FB TW PIN NWS
BioRank 8454

Nikolay Çavuşesku

Doğum tarihi : 26.Ocak.1918 Ölüm tarihi : 25.Aralık.1989
Nikolay Çavuşesku kaç yaşında öldü : 71
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Nikolay Çavuşesku doğum yeri : Scorniceşti, Olt, Romanya Krallığı
Ölüm yeri : Târgovişte, Dâmboviţa,Romanya

Nikolay Çavuşesku Biyografisi

Romanya Devlet Başkanı idi

Nikolay Çavuşesku, 26 Ocak 1918 tarihinde Scorniceşti, Olt, Romanya Krallığında 10 çocuklu yoksul bir köylü ailenin üçüncü çocuğu olarak doğmuştur. 11 yaşında ayakkabı çıraklığı yapmak üzere Bükreş’e geldi. 1932 yılı başlarında yasadışı Romanya Komünist Partisi'ne (PCR) katıldı ve 1933'de grevi kışkırtmaktan ilk defa tutuklandı. İkinci defa, demiryolları işçilerinin yargılanmasını protesto eden dilekçeye imza toplaması nedeniyle 1934 yılında tekrar ve bunu benzer faaliyetler nedeniyle iki kere daha tutuklandı. Bu tutuklamalar ona polis kayıtlarında "tehlikeli komunist kışkırtıcısı" ve "aktif komünist ve anti-faşist propogandacı" tanımlamalarını kazandırdı. Daha sonra yeraltına inmesine rağmen, 1936'da tekrar yakalanarak, anti-faşist eylemleri nedeniyle iki yıl boyunca Doftana Hapishanesi'nde mahkûm edildi. Birçok işçi hareketinde yer aldı. 1936 ve 1940 yılları arasında bir müddet hapis yattı.

1939 yılında tanıştığı Eşi Elena Petresku ile 1945 yılında evlendi. üç çocukları oldu. 1947 yılında II. Dünya savaşının ardından Romanya’da tam olarak iktidarı ele geçiren Komünist parti iktidarında tarım bakanlığı ve Silahlı Kuvvetler Bakanlığı yardımcılıkları görevlerinde bulundu. Daha sonra Komünist Parti’nin ikinci adamlığına kadar yükseldi. Politburo’da önemli görevler aldı.

1960 yılında Romanya’yı Varşova Paktı üyeliğinde çıkardı.

Komünist lider Gheorghiu-Dei’nin 1965 tarihinde ölümünden sonra, ülkenin yeni lideri ve Devlet Konseyi Başkanı oldu. Gerçekleştirdiği ilk hareketlerden biri de partinin adını Romanya Komünist Partisi (PCR) olarak değiştirmek oldu ve yanı sıra devletin adı olan "Halk Cumhuriyeti"ni de "Romanya Sosyalist Cumhuriyeti" olarak ilan etti. 1965-1989 tarihleri arası Romanya Komünist Partisi (PCR) Genel Sekreteri, 22 Mart 1965 – 22 Aralık 1989 tarihleri arasında 24 yıl Romanya Cumhurbaşkanı olarak bulundu.

Nikolay Çavuşesku devlet başkanlığı döneminde Gizli Polis serbest düşünce ve medya üzerinde çok sıkı kontrol uygulamaya başladı. 1982’de ülkenin tüm ürünlerini, kötü yönetim nedeni ile oluşan borçları ödemek üzere ihracata yönlendirdi. İç piyasada her şeyi karneye bağladı. Ülkedeki bu uygulama, ciddi yiyecek, giyecek ve ilaç sıkıntısı yarattı. Halk açlık sınırında yaşamaya başlarken kendisinin lüks ve ihtişama dayalı yaşamı ise devam ediyordu.

17 Aralık, 1989 tarihinde Çavusecu, Macar asıllıların yaşadığı Timaşvar’da gösteri yapan halka ateş açılmasını emredince, başlayan devrim hareketi dalga dalga yayıldı. 21 Aralık’da Devrim Meydanı’daki (Piata Revolutie) büyük gösteri, rayından çıkarak kaosa dönüştü. Halkın konuşmasını yuhalamaya başladığında, olayların ciddiyetini anlamaya başlayan Nikolay Çavuşesku kalabalığı kontrol etmede başarılı olamayıp, binaya girip, ertesi güne kadar orada kaldılar. Günün geri kalanında Bükreşlilerin Üniversite Meydanı’nda toplanıp (Piata Universitatii), polis ve askeri güçlere barikatla karşı koyuşunun başkaldırışını izledi. 22 Aralık gündoğumuyla, çatışmalar tüm büyük kentlere sıçramıştı.

Politik Yönetim Komitesi’ni toplayarak, ordu liderliğini kendi üzerine aldı. Merkezi Komite Binası’nın önünde toplanan kalabalığa hitaben umutsuz konuşma girişimlerinde bulundu. Bu konuşma, binanın kapılarını zorlayan göstericiler tarafından reddedilirken, içine düştüğü durumun güvensizliğini anlamış olan Ceavuşescu, helikopter ile binanın çatısından kaçtı. Bükreş yakınlarındaki konutuna gitti. Bu gösteriler sırasında 1000 kadar gösterici öldü.

22 Aralık 1989 tarihinde helikopter pilotlarının Targovişte yakınlarında helikopteri terk etmesi ile karısıyla birlikte kaçmaya çalışırken halk gösterileriyle destek kazanan askeri müdahale sonucu yakalandı. 1989 olaylarının patlak vermesi, Nikolay Çavuşesku’nun ‘Halk Sarayı’ olarak nitelendirdiği 3 milyar Dolarlık 1100 odalı sarayındaki sefasını sonlandırdı.

Nikolay Çavuşesku, 25 Aralık 1989 tarihinde Târgovişte, Dâmboviţa, Romanya’da kurşuna dizilerek idam edilmiştir. 25 Aralık’ta, nedensiz ve kanunsuz zenginleşmeden soykırıma kadar değişen nedenlerle, askeri mahkemece ölüme mahkum edilip, Targovişte’de eşi ile beraber kurşuna dizildiler.

Romanya’da 7 Ocak 1990 tarihinde ölüm cezasının kaldırılması öncesi idam edilen son kişiler Nikolay Çavuşesku ve eşi oldu.

Kaynak:Biyografi.info

Nikolay Çavuşesku için yapılan aramalar

Nikolay Çavuşesku, Nikolay Çavuşesku biyografi, Nikolay Çavuşesku hayatı, Nikolay Çavuşesku özgeçmişi, Nikolay Çavuşesku hakkında, Nikolay Çavuşesku doğum yeri, Nikolay Çavuşesku fotoğraf, Nikolay Çavuşesku video, Nikolay Çavuşesku resim, Nikolay Çavuşesku kimdir?, Nikolay Çavuşesku kaç yaşında?, Nikolay Çavuşesku nereli, Nikolay Çavuşesku memleketi