FB TW PIN NWS
BioRank 2451

Nuri Conker

Doğum tarihi : 29.Eylül.1882 Ölüm tarihi : 11.Ocak.1937
Nuri Conker kaç yaşında öldü : 55
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Meslek : Asker, Siyasetçi
Nuri Conker doğum yeri : Selanik, Yunanistan
Ölüm yeri : Ankara

Nuri Conker Biyografisi

Atatürk'ün çocukluk ve silah arkadaşıdır.
Nuri Conker, tam adı Mehmet Nuri Conker’dir. 29 Eylül 1882 tarihinde Selanik’de doğmuştur. Annesi Zehra Hanım’dır. Atatürk ile Selânik'te mahalleden çocukluk arkadaşı olan Nuri Conker, sonra da Askeri Rüştiyede, Manastır İdadisinde, İstanbul Harbiye Mektebinde, Harp Akademisinde okul arkadaşlığı etmişlerdir. Atatürk'ün, annesinden sonra ölümüne en çok üzüldüğü kişidir. Atatürk, Conkbayırı Muharebesinde gösterdiği kahramanlıklar nedeniyle ona "Conker" soyadını bizzat vermiştir.

1902'de Harbiye'yi, 1905'de Harp Akademisi'ni bitirdi. 13 Haziran 1920’de Milli Mücadele’ye katılmak için Ankara’ya geldi . Kendisine önce TBMM tarafından basın ve istihbarat müdürlüğü görevi, bir süre sonra da 17 Haziran 1920’de Ankara Vali Vekilliği ve Ankara Bölge komutanlığı görevi verildi. 16 Eylül 1920’de 41. Tümen Komutanlığı’na atandı ve Adana Valiliği görevi verildi. Bu cephede Fransızlarla çarpıştı. 1921 Mart ayı için de özel görevle bazı satın alma işleri için Almanya’ya gönderildi.

Nuri Conker, Atatürk ile beraber Selânik'te Üçüncü Orduda, Hareket Ordusunda, Arnavutluk harekâtında, Afrika'da Trablusgarp ve Bingazi muharebelerinde, Çanakkale Anafartalar ve Conkbayırı muharebelerinde, Doğuda Muş cephesinde, İstiklâl harbinde ve inkılâplar devrinde beraber çalışmışlardır. Nuri Conker, Atatürk’e; ona adıyla "Kemal" diyerek hitap edebilen tek kişidir.

4 Temmuz 1927 tarihinde askerlikten kendi isteğiyle emekli olmuştur. 1925-1927 yılları arasında Kütahya Milletvekilliği, 1932-35 yılları arasında da Gaziantep milletvekili olarak TBMM başkan vekilliği yaptı. 1930 yılında kurulan Serbest Cumhuriyet Fırkası’nın kurucularından oldu ve Genel Sekreterliğini yaptı.

Almanca bilen Nuri Conker “Zabit ve Komutan” adlı bir kitap yazmıştır. Gazeteci Yaşar Gürsoy, Nuri Conker hakkında “Atatürk ve Can Yoldaşı Nuri Conker” adında bir kitap yazmıştır.

Jön Türklerin göz bebeği, Teşkilat-ı Mahsusa’nın ikinci adamı Süleyman Askeri'nin kız kardeşi ile evli idi.

Nuri Conker, 11 Ocak 1937 tarihinde Ankara’da 55 yaşındayken kalp krizi nedeniyle ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Nuri Conker için yapılan aramalar

Nuri Conker, Nuri Conker biyografi, Nuri Conker hayatı, Nuri Conker özgeçmişi, Nuri Conker hakkında, Nuri Conker doğum yeri, Nuri Conker fotoğraf, Nuri Conker video, Nuri Conker resim, Nuri Conker kimdir?, Nuri Conker kaç yaşında?, Nuri Conker nereli, Nuri Conker memleketi