FB TW PIN NWS
BioRank 6162

Nihat İlhan

Doğum tarihi : ??.??.1924 Ölüm tarihi : 23.Kasım.2016
Nihat İlhan kaç yaşında öldü : 92
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Doktor
Nihat İlhan doğum yeri : Harput, Elazığ
Ölüm yeri : Ankara

Nihat İlhan Biyografisi

Kıbrıs Türk tarihine banyo katliamı olarak geçen 3 evladı ve eşini hain bir saldırıda kaybeden doktor.

Nihat İlhan, 1924 yılında Elazığ, Harput’ta doğmuştur. 1951 yılında tıp fakültesinden mezun oldu. 1951-1952 yılları arasında Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde tabip stajyer teğmen olarak staj yaptı ve 1952 yılı haziran ayında tabip üsteğmenliğe yükseltildi.

Binbaşı rütbesinde iken 20 Mart 1963 tarihinde Kıbrıs Türk Kuvvetleri alayı baştabipliği ve cerrahlığına tayin oldu. 23/24 Aralık 1963 gecesi Dr. Bnb. Nihat İlhan evde yok iken evlerinin bulunduğu Lefkoşa'daki Türk Mahallesi 'Kanlı Noel olaylarında Rum çetesi EOKA'cılar tarafından basıldı, ve korumasız olarak evlerinin banyosuna saklanan doktorun eşi ve çocuklarını, banyo küvetinde hunharca katletti.

Nihat İlhan, 1956 yılında Mürüvvet İlhan ile evlendi. İhsan Murat (d.1957), Kutsi(d.1959), Hakan (d.1963) adlarında üç oğlu vardı.

Nihat İlhan, ailesinin cenazelerini Elazığ’da aile kabristanına defnetti. Daha sonra bir daha Kıbrıs’a gitmedi. Emekli general Nihat İlhan ailesini kaybettiği 1963’teki katliamın ardından adaya bir daha adımını atmadı. Ancak son dönemde Rum ve KKTC medyasında ’Kumsal katliamını Türkiye’nin müdahalesini sağlamak amacıyla Türk askerleri yaptı’ iddialarına isyan ederek 44 yıldır sürdürdüğü ‘Kıbrıs’a gelmeme’ kararını değiştirdi ve 18 Mart 2007 Şehitleri Anma Günü'nde Lefkoşa’ya adımını attı.

Tarihe, 'Banyo Katliamı' olarak geçen bu olaydaki katliamın yapıldığı Lefkoşa'daki ev müzeleştirilerek, 'Barbarlık Müzesi' ismiyle, 1 Ocak 1996 tarihinde ziyaretçilerin hizmetine açılmıştır.

Nihat İlhan, Uzun yıllar Elazığ Asker Hastanesi'nde görev yaptıktan sonra tuğgeneral rütbesiyle de ordudan emekli olduktan sonra Çocuk Esirgeme Kurumu Başkanlığı gibi birçok görevde yer aldı. 1970 yılında yeniden evlendi ve Mustafa Necmi İlhan ve Şebnem adlarında bir oğlu, bir kızı oldu.

Nihat İlhan, 23 Kasım 2016 tarihinde Ankara’da Gazi Üniversitesi Hastanesi'nde organ yetmezliği sebebiyle 92 yaşında öldü.

Kaynak:Biyografi.info

Nihat İlhan için yapılan aramalar

Nihat İlhan, Nihat İlhan biyografi, Nihat İlhan hayatı, Nihat İlhan özgeçmişi, Nihat İlhan hakkında, Nihat İlhan doğum yeri, Nihat İlhan fotoğraf, Nihat İlhan video, Nihat İlhan resim, Nihat İlhan kimdir?, Nihat İlhan kaç yaşında?, Nihat İlhan nereli, Nihat İlhan memleketi