FB TW PIN NWS
BioRank 7992

Neçirvan Barzani

Doğum tarihi : 21.Eylül.1966
Neçirvan Barzani kaç yaşında : 58
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Meslek : Siyasetçi
Neçirvan Barzani doğum yeri : Barzan, Erbil, Irak

Neçirvan Barzani Biyografisi

2006 yılında Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin başbakanı olarak göreve gelmiştir.

Neçirvan Barzani, 21 Eylül 1966 tarihinde Irak’da Erbil iline bağlı Barzan’da doğmuştur. Babasının adı İdris Barzani’dir. Mesut Barzani amcasıdır. 1974 yılında ailesiyle birlikte Irak'ı terkederek İran'a kaçmak zorunda kalmıştır. Neçirvan Barzani 1984 senesinde Tahran Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü'nde okumaya başladı, ancak babasının ölümü nedeniyle üniversiteyi bırakmak zorunda kalan Neçirvan Barzani eğitimini ABD'de tamamladı.

Daha sonra ülkesine dönen Neçirvan Barzani, Kürdistan Demokratik Partisi'ne katılarak siyasete atıldı. 1989'da da KDP'nin merkez yürütme kurulu'na seçildi. 1991 yılında yaşanan Körfez Savaşı'nın ardından da Irak hükümeti ile görüşmelere katıldı. 1996 yılında da Kürdistan Demokrat Parti'nin kontrollü bölge başbakan yardımcısı olarak tayin edildi.

Neçirvan Barzani, 2006 yılında Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin başbakanı olarak göreve gelmiştir. Mart 2006 - Ağustos 2009 yılları arası Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin başbakanlığını yapmış ve Mart 2012 yılında tekrar başbakan olarak seçilmiştir. 21 Eylül 2013'teki seçimde (KDP) Kürdistan Demokrat Parti 38 sandalye ile sandıktan birinci parti olarak çıktı.

Neçirvan Barzani, amcası Mesut Barzani'nin kızı Nebila Barzani ile evlidir. 3 oğlu, bir kızı vardır.

Neçirvan Barzani, 2009 yılında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile ilk resmi görüşme gerçekleşti. 2013 yılında Ankara'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştü.

Kaynak:Biyografi.info

Neçirvan Barzani için yapılan aramalar

Neçirvan Barzani, Neçirvan Barzani biyografi, Neçirvan Barzani hayatı, Neçirvan Barzani özgeçmişi, Neçirvan Barzani hakkında, Neçirvan Barzani doğum yeri, Neçirvan Barzani fotoğraf, Neçirvan Barzani video, Neçirvan Barzani resim, Neçirvan Barzani kimdir?, Neçirvan Barzani kaç yaşında?, Neçirvan Barzani nereli, Neçirvan Barzani memleketi