FB TW PIN NWS
BioRank 5346

Nuray Mert

Doğum tarihi : ??.??.1960
Nuray Mert kaç yaşında : 64
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Yazar, Akademisyen
Nuray Mert doğum yeri : Trabzon

Nuray Mert Biyografisi

Nuray Mert, 1960 yılında Trabzon’da doğmuştur. Feyziye Mektepleri Işık Okullarından mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi'ne girmiş ve Siyaset Bilimi ile Tarih bölümlerinden mezun olmuştur. Yüksek lisan ve doktora eğitimini de Boğaziçi Üniversitesinde tamamladı. Yüksek lisans tezi “Prens Sabahattin ve Terakki Mecmuası” başlıklı olan Mert’in doktora konusu ise “Erken Cumhuriyet Döneminde Laik Düşünce”dir.
Nuray Mert, Boğaziçi Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalıştıktan daha sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde öğretim üyesi görevi yaptı.

Nuray Mert, aynı zamanda pek çok gazete ve dergide yazı yazdı. Virgül dergisinde, Radikal, Hürriyet, Milliyet, BirGün ve Cumhuriyet Gazetelerinde yazıları yayınlandı.

Milliyet Gazetesi’nde yazarken 6 Mart 2011 tarihli yazısına “Doğru bildiklerimizi özgürce yazamayacaksak, yazmanın anlamı yok!” başlığını atmış ve köşesini boş bırakarak protestoya başvurmuştur. Bu olaydan bir yıl sonra 19 Şubat 2012 tarihi itibariyle işine son verilmiştir.

Daha sonra 11 Ocak 2013 tarihinden itibaren BirGün gazetesiyle geri dönen Nuray Mert’in ilk yazısına ‘İktidara Değil, Barışa Destek’ başlığını atmıştır. Aynı yıl Birgün ile de yollarını ayıran Nuray Mert bir süre, t24.com ve 2014 yılında ise Sedat Simavi’nin 1918 ve 1920 yıllarında basılan, Simavi’nin torunu Haldun Simavi’nin devraldığı Diken Gazetesi’nde yazılarına devam etti.

Nuray Mert, en son 2015’in nisan ayından Ağustos 2017 ayına Cumhuriyet Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmakta iken Müftü nikâhı ile ilgili, "Evliliğe dair hukuki çerçeve değişmediği durumda nikâh kıyan memurun din görevlisi olması neden sorun olur?" başlıklı yazısı nedeni ile 9 Ağustos 2017 itibariyle işine son verildi.

Nuray Mert, bir yıl süren bir evlilik yaptı ve boşandı. Çocuğu yoktur.

Barış İçin Akademisyen grubunun "Bu suça ortak olmayacağız" adlı bildirisine imza attıkları gerekçesiyle "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan yargılanan köşe yazarı ve akademisyen Nuray Mert, 12 Aralık 2018 tarihinde 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Nuray Mert hakkındaki hükmün açıklanmasını geri bıraktı. Mert hakkında 5 yıl denetim süresi uygulanacak.

Kitapları :
1994 - Laiklik tartışmasına kavramsal bir bakış: cumhuriyet kurulurken laik düşünce
1998 - İslâm ve demokrasi: bir kurt masalı
1998 - Müslüman Cemaatten Ulusal Kimliğe Rus Azerbaycanı (Yazarı : Tadeusz Swietochowski - çeviri : Nuray Mert)
2001 - Hep muhalif olmak
2007 - Merkez sağın kısa tarihi
2014 - İstanbul Haneleri : Evlilik, Aile ve Doğurganlık (Yazarı : Alan Duben , Cem Behar - çeviri : Nuray Mert)


Kaynak:Biyografi.info

Nuray Mert kitapları

Tüm Nuray Mert kitapları

Nuray Mert için yapılan aramalar

Nuray Mert, Nuray Mert biyografi, Nuray Mert hayatı, Nuray Mert özgeçmişi, Nuray Mert hakkında, Nuray Mert doğum yeri, Nuray Mert fotoğraf, Nuray Mert video, Nuray Mert resim, Nuray Mert kimdir?, Nuray Mert kaç yaşında?, Nuray Mert nereli, Nuray Mert memleketi