FB TW PIN NWS
BioRank 7139

Fikri Işık

Doğum tarihi : 13.Eylül.1965
Fikri Işık kaç yaşında : 59
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Meslek : Bakan
Fikri Işık doğum yeri : Babacan, Şiran, Gümüşhane

Fikri Işık Biyografisi

24 Mayıs 2016 tarihinde Binali Yıldırım'ın Başbakanlığında kurulan 65. Türkiye Hükûmetinde Milli Savunma Bakanı olarak görevlendirildi.

Fikri Işık, 13 Eylül 1965 tarihinde Gümüşhane ilinin Şiran ilçesi Babacan köyünde doğmuştur. Babasının adı Tevfik, annesinin adı Mecbure'dir. İlkokula memleketinde başladı ama ailesinin Kocaeli’ye göç etmesi sebebi ile ilkokul ikinci sınıftan itibaren eğitimine Kocaeli’nde devam etti. İlkokulu Hereke Sümer İlkokulunda, ortaokul ve liseyi İzmit İmam-Hatip Lisesi’ inde tamamladı.

Fikri Işık, (ODTÜ) Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Matematik Öğretmenliği Bölümünden 1989 yılında mezun oldu. Mezun olduktan sonra 1989-1994 yılları arasında İzmit ve İstanbul'da özel okullarda İngilizce ve matematik öğretmenliği yaptı.

1994-2001 yılları arasında değişik zamanlarda Hereke Lisesinde fahri olarak İngilizce ve son sınıf öğrencilerine üniversiteye yönelik matematik dersleri verdi.

1994 - 2002 yılları arasında gıda sektöründe faaliyet gösteren iki ayrı aile şirketkerinde yöneticilik yaptı. 1994-2001 yılları arasında değişik zamanlarda Hereke Lisesinde fahri olarak İngilizce ve son sınıf öğrencilerine üniversiteye yönelik matematik dersleri verdi.

Askerlik görevini 1991 yılında kısa dönem olarak Denizli ve İstanbul Harbiye Orduevinde yaptı.

1999 yılında Fazilet Partisinden Hereke Belediye Başkan adayı oldu. 20 ekim 2001 tarihinde kurucu il başkanı Nihat ERGÜN’ün daveti üzerine Ak Parti Kocaeli kurucu İl Yönetim Kurulu Üyesi ve AR-Ge’den sorumlu il başkan yardımcısı olarak göreve başladı. 20 Nisan 2002 tarihinde il yönetim kurulunda yapılan seçim sonucunda oluşan yeni yürütme kurulunda teşkilat başkanlığı görevine getirildi. Ardından 22 Haziran 2003 tarihinde Ak Parti Kocaeli 1. Olağan İl Kongresinde il başkanlığına seçildi. 15 Nisan 2006 da yapılan 2. Olağan İl Kongresinde il başkanlığı görevine ikinci kez seçildi.

22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan genel seçimlerde Ak Parti Kocaeli Milletvekili olarak TBMM’ne girdi. 25 Aralık 2013 tarihine kadar da Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor komisyonun da görev yaptı.

Fikri Işık, ODTÜ Mezunlar Birliği Vakfı, Hereke Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Kızılay, Yeşilay, Ayışığı Yetim ve Öksüz Çocuklar Yardımlaşma Derneği, KİHMED gibi sivil toplum kuruluşlarının üyesidir.

Fikri Işık, evlidir ve 4 çocuğu vardır.

25 Aralık 2013 tarihinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak atandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hükûmeti kurma görevini vermesinin ardından 29 Ağustos 2014 tarihinde Ahmet Davutoğlu başkanlığında kurulan 62. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinde yine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak görevine devam etti.

7 Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde ve 1 Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde Kocaeli milletvekili seçildi.

24 Kasım 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun hazırlayıp sunduğu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı 64. Hükümet kabinesinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak görevlendirildi.

24 Mayıs 2016 tarihinde Binali Yıldırım'ın Başbakanlığında kurulan 65. Türkiye Hükûmetinde Milli Savunma Bakanı olarak görevlendirildi.

19 Temmuz 2017 tarihinde yapılan kabine değişikliği ile Fikri Işık Başbakan Yardımcı olarak görevlendirildi. Milli Savunma Bakanı olarak yerine Nurettin Canikli görevlendirdi.

Kaynak:Biyografi.info

Fikri Işık hakkında haberler

Tüm Fikri Işık haberleri

Fikri Işık için yapılan aramalar

Fikri Işık, Fikri Işık biyografi, Fikri Işık hayatı, Fikri Işık özgeçmişi, Fikri Işık hakkında, Fikri Işık doğum yeri, Fikri Işık fotoğraf, Fikri Işık video, Fikri Işık resim, Fikri Işık kimdir?, Fikri Işık kaç yaşında?, Fikri Işık nereli, Fikri Işık memleketi