FB TW PIN NWS
BioRank 8868

Nevzat Tandoğan

Doğum tarihi : ??.??.1894 Ölüm tarihi : 09.Temmuz.1946
Nevzat Tandoğan kaç yaşında öldü : 52
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Bürokrat
Nevzat Tandoğan doğum yeri : İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm yeri : Ankara

Nevzat Tandoğan Biyografisi

Nevzat Tandoğan, 1894 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. İstanbul’da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu.

1914-1918 yılları arasında Kasımpaşa Erkek Numune Okulunda Musahabatı Ahlakiye Öğretmenliği yaptı. Öğretmenlikten, İstanbul Polis Müdürlüğü 2. Şubede Müdür Yardımcısı olarak atanınca ayrıldı. Daha sonra 1. Şube müdürlüğünde de bulundu.

1927 yılında Malatya Valisi olarak Malatya’da görev yaptı. Buradaki valiliği sırasında Konya milletvekili olarak gösterilip Büyük Millet Meclisi 3.Dönem'de 2 Ağustos 1927 tarihinde milletvekili oldu, 4 Kasım 1929 tarihinde istifa etti. 1929 yılında Ankara'ya vali olarak atandı.

1929 yılında Ankara Valiliği ve aynı zamanda Şehremaneti Vekilliği (Ankara Belediye Başkanlığı) görevini 18 yıl boyunca yaptı. Nevzat Tandoğan’ın “Bu memlekete komünizm gerekiyorsa ve komünizm yararlı bir şeyse onu da biz getiririz, size ne oluyor?” sözü tarihe geçmiş önemli sözlerindendir. 3 Mayıs 1944 yılında tutuklanıp huzuruna çıkarılan Osman Yüksel Serdengeçti'ye

'Ulan öküz Anadolulu! Sizin milliyetçilikle, komünizm ile ne işiniz var? Milliyetçilik lâzımsa bunu biz yaparız. Komünizm gerekirse onu da biz getiririz. Sizin iki vazifeniz var: Birincisi, çiftçilik yapıp mahsul yetiştirmek. İkincisi, askere çağırdığımızda askere gelmek.'
dediği iddia edilmiştir.

Nevzat Tandoğan evli ve iki çocuk babasıydı.

Ankara'da 1945 yılında işlenen ve o dönem 'Ankara Cinayeti' olarak anılan olayda adı geçen Vali Tandoğan, cinayeti kasten ve bilerek örtbas etmekle suçlandı. Yaşananların ardından çevresindeki yakın dostlarının kendine sırt çevirdiğini düşünen Nevzat Tandoğan 9 Temmuz 1946'da tabancası ile intihar etti.

Ankara'da bir meydana ve bir caddeye onun ismi verilmiştir. Ankara'da yüzlerce siyasi parti mitingine ve eyleme ev sahipliği yapan, şehrin sembol meydanının ismi 2015 yılının Nisan ayında Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından Anadolu Meydanı olarak değiştirildi. Meydanın ismi ilk olarak Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nde 2012 yılında değiştirilmiş ve 'Nevzat' ismi kaldırılarak Tandoğan Meydanı olarak değiştirilmişti. Meydanın yeni ismi 96 AK Partili ve 3 bağımsız meclis üyesinin toplam 99 oyu ile kabul edildi.

Kaynak:Biyografi.info

Nevzat Tandoğan için yapılan aramalar

Nevzat Tandoğan, Nevzat Tandoğan biyografi, Nevzat Tandoğan hayatı, Nevzat Tandoğan özgeçmişi, Nevzat Tandoğan hakkında, Nevzat Tandoğan doğum yeri, Nevzat Tandoğan fotoğraf, Nevzat Tandoğan video, Nevzat Tandoğan resim, Nevzat Tandoğan kimdir?, Nevzat Tandoğan kaç yaşında?, Nevzat Tandoğan nereli, Nevzat Tandoğan memleketi