FB TW PIN NWS
BioRank 8226

Nevzat Sümer

Doğum tarihi : 13.Aralık.1927 Ölüm tarihi : 30.Kasım.2018
Nevzat Sümer kaç yaşında öldü : 91
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Meslek : Müzisyen
Nevzat Sümer doğum yeri : Merzifon, Amasya
Ölüm yeri : İstanbul

Nevzat Sümer Biyografisi

Nevzat Sümer, 13 Aralık 1927 tarihinde Amasya'nın bir ilçesi Merzifon'da doğmuştur. İlkokul öncesi çocukluğu Samsun’da geçen Nevzat Sümer, İlkokulu, ortaokulu Merzifon’da okudu. Sonra Bursa Ziraat Okuluna yazıldı. Musıkiye onbeş, onaltı yaşlarında başladı.
Okuldan mezun olunca 1949 yılında askerliğini yedeksubay olarak Ankara’da yaptı. Askerlikten terhis sonrası 5 senelik mecburi hizmetini tamamlamak için Çorum’un Alaca kazasında bir buçuk yıl, ondan sonra Sungurlu kazasında bir iki yıl memur olarak çalıştıktan sonra Ankara’da Tarım Bakanlığına tayini çıktı. 1952 yılına kadar çalıştıktan sonra memuriyetten istifa etti.

1954 yılında Ankara Radyosunda açılan sınava girerek sazende olarak 16 aday arasında sanat müziğinden Nevzat Sümer, halk müziğinden de Nida Tüfekçi kazanarak, işe girdi.

1954-1967 yılları arasında Ankara Radyosunda 1967-1976 yılları arasında İstanbul radyosunda kanunçalar olarak, müzik öğretmeni ve program yapımcısı olarak görev yaptı.

Saz arkadaşları Selahattin İnal ve Ferit Sıdal'la birlikte Zeki Müren’e uzun zaman eşlik etti.

1976 yılında faaliyete geçen Türk Musikisi Devlet konservatuvarında Kanun ve Nazariyat öğretim görevlisi olarak başlayan görevi 2005 yılında yaş haddi sebebiyle sona erdi. Daha sonra 2005 yılında kurduğu İstanbul Klasik Türk Müziği Orkestrası ile şef olarak çalışmalarını sürdürdü.

MESAM'ın (Türkiye Müzik Eserleri Sahipleri Meslek Birliği) kurucusudur. Müzik telif haklarına çağdaş bir düzenleme getiren ve halen faaliyette olan bu kuruluşun 1990 yılına kadar Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptı. 

Nevzat Sümer, İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda çok sayıda öğrenci yetiştiren Nevzat Sümer, uzun yıllar TRT’de görev yaptı. Sümer çok sayıda ünlü isme kanunu ile eşlik etti ve çok sayıda konserin şefliğini de yaptı.

Türk Musikisi Vakfı’nın kurucu mütevelli heyet üyelerinden Nevzat Sümer, MESAM’ın da kurucu başkanıydı.

Nevzat Sümer, 1962 yılında evlendi.

Nevzat Sümer, 30 Kasım 2018 tarihinde İstanbul’da 91 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Nevzat Sümer için yapılan aramalar

Nevzat Sümer, Nevzat Sümer biyografi, Nevzat Sümer hayatı, Nevzat Sümer özgeçmişi, Nevzat Sümer hakkında, Nevzat Sümer doğum yeri, Nevzat Sümer fotoğraf, Nevzat Sümer video, Nevzat Sümer resim, Nevzat Sümer kimdir?, Nevzat Sümer kaç yaşında?, Nevzat Sümer nereli, Nevzat Sümer memleketi