FB TW PIN NWS
BioRank 1065

Nesrin Topkapı

Doğum tarihi : ??.??.1951
Nesrin Topkapı kaç yaşında : 73
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Dansçı
Nesrin Topkapı doğum yeri : Akhisar, Manisa

Nesrin Topkapı Biyografisi

Topkapı Türkiye'de televizyona çıkan ilk dansözdür.

Nesrin Topkapı, 1951 yılında Manisa'nın Akhisar ilçesinde doğmuştur. Gerçek adı Nesrin Gökkaya’dır. Dans etmeyi annesi Rabia Gökkaya’dan öğrendi. Nesrin Topkapı’nın annesi ve babası tiyatrocudur. Rabia Hanım Kahire- Beyrut turnesinde Arap müziğine sevdalanır, dansözlüğe başlar. Küçük Nesrin de 5 yaşında Madam Olga’dan bale dersleri alır. Bir tanıdıklarından teklif gelir, 6 yaşında Adana’da sahneye çıkar. Ona dansöz kıyafeti dikilir, ‘Harika Çocuk Nesrin’ afişleri asılır. Çocuk çalıştırdıkları için 15 gün sonra gazinoya mühür vurulur.

15 yaşında babasını kaybeden Nesrin Topkapı, annesiyle birlikte maddi yönden zor günler geçirdi. Sekreterlik yaptı, yazıhane temizledi, tiyatro gişelerinde bilet sattı, yangın söndürme cihazı ambalajında çalıştı.

Nesrin Topkapı, 17 yaşında iken 1968 yılında Londra'ya gitti ve Kıbrıslı Türkler'e ait bir gece kulübünde sahneye çıktı. Soyadı, daha oryantal olduğu gerekçesiyle Topkapı oldu. Dansöz kıyafeti dikecek birini bulamayınca kendisi dikti. Londra’da 6 yıl çalıştıktan sonra 1974’te Türkiye’ye döndü. 1974 yılında Türkiye'ye dönen Nesrin Topkapı, Maksim Gazinosu'nda İran Şahı Muhammed Rıza Şah Pehlevi onuruna düzenlenen geceye, kafasında 5 katlı şamdan, mumlar, kristaller, boncuklar ve 7 kiloluk ışıltıyla gelerek, kusursuz bir dans sergiledi.

Sahnede kuralları olan Nesrin Topkapı, her zaman tek başına sahne almayı ister, müşterileriyle göz göze gelmemeye özen gösterir, masa üstünde oynamaz ve hediye kabul etmezdi. Para takılmasından da hoşlanmayan Topkapı, saçılan paraları orkestra ekibine pay ederdi.

1980'i 1981'e bağlayan yılbaşı gecesinde şalvarıyla TRT ekranlarına çıktı ve akıllardan çıkmayan, kusursuz bir gösteri sergiledi. Türk halkı, Topkapı'yı çok sevdi ve her yılbaşı ekranlarda görmek istedi. 81’e girerken Nesrin Topkapı televizyonda 5 dakika dans eder. Ertesi yılbaşı 7 dakika, üçüncü yılbaşı ise 10 dakika ekrandadır. TRT, 1983’ü 84’e bağlayan yılbaşı gecesi 8 dansözün ekrana çıkacağını açıklar. Nesrin Topkapı; “Ya tek başıma çıkarım ya da hiç çıkmam der”. Türkan Şoray gibi onun da sahnede kuralları vardır.

Nesrin Topkapı, 1972 yılında İngiltere'deki çalışma süresi dolunca, sınırdışı edilme korkusuyla aynı gazinoda çalıştığı Asaf Hüseyin adlı bir garsonla kağıt üstü bir evlilik yaptı fakat evlendiği yıl başka bir gazinonun, evli ve 7 çocuklu müdürüne aşık oldu. Üstelik, söz konusu kişi kendisinden 22 yaş büyüktü. Topkapı, ilerleyen yıllarda bir başkasına aşık oldu ve bu ilişki 14 yıl sürdü. 14 yıllık aşkı tarafından aldatılan ünlü oryantal, yıllarca eve kapandı.

Nesrin Topkapı, "Stüdyo Topkapı' adlı kendi dans okulunda eğitim vermekte olup, Hadise Açıkgöz, Sertab Erener, Nil Karaibrahimgil ve Nurgül Yeşilçay gibi birçok ünlüye dans dersi vermiştir.

Kaynak:Biyografi.info

Nesrin Topkapı için yapılan aramalar

Nesrin Topkapı, Nesrin Topkapı biyografi, Nesrin Topkapı hayatı, Nesrin Topkapı özgeçmişi, Nesrin Topkapı hakkında, Nesrin Topkapı doğum yeri, Nesrin Topkapı fotoğraf, Nesrin Topkapı video, Nesrin Topkapı resim, Nesrin Topkapı kimdir?, Nesrin Topkapı kaç yaşında?, Nesrin Topkapı nereli, Nesrin Topkapı memleketi