FB TW PIN NWS
BioRank 7045

Nermin Faruki

Doğum tarihi : ??.??.1904 Ölüm tarihi : ??.??.1991
Nermin Faruki kaç yaşında öldü : 87
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Heykeltraş
Nermin Faruki doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Nermin Faruki Biyografisi

Nermin Faruki, Türkiye'nin ilk kadın heykeltıraşlarındandır.

Nermin Faruki, 1904 yılında İstanbul’da doğmuştur. Babası Osmanlı Devleti’nin ilk parfüm üreticisi olan Mısır asıllı Ahmet Faruki’dir. Nermin Faruki, küçüklüğünden beri Fransızca, Almanca, İngilizce dersleri almıştır. İlk okulu ve kızların devam ettiği rüştiyeyi bitirdikten sonra İnas Sanayi-i Nefise Mektebi (İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi) Heykel bölümünde İhsan Özsoy döneminde arkadaşı Sabiha Bengütaş ile birlikte öğrencisi oldu. Daha sonra Berlin Güzel Sanatlar Akademisi'nde eğitim gördü. Heykelle birlikte resim yapmayı da sürdürdü.

Yurda döndükten sonra daha ziyade resim ve seramik üzerinde de çalışmalarda bulunmuş heykel alanında daha çok büst çalışmalarına ağırlık vermiştir Nermin Faruki’nin yaptığı büst çalışmaları arasında Ali Hadi Bara, Ahmet Faruki ve çevresindeki renkli kişileri betimlediği büstleri ile tanınmıştır. Ali Hadi Bara büstü için kimileri, Türkiye’de dökülen ilk büst çalışma demektedir.

Bakır levhalardan figürsüz çalışmalar da yapan Nermin Faruki, kimi çalışmasında mermeri tercih etmiş ve yuvarlak formlu hatları severek kullanmıştır.

1956 yılında İlkbahar ve Çiçek Günü için yaptığı sanat eseri birincilik ödülüne layık görüldü. İkinci İstanbul Festivali'nde sanat eseri ile bir kez daha birincilik ödülünü kazandı. 1957 yılında İstanbul Şehir Galerisi'nde ilk kişisel sergisini açtı. İlk dönem yapıtlarında Alman neoklasikçiliğinin etkisinde kalmış, sonraki çalışmalarında soyut bir anlayışa yönelmiştir. Sabiha Bengütaş ile birlikte Türkiye’nin ilk kadın heykeltıraşıdır.

Nermin Faruki, kendisinden 17 yaş büyük heykeltraş Nijat Sirel ile evlenmiş ve ona birçok heykelerini yaparken yardım etmiştir.

1928 yılında Nijat Sirel’e, Mahir Tomruk ile birlikte Bursa Atlı Atatürk heykeli için yardımcı olduğu bilinen Nermin Faruki’nin Ahmet Faruki Başı” isimli eseri de 1925– 1926 yıllarına denk gelmektedir. Diğer çalışmaları arasında; “Carlo Testi Başı ve Nü” çalışması da dikkate değerdir.

1986 yılında 82 yaşında iken 3.evliliğini yapan Nermin Faruki, 1991 yılında İstanbul’da 87 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Nermin Faruki için yapılan aramalar

Nermin Faruki, Nermin Faruki biyografi, Nermin Faruki hayatı, Nermin Faruki özgeçmişi, Nermin Faruki hakkında, Nermin Faruki doğum yeri, Nermin Faruki fotoğraf, Nermin Faruki video, Nermin Faruki resim, Nermin Faruki kimdir?, Nermin Faruki kaç yaşında?, Nermin Faruki nereli, Nermin Faruki memleketi