FB TW PIN NWS

Ermenistan Başbakanı Nikol Pashinyan istifa etti.

2021-04-25
Ermenistan Başbakanı Nikol Pashinyan istifa etti.
Ermenistan Başbakanı Nikol Pashinyan istifa etti.

Ermenistan Başbakanı Nikol Pashinyan, Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan’nın erken seçim kararı alması ile 20 Haziran 2021 tarihinde yapılacak olan erken seçim öncesi 25 Nisan 2021 tarihinde istifa etti. Nikol Pashinyan, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, seçime kadar başbakan vekili olarak görevine devam edeceğini söyledi.

Geçen yıl Azerbaycan'la savaşan ve büyük kayıplar vererek hezimete uğrayan Ermenistan'da siyasi gerilim dinmiyor... Bu yıl erken seçim kararı alan Ermenistan'da aylardır istifa çağrılarına kulaklarını tıkayan Başbakan Nikol Pashinyan, istifa kararı aldığını duyurdu.

20 Haziran’da sandığa gidecek olan Ermenistan’da siyasi atmosfer bugün çarpıcı bir açıklama ile hareketlendi.

Geçen yıl Dağlık Karabağ üzerinden Azerbaycan’a savaş açan ve hem asker hem de toprak bazında büyük kayıplar vererek hezimete uğrayan Ermenistan’da o günden beri başlayan “istifa” çağrıları yanıt buldu.

Geçen haftalarda Ermenistan Başbakanı Nikol Pashinyan ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan erken seçim kararı almıştı. 20 Haziran’da sandığa gidileceğini daha önce duyuran Nikol Pashinyan, seçimlerden önce istifa edeceğini ise bugün açıkladı.

Azerbaycan hezimeti sonrasında istifa çağrılarını yanıtsız bırakan ve “görevi bırak” uyarısında bulunan Savunma Bakanlığı’na adeta savaş açan Paşinyan genelkurmay başkanını görevden almıştı.

Nikol Pashinyan Nisan ayında, seçimlerden önce görevini bırakacağını ve istifa edeceğini açıkladı.

NE OLMUŞTU?

27 Eylül'de Azerbaycan ile Ermenistan arasında gerilim patlamıştı… Taraflar birbirini bölgeye saldırmakla suçlarken, yaşanan gerilimi masa başında çözmek için uluslararası çaba sarf edildi.

Fakat taraflar masaya oturmasına rağmen çatışma ve ölüm devam etti. Ermenistan ordusu, başta Azerbaycan'ın en büyük ikinci kenti Gence olmak üzere birçok yerleşim birimine saldırdı.

27 Eylül sabahı başlayan çatışmalar aralıklı olarak devam ederken şu ana kadar yaşanan gerilimde yaklaşık 140 sivil yaşamını yitirirken binlerce insan da yaralandı.

Yetkililer yaşanan çatışmada yaşamını kaybeden askerlerin sayısını açıklamazken bunun da 5 bine ulaştığı tahmin ediliyor.

2020 yılının kasım ayında taraflar anlaşma için masaya oturmuştu. Vladimir Putin'in arabuluculuğundaki anlaşmada İlham Aliyev ve Nikol Pashinyan'ın imzaları ile birlikte tansiyon düşmüştü.

ANLAŞMADA ERMENİSTAN YENİLGİYİ KABUL ETTİ

9 maddelik anlaşmayla birlikte Ermenistan'ın yenilgiyi kabul ettiğini ifade eden İlham Aliyev, 27 Eylül'den bu yana 300 yerleşim yerinin Azerbaycan ordusu tarafından kurtarıldığını söylemişti.

İlham Aliyev, anlaşma detayları kapsamında Ağdam bölgesinin 20 Kasım´a kadar, Kelbecer’in 15 Kasım, Laçın’ın ise 1 Aralık’a kadar Azerbaycan’a geri verileceğini ifade etmişti.

GERİLİMİN SEBEBİ ERMENİ İŞGALİ

Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla birlikte Karabağ, Ermenistan ve Azerbaycan arasında bir gerilim bölgesi haline geldi. Karabağ Ermenileri, Karabağ’ın Sovyet Azerbaycan’dan Sovyet Ermenistan’a geçmesi gerektiğini talep etmesiyle tırmanan gerilim 20 yılı aşkın bir süredir devam ediyor.


Dağlık Karabağ, Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası toplum tarafından Azerbaycan’ın bir parçası olarak tanınıyor. Ancak Azerbaycan’ın topraklarının yaklaşık yüzde 20’sine denk gelen Dağlık Karabağ ve civarındaki bazı bölgeler, 1990’ların başından bu yana Ermenistan işgali altında bulunuyor. Bölgede 1991 yılında ‘Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’ ilan edildi. Ancak burayı uluslararası alanda Ermenistan dahil hiçbir ülke tanımadı.

Bölgedeki gerilim bölgedeki doğalgaz ve petrol boru hattı koridoru dolayısıyla uluslararası kamuoyu tarafından da yakından takip ediliyor.