siyasi sahnede 15., 16. 20. ve 22. Dönem CHP Ankara Milletvekili olarak görev aldı ve 37. Hükümet’te Çalışma Bakanı mevkisinde bulundu.

CHP’nin Genel Sekreterliğini üstlenen Sav’ın adı, CHP eski başkanı Deniz Baykal’ın istifasının üzerine CHP Genel Başkanlığı adayları arasında gösterildi. Laikliğin korunmasına verdiği önemle tanınan ve taviz vermeyen bir politikacı olarak ün yapan Sav, daha önce Recep Tayyip Erdoğan’a hitaben söylediği “Laiklik Başbakan Erdoğan’ın küçücük beynine sığmayacak kadar geniş bir kavramdır” sözünden dolayı 10.000 TL manevi tazminat cezasına çarptırılmıştı.

Evli olan Önder Sav, iki çocuk babasıdır.

3 Kasım 2010 tarihine kadar CHP genel sekreterlik görevini sürdürmüştür. 18 Aralık 2010 tarihinde gerçekleştirilen CHP Kurultayı'nda parti meclisi dışında kaldı.

Kaynak:Biyografi.info

Önder Sav için yapılan aramalar

Önder Sav, Önder Sav biyografi, Önder Sav hayatı, Önder Sav özgeçmişi, Önder Sav hakkında, Önder Sav doğum yeri, Önder Sav fotoğraf, Önder Sav video, Önder Sav resim, Önder Sav kimdir?, Önder Sav kaç yaşında?, Önder Sav nereli, Önder Sav memleketi