FB TW PIN NWS
BioRank 7969

Nikol Pashinyan

Doğum tarihi : 01.Haziran.1975
Nikol Pashinyan kaç yaşında : 49
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Nikol Pashinyan doğum yeri : İcevan, Ermenistan

Nikol Pashinyan Biyografisi

8 Mayıs 2018 tarihinden itibaren Ermenistan başbakanı olarak görev yapmaktadır.

Nikol Pashinyan, 1 Haziran 1975 tarihinde İcevan, Ermenistan’da doğmuştur. Babasının adı Vova Pashinyan’dır. Annesi Svetlana, O 12 yaşında iken öldü. 1991 yılında İcevan Ortaokuludan mezun oldu. Erivan Devlet Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nde 1991-1995 yılları arasında gazetecilik eğitimi aldı. Okul bitmeden siyasi nedenlerle okuldan atıldı.

Muhalif bir tavır sergileyen Paşinyan, öğrencilik yıllarında da bu çizgide devam etti. Gazeteci olduğu dönemde Oragir gazetesinin genel yayın yönetmeni oldu.

Nikol Pashinyan, Ermenistan'ın en çok satan günlük liberal gazetesi Haykakan Zhamanak'ın editörlüğünü yaparken 1999 yılından beri Robert Koçaryan ve Serj Sarkisyan hükümetlerine karşı son derece eleştirel bir tutum içerisinde olmuştur. 2000 yılında Haykakan Zhamanak'ın baş editörü iken, farklı insanlara karşı karalama ve iftira suçundan bir yıl hapis cezasına çarptırılarak gazetesi de kapatıldı.

2007 yılında gazetecilikten siyasete geçiş yaparak milletvekili seçimlerinde aday olsa da seçilemedi.

2008 yılı cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Levon Ter-Petrosyan'ı destekledi. 2009 yılında Cinayet ve kitleyi kargaşalığa sevk etmek iddiaları ile mahkemeye verilen Nikol Pashinyan Erivan'da ''2008 olayları'' olarak adlandırılan gelişmelerde cumhurbaşkanı seçimini protesto eden gösterileri organize etme suçuyla 2010'da 7 yıl hapse mahkûm edildi. 2011 yılının Mayıs ayında hapis cezasına çarptırıldıktan yaklaşık iki yıl sonra birçok siyasi tutukluya af çıkarılmasından sonra serbest bırakıldı.

Eski Ermenistan Cumhurbaşkanı Levon Ter-Petrosyan liderliğindeki muhalefet hareketi olan Ermeni Ulusal Kongresi'nin önde gelen üyelerinden olan Nikol Pashinyan, 6 Mayıs 2012'de Ermenistan Ulusal Meclisi'ne milletvekili seçildi.

2017 yılında Elk (çıkış) partisinden milletvekili seçildi. Erivan Belediye Başkanlığına aday oldu fakat seçilemedi.

Nikol Pashinyan, başbakan Serj Sarkisyan ve hükümetini istifaya zorlayan 2018 Ermenistan protestolarının lideri oldu. 23 Nisan 2018 tarihinde istifa eden başbakan Serj Sarkisyan’dan sonra 8 Mayıs 2018 tarihinde yapılan seçimde Ermenistan başbakanı seçildi

8 Mayıs 2018 tarihinden itibaren Ermenistan başbakanı olarak görev yapmakta olan Nikol Pashinyan, 16 Ekim 2018'de görevinden istifa etmiş ve vekil olarak görevine devam ettikten sonra Aralık 2018 de yapılan seçimlerde seçimlerde tekrar Başbakan seçilmiştir.

Nikol Pashinyan, uzun süre birlikte yaşadığı gazeteci Anna Hakobyan ile 2018 yılında evlendi. Mariam Pashinyan, Ashot Pashinyan, Shushan Pashinyan adlarında 3 çocuğu vardır.

Nikol Pashinyan, Ermenicenin yanı sıra Rusça, İngilizce ve Fransızca biliyor.

Ermenistan Başbakanı Nikol Pashinyan, Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan’nın erken seçim kararı alması ile 20 Haziran 2021 tarihinde yapılacak olan erken seçim öncesi 25 Nisan 2021 tarihinde istifa etti. Nikol Pashinyan, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, seçime kadar başbakan vekili olarak görevine devam edeceğini söyledi.

Kaynak:Biyografi.info

Nikol Pashinyan hakkında haberler

Tüm Nikol Pashinyan haberleri

Nikol Pashinyan için yapılan aramalar

Nikol Pashinyan, Nikol Pashinyan biyografi, Nikol Pashinyan hayatı, Nikol Pashinyan özgeçmişi, Nikol Pashinyan hakkında, Nikol Pashinyan doğum yeri, Nikol Pashinyan fotoğraf, Nikol Pashinyan video, Nikol Pashinyan resim, Nikol Pashinyan kimdir?, Nikol Pashinyan kaç yaşında?, Nikol Pashinyan nereli, Nikol Pashinyan memleketi