FB TW PIN NWS
BioRank 6711

Ömer Madra

Doğum tarihi : 11.Temmuz.1945
Ömer Madra kaç yaşında : 79
Kilo & Boy :
Burcu : Yengeç
Ömer Madra doğum yeri : İstanbul

Ömer Madra Biyografisi

Siyâset bilimci, radyo programcısı ve yazar, akademisyen, aktivist

Ortak kurucularından olduğu Açık Radyo’nun genel yayın yönetmeni olan Ömer Madra, küresel ısınma ve iklim değişikliği konusuna dikkat çekmek için çalışan bir iklim aktivistidir.

Ömer Madra, 11 Temmuz 1945 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Tam adı İbrahim Ömer Madra’dır. Annesinin adı Fazilet Zehra Madra, babasının adı Cem Madra idi. Salih ve Sezai adlarında iki kardeşi vardır. İlkokulu Şişli Terakkide tamamladı. Ortaokulu 1961 yılında İstanbul'un Şişli ilçesinin Nişantaşı semtinde English High School'da, liseyi ise 1964 yılında Robert Kolej’de tamamladı. 1968 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. 1977 yılında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Bireysel Başvuru Hakkı konusunda doktorasını tamamladı. Hollanda, İsviçre ve İsveç'te uluslararası hukuk, uluslararası ilişkiler ve insan hakları alanlarında araştırmalar yürüttü. Doktora tezi, aynı adla, 1980 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi tarafından yayımlandı.

Ömer Madra, üniversiteden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde uluslararası hukuk kürsüsünde insan hakları hukuku konusuna odaklanarak 13 yıl süreyle öğretim üyeliği yaptı.

1982 yılında üniversitedeki görevinden ilkesel nedenlerle istifa eden Ömer Madra, 1982 ile 1994 yılları arasında gazetecilik, dergi editörlüğü ve yazarlık yaptı. 1983 yılından itibaren iki yıl Milliyet gazetesinin araştırma ve dış haberler bölümünde çalıştı. Daha sonra Playboy, Şehir, Gergedan ve Start dergilerinde editör ve yazar olarak çalıştı.

1989 yılı başında Arredamento/Dekorasyon adlı mimarî, tasarım, sanat ve dekorasyon dergisini kurarak beş yıl süreyle bu derginin yayın yönetmenliğini ve başyazarlığını üstlendi. Bu görevinin yanı sıra, 1990 yılında altı ay süreyle Güneş gazetesinin pazar ekinin yayın yönetmenliğini ve köşe yazarlığını yürüttü.

Ömer Madra, Avrupa Konseyi'nden aldığı bir bursla Fransa'nın Strazburg üniversitesinde araştırmalarda bulunduktan sonra, uluslararası hukuk ve göçmen işçiler konusunda Migrant Workers and International Law başlıklı kitabı yayımladı.

1994 yılından itibaren radyoculuk konusunda çalışmalara başlayan Ömer Madra, 13 Kasım 1995 tarihinde oğlu Cem Madra ile birlikte Açık Radyo’nun kuruluşunda emek verdi ve kurucu ortaklarından oldu. O dönemde Açık Gazete’yi Cem Madra ile birlikte bir süre sundu. Ömer Madra, halen Açık Radyo’nun Genel Müdür ve Genel Yayın Yönetmeni görevini yapmaktadır. Açık Gazete, Rock ‘n’ Roll Kalıcıdır, Cuma Adlı Adamlar, Açık Yeşil, İklim İçin adlı programların sunuculuğunu yapmaktadır.

Çeşitli dergi ve gazetelerde bilim, sanat, sinema, tiyatro, müzik, yemek, yaşam ve spor alanlarında yazılmış olan elliyi aşkın makale, deneme ve röportajından bir seçme ile bir hikâyesini içeren Rüzgâra Karşı başlıklı deneme kitabı, 1996 yılında Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı.

Ömer Madra, 1995/1996 akademik yılından itibaren 1996-2010 yılları arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin uluslararası ilişkiler ve Siyaset Bilimi bölümlerinde küreselleşme, küresel ısınma, iklim krizi, uluslararası ilişkiler, uluslararası çevre politikaları konularında ders verdi. Ayrıca İstanbul Üniversitesi'nde de iki dönem Çevre Haberciliği dersleri vermiştir. 2012 yılında emekli oldu.

1999-2000 yıllarında Yeni Binyıl gazetesinde haftada 5 gün köşe yazıları yayımlanan Ömer Madra’nın bu yazılarından yapılmış bir seçme de 2001'de Rüzgâra Karşı – 2 adıyla internet kitabı olarak yayımlandı.

Ömer Madra, İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

Evlilikleri :
1.eşi: Tanju Madra ile evlendi. Eşi 1977 yılında kanserden kaybetti. Cem Madra (d.1969 - ö.2022) adında oğlu vardı. Ayrıca Ege Madra (d.1977) adında bir oğlu daha vardır.
2.eşi: Karikatürist Piyale Madra ile evlendi. Daha sonra boşandı. Sinema ve tiyatro oyuncusu Esme Madra (d. 1987) adında bir kızı vardır.
3.eşi: Meral Mutlu Madra ile evlidir.

Kitapları :
1980 - Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Bireysel Başvuru Hakkı,
1986 - Migrant Workers and International Law
1991 - Romanımla Sana Bir Ses
1996 - Rüzgâra Karşı
2000 - Franny ve Zoey (Çeviri: J.D. Salinger),
2001 - Rüzgâra Karşı - 2
2002 - Akıntıya Kürek,
2007 - Küresel Isınma ve İklim Krizi: Niçin Daha Fazla Bekleyemeyiz (Söyleşi: Ümit Şahin),
2010 - Açık Yeşil - 2: İklim Krizi, Politika ve Aktivizm, (Ümit Şahin ile Beraber),
2019 - Açık Yeşil: Teorisi ve Pratiği ile Bir Tür Ekoloji Kitabı
2019 - Kıyamet Tacirlerine Karşı Kıyam Et,


Kaynak:Biyografi.info

Ömer Madra için yapılan aramalar

Ömer Madra, Ömer Madra biyografi, Ömer Madra hayatı, Ömer Madra özgeçmişi, Ömer Madra hakkında, Ömer Madra doğum yeri, Ömer Madra fotoğraf, Ömer Madra video, Ömer Madra resim, Ömer Madra kimdir?, Ömer Madra kaç yaşında?, Ömer Madra nereli, Ömer Madra memleketi